11:04, Sunday, 26.05.2013
გაზეთი  „ბათუმელები“    პროკურატურას  საკუთარი კორესპონდენტის   ნათია როყვას უკანონო დაკავების ფაქტის გამოძიებას  თხოვს.
„ბათუმელების“ ცნობით, სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის  (სოდ) აჭარის რეგიონალური განყოფილების თანამშრომლებმა  ნათია როყვა ბათუმში,  23 იანვარს,   იმ დროს დააკავეს ,როცა ჟურნალისტი სოდ-ის მიერ ორგანიუზებულ სპეცოპერაციას ფოტოკამერაზე აფიქსირებდა.
“საზოგადოებრივ ტრანსპორტში ვიჯექი, როცა დავინახე, რომ ერთ-ერთი სახლის მეოთხე სართულის აივნიდან ნიღბიანი პირები ნივთებს ისროდნენ ქუჩაში. ტრანსპორტიდან ჩამოვედი და ქუჩის მეორე მხრიდან ფოტოების გადაღება დავიწყე”, იხსენებს ნათია როყვა „ბათუმელების“  ფურცლერბზე.
ჟურნალისტთან სოდის თანამშრომლები მივიდნენ და ფოტოების წაშლა მოსთხოვეს, ჯერ თავაზიანად. უარის მიღების შემდეგ შეიგინეს და   საკანში გამოკეტვით დაემუქრნენ.
სოდ-ის თანამშრომლებმა ჟურნალისტი ნების საწინააღმდეგოდ მანქანაში ჩასვეს და წაიყვანეს. თუმცა, როგორც „ბათუმელები“ წერს, ნათია როყვამ გარდა იმისა, რომ ფოტოები შეინარჩუნა,  მისი დაკავების ამსახველი აუდიო ჩანაწერიც გააკეთა.
“გოგო, რით ვერ გაიგე, ქუჩა საჯარო ადგილი იქამდეა, სანამ სპეცოპერაცია არ ტარდება”; “რაც არ გეკითხება, იმაში ნუ ერევი, ვინ მოგცა უფლება”; “არ მაინტერესებს შენი ჟურნალისტობა...”; “საკანში გამოგკეტავ...”, “შენნაირი ჟურნალისტების დასასჯელად კანონი პირდაპირ მოქმედებს”, მოჰყავს გაზეთს აუდიოჩანაწერის ტექსტური ფრაგმენტები.  რამდენიმე ხნის შემდეგ სოდ-მა ჟურნალისტი გაათავისუფლა.
გაზეთი „ბათუმელები“ შეახსენებს სოდ-ის თანამშრომლებს, რომ საქართველოში ჟურნალისტისთვის მუშაობაში ხელის შეშლა ისჯება სისხლის სამართლის კოდექსით. კანონი ნებისმიერ სიტუაციაში აძლევს ჟურნალისტს მუშაობის უფლებას.
„2004 წლის “აჭარის ვარდების რევოლუციიდან” დღემდე პროკურატურაში რამდენიმე საქმეა ჩვენი რედაქციის თანამშრომლების ფიზიკური შეურაცხყოფის, მუშაობაში ხელის შეშლის, ტექნიკის განადგურების და ასე შემდეგ ფაქტებზე. გამოძიება დღემდე მიმდინარეობს. ამჯერად, პროკურატურას “გაზეთ ბათუმელების” ჟურნალისტის, ნათია როყვას უკანონო დაკავების გამოძიების თხოვნით მივმართავთ.“, წერს „ბათუმელები“.

01:34, Friday, 24.05.2013
The newspaper Batumelebi demands that the Prosecutor’s Office investigates the fact of illegal detention of Natia Rokva, the correspondent of newspaper Batumelebi.
The newspaper informs that the representatives of Adjara Division of Special Operative Department of MIA detained Natia Rokva on January 23, 2009 when the journalist was shooting the special operation of SOD Adjara Division.
“I was sitting in a bus when I saw several men in masks throwing things from the balcony of the fourth floor of a house into the street. I got off the bus and started taking photos from the opposite side of the street,” wrote Natia Rokva in her article. The representatives of SOD came to her and asked politely to delete the photos. When she refused they used foul language and threatened she would be arrested.
The SOD representatives placed the journalist in a car against her will. The journalist claims that she managed to maintain the photos of SOD special operation and make an audio tape of her detention. “Hei, street is a public place unless a special operation is implemented,” “do not interfere; it is not your business. You have no right of it,” “I do not care that you are a journalist,” “I will lock you in a cell,” “law punishes journalists like you,” these are the quotes from the audio tape that were published in newspaper Batumelebi.
The journalist was arrested only for a short period of time.
Newspaper Batumelebi reminds the representatives of SOD that obstruction of journalists is punished with the Criminal Code of Georgia. A journalist has the right to work in any situation according to Georgian legislation.
“The prosecutor’s office of AAR has been investigating several cases of oppression of the journalists of newspaper Batumelebi since the Adjara Rose Revolution in 2004. The journalists were assaulted, obstructed during the implementation of their duties; their equipment was destroyed and so on. These cases are still under investigation. Newspaper Batumelebi applies to the prosecutor’s office with the request to investigate the case of unlawful detention of Journalist Natia Rokva,” states Batumelebi.