17:03, Saturday, 25.05.2013
როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, გურჯანის რაიონის სოფელ ბაკურციხეში მცხოვრები გივი ქრისტესიაშვილის საქმე, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის დაცვის სამინისტროს გენერალურმა ინსპექციამ შეისწავლა.
გივი ქრისტესიაშვილი, რომელსაც გული და სხვა ორგანოები მარჯვნივ აქვს, ექიმების მუდმივ მეთვალყურეობას საჭიროებს, რასაც ეს უკანასკნელი მძიმე სოციალური პირობების გამო ვერ ახერხებს. ქრისტესიაშვილების ოჯახი 2006 წლიდან 2007 წლის ოქტომბრამდე სიღარიბის დაძლევის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში უფასო სამედიცინო დახმარების ბარათით სარგებლობდა, თუმცა სოციალური აგენტის მიერ მის ოჯახს დახმარება შეუწყდა. მას შემდეგ გივი ქრისტესიაშვილმა სოციალური სუბსიდიების სააგენტოს არაერთხელ მიმართა და დახმარების შეწყვეტის მიზეზის განმარტება მოითხოვა. სოციალური სუბსიდიების სააგენტოს დირექტორის მოადგილემ იოსებ ლობჟანიძემ განმცხადებელს აცნობა, რომ ოჯახს დახმარება სააგენტოსთვის ყალბი ინფორმაციის მიწოდების გამო შეუწყდა. ამასთან ერთად, სააგენტოს ხელმძღვანელობამ ქრისტესიაშვილს განუმარტა, რომ მომდევნო სამი წლის განმავლობაში განმეორებითი რეგისტრაციის მოთხოვნის უფლება აღარ ჰქონდა.
ქრისტესიაშვილმა დახმარებისათვის "ადამიანის უფლებათა ცენტრს" მიმართა, რომელიც კახეთის რეგიონში სიღარიბის დაძლევის სახელმწიფო პროგრამის მონიტორინგს ახორციელებს. ორგანიზაციის საჩივრის და ამ საკითხზე ტელეკომპანია "იმედის" ეთერში გასული სიუჟეტის შემდეგ, ქრისტესიაშვილის საქმე, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის დაცვის სამინისტროს გენერალურმა ინსპექციამ შეისწავლა.

Inspector General of the Ministry of Healthcare Investigated Case of Socially Excluded Family
Reportedly, the Inspector General of the Ministry of Healthcare investigated the case of Givi Kristesiashvili, a resident of the village of Bakurtsikhe in Gurjaani district.
Givi Kristesiashvili has a heart and other organs on the right side; consequently, he needs permanent medical treatment but cannot afford because of poor social conditions. The family of Kistesiashvilis used the free medical policy within the Poverty Reduction State Program from 2006 to October 2007. However, because of social agent’s assessment the family lost the previously provided allowance. Since that, Givi Kristesiashvili appealed to the Agency for Social Agencies and requested them to explain the reason for having seized the allowance.
Ioseb Lobzhanidze, deputy director of the Agency for Social Subsidies, replied to him that the family lost the allowance because having provided false information to the agency. In addition, the administration of the agency explained to Kristesiashvili that the family did not have right to request repeated registration for the next three years.
Kristesiashvili applied to the Human Rights Centre for help that monitors the implementation of the Poverty Reduction State Program in Kakheti region. Since the organization filed a suit about the fact and TV Company Imedi made a special program about the family. Consequently the General Inspection within the Healthcare Ministry investigated the case on Kristesiashvili.
According to the preliminary information, Kristesiashvili’s family will receive allowance in near future.