07:27, Saturday, 25.05.2013
ქუთაისში „დიდების მემორიალის“ დემონტაჟისას უსაფრთხოების წესების დარღვევისთვის, ეჭვმიტანილის სტატუსით დაკავებულია „საქფეთქმრეწვის“ ტექნიკური დირექტორი ავთანდილ დარსაველიძე.
ამის შესახებ გენერალური პროკურორის მოადგილე დავით საყვარელიძემ დღეს საგანგებოდ გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა. მისი თქმით, დარსაველიძე უშუალოდ იყო პასუხისმგებელი სადემონტაჟო სამუშაოების წარმოებისას უსაფრთხოების წესების დაცვაზე, რაც მის მიერ არ იქნა შესრულებული. კერძოდ, როგორც საყვარელიძემ აღნიშნა, უხეშად დაირღვა კანონით დადგენილი ნორმატივები, რომლითაც ასეთი ტიპის სამუშაოებისას უსაფრთხოების წესების დაცვა ხორციელდება.
ავთანდილ დარსაველიძე ეჭვმიტანილია სისხლის სამართლსი კოდექსის 240–ე მუხლის პირველი და მეორე ნაწილებით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენაში, რაც 2-დან 5 წლამდე თავისუფლების აღკვეთით ისჯება.
დავით საყვარელიძემ დასძინა, რომ მიმდინარეობს ინტენსიური გამოძიება და დანიშნულია ტექნიური ექსპერტიზაც, რომლის შედეგადაც გადაწყდება სხვა ბრალეულ პირთა პასუხისმგებლობის საკითხიც.
ქუთაისში „დიდების მემორიალის“ აფეთქების შედეგად 19 დეკემბერს ორი ადამიანი - 8 წლის ნინო ჯინჭარაძე და მისი დედა დაიღუპა. მემორიალი, დემონტაჟის მიზნით, ქუთაისის მუნიციპალიტეტის დაკვეთით, სს „საქფეთქმრეწვმა“ ააფეთქა.
ოფიციალური ინფორმაციით, უბედური შემთხვევის გამო პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა დანიაში ვიზიტი შეწყვიტა და თბილისში დაბრუნდა. მან მომხდარი ტრაგედიის გამო მწუხარება გამოთქვა, ხოლო იმერეთის გუბერნატორი ირაკლი ჩოგოვაძე თანამდებობიდან გაათავისუფლა.

Technical Director of “Sakpetkmretsvi”- Scapegoat
Avtandil Darsavelizdze, the technical director of “Sakpetkmretsvi” was detained as a suspect for breaching the security norms during explosion of the Memorial to Victory in Kutaisi.
David Sakvarelidze, the deputy chief prosecutor, stated about it at the special held press-conference. According to him, Darsavelidze was responsible for the security of the explosion which he neglected. More precisely, he severely breached the norms estimated by the law, which regulates the security of similar explosions.
Avtandil Darsavelidze is accused under Article 240, Part I and II of the Criminal Code; he will be sentenced from 2 to 5 years.
David Sakvarelidze said they investigate the accident and have scheduled technical expertise too, after that they will estimate criminal liability of other people too.
Two people, 8-year-old Nino Jincharadze and her mother sacrificed to the explosion of the memorial to victory on December 19 in Kutaisi.Kutaisi Municipality Board ordered “Sakpetkmretsvi”  to blow up the memorial.
According to official information, president Saakashvili ceased his visit in Denmark and returned back in Tbilisi because of the terrible incident. He expressed his condolence to the family and fired Irakli Chogovadze, the regional governor of Imereti District.