Amnesty International-ის მოხსენებაში ტელეკომპანია „იმედის“ შევიწროებაზეა საუბარი
Amnesty International–მა გამოაქვეყნა 2009 წლის მოხსენება მსოფლიოში ადამიანის უფლებების დაცვის მდგომარეობასთან დაკავშირებით. საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაცია მედიის თავისუფლების კუთხით საქართველოში არსებულ მდგომარეობასაც შეეხო. მოხსენებაში ნათქვამია:
- “იყო შეტყობინებები მედიის წარმომადგენლების და ოპოზიციის აქტივისტების შევიწროების შესახებ... 2007 წლის ნოემბერში პოლიციის სპეციალური რაზმის მიერ მოხდა “იმედის” ოფისების კონფისკაცია და შეწყდა ტელე-რადიო “იმედის” მაუწყებლობა. “ტელეიმედმა” მუშაობა მაისის თვეში ნაწილობრივ განაახლა. არხი საქართველოს მთელს ტერიტორიაზე მაუწყებლობს და ცნობილი იყო მთავრობის მიმართ კრიტიკული დამოკიდებულებით, რასაც ვერ ვიტყვით სხვა ქართულ არხებზე. ტელე-რადიოკომპანია “იმედის” მფლობელის შეცვლის შემდეგ, გასული წლის 30 მაისს თანამდებობიდან გაათავისუფლეს რადიო “იმედის” დირექტორები”.
– ”2008 წლის 4 აპრილს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ, უარი განუცხადა პოლიტიკურ გადაცემებზე ლიცენზიის მიცემაზე ტელეკომპანია “მაესტროს”, რომელიც რეგიონალური არხია და თბილისსა და აღმოსავლეთ საქართველოს სამ სხვა ქალაქზე მაუწყებლობს”, - ნათქვამია მოხსენებაში.
Amnesty International-ის 2009 წლის მოხსენებასთან დაკავშირებით ტელე-რადიო კომპანია “იმედის” კანონიერი მფლობელის, ბადრი პატარკაციშვილის ოჯახის წარმომადგენელმა განაცხადა:
– “მოხსენებაში მკაფიოდ არის ასახული საქართველოში სიტყვის თავისუფლების გამოხატვის ჩახშობის შემაშფოთებელი პროცესი. აღწერილია დამოუკიდებელი ტელე-რადიოკომპანია “იმედის” დირექტორების სამსახურიდან გათავისუფლების ფაქტი, რომელიც პოლიციის სპეცრაზმის მიერ “იმედის” დარბევას და ხელისუფლების მიერ არხის ხელში ჩაგდებას მოჰყვა.
მივესალმებით მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე პატივსაცემი საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ გაკეთებულ ამ ოფიციალურ განცხადებას და მოვუწოდებთ ყველა სახელმწიფოს, მათ ლიდერებს, რომ პასუხი მოსთხოვონ საქართველოს მთავრობას მის მიერ განხორციელებულ ქმედებებზე”.
”იმედში” საზოგადოებრივ-პოლიტიკური განყოფილების ხელმძღვანელად, თავდაცვის სამინისტროს პრესმდივანი დაინიშნა, რაც თავისთავად გულისხმობს პირდაპირ ჩარევას მედიის თავისუფლებაში.
ჟურნალისტებს აკრძალული აქვთ ინტერვიუს ჩამორთმევა ოპოზიციის წევრებისთვის, მათგან მოითხოვენ საპროტესტო გამოსვლების ცალმხრივად გაშუქებას და ეთერში არ უშვებენ მთავრობის მიმართ კრიტიკულ გამოსვლებს.
ახლახანს, საფრანგეთის ელჩმა საქართველოში ერიკ ფურნიემ უარიც კი განუცხადა “იმედის” ჟურნალისტებს ინტერვიუს მიცემაზე, რადგან ისინი მიზანმიმართულად ამახინჯებდნენ და არასწორად თარგმნიდნენ მის კომენტარებს.
- ”მადლობას ვუხდით Amnesty International–ის მხარდაჭერისთვის და ვიმედოვნებთ, რომ სხვადასხვა სახელმწიფოები, არასამთავრობო და მედია ორგანიზაციები, იმედის საკითხს მსოფლიო საზოგადოების ყურადღების ცენტრში მოაქცევენ”, - ნათქვამია პატარკაციშვილის ოჯახის წარმომადგენლის განცხადებაში.

Amnesty International issued report 2009 on human rights situation in Georgia. The international non-governmental organization reviewed the freedom of media in Georgia. The report states:
“We were reported that media representatives of opposition activists were persecuted… in November, 2007 riot police confiscated the office of TV Company Imedi and ceased broadcasting of TV-Radio Company “Imedi”. The Company resumed broadcasting in May, 2008. The channel broadcasts in entire Georgia and was famous for its critical reporting about the government. It cannot be said about other national TV Channels. After the owner of the TV-Radio Company “Imedi” was changed on May 30, 2008 the directors of the Radio “Imedi” were fired.”
“On April 4, 2008 National Commission of Communications in Georgia” refused to issue license of news-programs on the TV Company “Maestro” which is cable channel and covers only Tbilisi and three towns of the eastern Georgia,” stated the report.
Family representative of late Badri Patarkatsishvili, the founder of TV Company ‘Imedi’ stated regarding the report 2009 of Amnesty International.
‘The report distinctly describes the outrageous process of violation of freedom of speech in Georgia. The fact of dismissing directors of TV-radio Company ‘Imedi’ is described as followe-up to the fact of quelling ‘Imedi’ by riot police”.
“We welcome the official statement made by one of the most respectful international NGOs and call on all states, their leaders to have positive impact on the Georgian government and their actions.”
Former spokesperson of the Defense Ministry was appointed as a head of social-political department of ‘Imedi TV’; it demonstrates direct interference of the government in the activitiss of independent media.
Journalists are forbidden to interview opposition leaders. Critical speeches towards the government are not broadcasted. Ambassador of France to Georgia Mr. Erik Furnier even refused to deliver interview to ‘Imedi’ journalists as they purposefully misinterpreted his comments.
“We thank Amnesty International for their support and hope that different states, NGOs and media organizations will raise the issue of ‘Imedi’ in the limelight of world society”,  it is said in the announcement of family members of late Patarkatsishvili.