ქართველი დამკვირვებლების საკითხს უკრაინის ცესკო ხელმეორედ განიხილავს
ქართველი დამკვირვებლების საკითხის განხილვას 14 იანვარს უკრაინის ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში, საქართველოს ელჩი უკრაინაში  გრიგოლ ქათამაძე დაესწრება. ამის შესახებ მან ბრიფინგზე განაცხადა.
მან მედიას ქართველ დამკვირვებლებთან დაკავშირებით უკრაინის ცენტარული საარჩევნო კომისიისთვის გადაგზავნილი დოკუმენტაციის ასლებიც წარუდგინა.
„ჩვენ ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში კანონმდებლობის სრული დაცვით მოვამზადეთ და გავგზავნეთ ყველა საჭირო დოკუმენტაცია. ჩვენი დამკვირვებლების დიდი ნაწილი უკვე მონაწილეობდა უკრაინის საპარლამენტო არჩევნებში და მათ მიმართ მაშინ არანაირი პრეტენზია არ გამოთქმულა“, - აღნიშნა ქათამაძემ.
მისი თქმით, იგი გაკვირვებულია უკრაინის ცესკო-ს იმ წევრების ცინიკური დამოკიდებულებით, რომლებმაც ქართველი დამკვირვებლების ანკეტებში მითითებული კონფიდენციალური ინფორმაცია გამოაქვეყნეს.
„საქართველოს გადაწყვეტილება უკრაინის არჩევნებისთვის დამკვირვებელთა დიდი რაოდენობის გამოგზავნის შესახებ, იმითაა განპირობებული, რომ ჩვენ დაინტერესებული ვართ უკრაინა იყოს ძლიერი ერთიანი და დემოკრატიული ქვეყანა“, - განაცხადა ელჩმა ბრიფინგზე.
უკრაინის ცესკომ 11 იანვრის სხდომაზე, უკრაინის პრეზიდენტის არჩევნებზე, ქართველი დამკვირვებლების დარეგისტრირების გადაწყვეტილება არ მიიღო. საქართველოს საელჩომ ცესკოს 2 042 დამკვირვებლისგან შემდგარი სია მიაწოდა. კომისიამ კი მხოლოდ 378 კანდიდატურა განიხილა. დამკვირვებლების დასარეგისტრირებლად ცესკო-ს 8 წევრის ხმა იყო აუცილებელი, მაგრამ მათ მხოლოდ ხუთი ხმა მიიღეს.
ცესკოს ის გადაწყვეტილება კი, რომლის მიხედვითაც, ქართველ დამკვირვებლებს უკრაინის საპრეზიდენტო არჩევნებზე დაკვირვება აეკრძალათ, კიევის საქალაქო სასამართლომ 13 იანვარს გააუქმა და ცესკოს საკითხის კვალიფიციურად განხილვა დაავალა.

Ambassador of Georgia in the Ukraine Grigol Katamadze will attend the discussion of the issue of Georgian observers in the Central Election Commission of Ukraine on January 14. He announced about it at the briefing.
Katamadze introduced media representatives with the copies of documents they had sent to the UCEC about Georgian observers.
“We prepared all necessary documents in according to the law to submit applications to the CEC. Most part of our observers worked during the parliamentary elections of Ukraine and there were no complaints about them,” said Katamadze.
He is surprised with the cynic attitude of the CEC members who announced confidential information about Georgian observers written in the application forms publicly.
“Decision of Georgia to send large number of observers to the Ukraine was grounded by our desire to see this country strong and democratic,” said the ambassador at the briefing.
At the meeting on January 11 the CEC did not allow Georgian observers to work during the presidential elections. The Georgian embassy had submitted applications on 2 042 observers. The commission discussed applications of only 378 candidates. In order to get registration, 8 members had to vote for Georgian observer but only 5 members voted for.
On January 13, Kiev City Court annulled the decision of the CEC on declining participation of Georgian observers during presidential elections. The court ordered the CEC to discuss the issue thoroughly.