ოსური სოფლის მოსახლეობა დახმარებას ითხოვს
ლაგოდეხის რაიონის სოფელ ფონას თემში შემავალი ხუთი ოსური სოფლის მოსახლეობა დახმარებას ითხოვს. სოფლის მოსახლეობის წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ სოფლებში არსებული პრობლემები, რომლის მოგვარებაც ადგილობრივ ხელისუფლებას არაერთხელ სთხოვეს, მათ იქ ყოფნას გაუსაძლისს ხდის.
სოფელ ზემო ფონაში ჩანგრეულია საცალფეხო ხიდი, რომლითაც ადგილობრივები მეზობელ სოფელს უკავშირდებოდნენ. სოფლები არც სასმელი წყლით მარაგდება და მოსახლეობა წყალს კილომეტრებით დაშორებული ჭაბურღილიდან ეზიდება. სოფელ ქვემო ხეჩილში კი მთიდან გამონაჟონი წყლებით სასაფლაო იტბორება. როგორც ამ სოფლის მაცხოვრებლებმა ჩვენთან საუბარში აღნიშნეს, არხი მხოლოდ 70 მეტრზეა გასაჭრელი. დახმარებისათვის ლაგოდეხის ხელისუფლებას არაერთხელ მიმართეს, მაგრამ უშედეგოდ. ქვემო ხეჩილს საფრთხეს მდინარე კაბალიც უქმნის. ძლიერი წვიმების და წყალდიდობის დროს წყალი მდინარის კალაპოტიდან, რომელსაც დამცავი გაბიონები არ აქვს, გადმოდის და მოსახლეობას საცხოვრებელ სახლებში უვარდება.
ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში განმარტეს, რომ ოსურ სოფლებში არსებული პრობლემები მათთვის ცნობილია და მოგვარებას ცდილობენ.

Residents of Ossetian Village Urge for Help
Five Ossetian villages in the Phona Community in Lagodekhi district urge for help. Villagers have unsuccessfully applied to the local authority several times and unresolved problems make their life impossible.
The narrow bridge in the village of Zemo Phona, that linked locals with neighboring villages, is destroyed. The villages in the community are not supplied with drinking water and people have to fetch water from the distance of several kilometers. The water leaking from the mountain is creating a pond on the cemetery. The villagers stated in their conversation with us that only 70-meters-long channel is dug. People have applied to the Lagodekhi district authority several times but in vain. River Kabali also creates problems for the village of Kvemo Khechili. During heavy rains the river floods the area and houses of villagers as well.
Officials of the Lagodekhi municipality board state they have information about the problems of Ossetian villages and try to resolve them.