,,მრავალეროვანი საქართველოს” მიმართვა
საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა “მრავალეროვანი საქართველოს” წარმომადგენლებმა აღშფოთებისა და პროტესტის გამომხატველი წერილით მიმართეს გაზეთ “ალიას” რედაქტორს გიორგი ბრეგვაძეს, 2008 წლის 2-3 სექტებრის ნომერში გამოქვეყნებული სტატიის გამო ,,სიკვდილი რუს კაცებს, გაუმარჯოს რუს ქალებს!”
ორგანიზაციის წევრთა აზრით, მოცემული სათაური ქსენოფობიის გამოვლინებას, ეთნოსთაშორისი შუღლის გაღვივებასა და ძალადობისაკენ მოწოდებას ნიშნავს, ასევე არის სექსისტური ხასიათის მატარებელიც. ,,მრავალეროვანი საქართველოს” წარმომადგენლები მიიჩნევენ, რომ პრესაში ამგვარი ფორმულირებები აბსოლუტურად მიუღებელი და დაუშვებელია ნებისმიერი ცივილიზებული საზოგადოებისათვის, მითუმეტეს სამხედრო-პოლიტიკური კონფლიქტისას. მათი აზრით, ეთნოსთაშორისი შუღლი – ეს არის, ის რის გაღვივებასაც ცდილობს რუსეთის ფედერაციის ამჟამინდელი პოლიტიკური რეჟიმი. უფრო მეტიც, საქართველოს მასმედიაში  ამგვარმა პროპაგანდამ შესაძლა უკურეაქცია იქონიოს რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე მყოფი ჩვენი მოქალაქეებისა და თანამემამულეების წინააღმდეგ.
იმისდა გათვალისწინებით, რომ თავად ტექსტი არაა ეთნოსთაშორისი დაძაბულობის გამაღვივებელი ხასიათის, მხოლოდ სათაურადაა გამოყენებული, მოზარდთან ინტერვიუდან ამოღებული ფრაზა, ორგანიზაციის წევრებმა მიმართეს გაზეთის რედაქტორს თხოვნით, შემდგომში გამოიჩინოს დაკვირვება და არ დაუშვას საზოგადოებაში დაძაბულობის ესკალაციისათვის ხელშემწყობი არაბალანსირებული და შეურაცხმყოფელი ინფორმაციის გაჟღერება. წინააღმდეგ შემთხვევაში ორგანიზაცია უფლებას იტოვებს, მსგავს შემთხვევებზე რეაგირება მოვახდინოს სასამართლოს გზით.
როგორც თქვენთვისაა ცნობილი, ,,მრავალეროვანმა საქართველომ” უფრო ადრე გამოთქვა პროტესტი ტელეკომპანია ,,რუსთავი-2”-ის  ეთერში  ტრანსლირებული რუსულენოვანი მუსიკალური კლიპის ,,რუსეთი 2008”-ის შესახებ (სიმღერის ავტორი – თ. რცხილაძე, შემსრულებელი ზ. დოიჯაშვილი), რომელიც მიმართული იყო რუსეთის ფედერაციის ხელისუფლებისა და პოლიტიკის კრიტიკისაკენ, თუმცა ამავე დროს იგი შეიცავდა უხეშ გამოთქმებსა და ფორმულირებებს, რაც რუსი ერისათვის შესაძლოა შეურაცხმყოფელი აღმოჩენილიყო.
,,მრავალეროვანი საქართველო” შემდგომაც აპირებს მასმედიის რეგულარულ მონიტორინგს, ასევე მიმართავს საქართველოს სახალხო დამცველს და საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციებს რიგი შეხვედრების მოწყობის ინიციატივით წამყვანი მასმედიის რედაქტორებთან, ბოლო მოვლენების დაბალანებული გაშუქების მიზნით, ასევე მათ მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაში ეთნოსთაშორისი კომპონენტიის გაშუქების მეთოდების განხილვისათვის.

Statement of “Multinational Georgia”
The representatives of the Public Movement “Multinational Georgia” has addressed the newspaper “Alia” editor Giorgi Bregvadze being concerned regarding the article “Death to the Russian Men, Cheer the Russian Women” published in the editorial on September 2-3 of the current year (the full version of the article is attached).
According to the members of the organization the headline of the article is the direct call for sowing interethnic hatred and violence and consequently represents the quintessence of developing xenophobia and hate speech. The title is also carrying the character of the sexist statement. The representatives of the “Public Movement Multinational Georgia” believe that it is absolutely unacceptable for the civilized world to tolerate such definitions in the press especially at the time when the military and political conflict is still underway. Therefore, they point out the fact that such propaganda in the Georgian mass media might influence in a negative way Georgian citizens and persons of the Georgian origin residing in the Russian Federation.
Taking into consideration the fact that the pure text of the article does not imply the propagation of interethnic hatred and the headline of the article is just an abstract from the speech of the young men interviewed by the newspaper correspondent, the members of the organization addressed the editor of the news paper to take all the resent public reaction into account and restrain from printing in the future similar kind of materials which might lead to the escalation of the civil confrontation by disseminating unbalanced and outrages information. Otherwise the organization will employ all the legal means to litigate the similar fact.
As you might know the Public Movement “Multinational Georgia” has previously protested Russian language music clip “Russia 2008” aired on the TV “Rustavi 2” (the composer of the song  - T. Rtskhiladze, performer – Z. Doijashvili), which implied the criticism of the authorities and politics of the Russian Federation. The clip consisted rude wordings and formulation, which might be percepted as offensive for the all Russian people.
The Public Movement “Multinational Georgia” will continue the monitoring of the mass media. It will also address the Public Defender and the NGOs of Georgia with the intentions of calling for the meetings with the directors of the leading media sources aiming at the balanced coverage of the recent developments as well as the discussion of interethnic component in their media coverage.