დიდი მოლოდინები იმსხვრევა
19 დეკემბერს, საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის საკუთარი წარუმატებელი პრეზიდენტობისადმი მიძღვნილი სიმღერა - „საქართველო და ომი ავღანეთში“ პიარ-კამპანიის მორიგი მაგალითია.
ვარდების რევოლუციის მერე არჩეული პრეზიდენტი სააკაშვილი თავიდან დიდ იმედებს იძლეოდა, რომ შეასრულებდა ყველა პირობას და საქართველოს დემოკრატიულ ქვეყანდ აქცევდა. დასავლეთის ქვეყნებმა ათობით მილიონი დოლარის დახმარება გაუწია საქართველოს, რათა პრეზიდენტს თავისი პირობები შეესრულებინა. გასაკვირი არაა, რომ სააკაშვილის პიარის მანქანა დასავლეთის პრესაზე მუშაობს, რომელიც მისი საკუთრი ქვეყნის მედიისგან განსხვავებით, დამოუკიდებელი და ღიაა.
უიმედო სიმართლე ის არის, რომ მისი მმართველობა დამანგრეველი იმედგაცრუება აღმოჩნდა; დემოკრატიული ინსტიტუტები, როგორიცაა პარლამენტი და სასამართლო, ერთი სავალალოდ უმწიფარი ლიდერის დაკვეთაზე მუშაობენ; ის კი ქვეყნის ყველა უბედურებას ყველაფერს აბრალებს, საკუთარი არაადეკვატურობის გარდა. 2008 წლის ქვეყნის ანგარიშში, Freedom House-მა საქართველოში მმართველობის დემოკრატიულობა 5.75 ქულით შეაფასა მაშინ, როცა 7 ქულა დემოკრატიული განივითარების მინიმალურ დონეს აღნიშნავდა.
ეს რეიტინგი წინა წლების შედეგი იყო, რომელიც მიუთითებდა,მ რომ საქართველო შორდებოდა დემოკრატიულ მმართველობას.
მიუხედავად იმისა, რომ სააკაშვილი დასავლეთს ეხმარება ავღანეთსა და ერაყში ჯარების გაგზავნით, მას ყოფნის ნერვები, განაცხადოს, რომ მისი პოლიციური ძალების „რეფორმატორული ნოუ-ჰაუ“ დაეხმარება ავღანელებს. ამ დროს მის ქვეყანაში მოქალაქეებს ეშინიათ პოლიციელებისა, რადგან უკვე იწვნიეს მათი ქუსლების სიმწარე საკუთარ ბეჭებზე.
ავღანეთს ძალიან სჭირდება დახმარება, მაგრამ არა თანამედროვე პოტიომკინისაგან, რომელმაც საკუთარ სოფელსაც კი ვერ მიხედა.

High Hopes Come Crashing Down
Georgian President Mikheil Saakashvili's self-serving paean to his own failed presidency in his Dec. 19 op-ed "Georgia and the War in Afghanistan" is an object lesson in public relations over reality.
Elected following his country's Rose Revolution, Mr. Saakashvili initially inspired high hopes that he would practice what he preached and bring democratic institutions to Georgia. Tens of millions of dollars were sent by Western countries to aid in this effort. Not surprisingly, Mr. Saakashvili's public-relations machine plays to the Western press, which, unlike that in his own country, is open and free.
The unfortunate truth is that his leadership has been a crashing disappointment, with democratic institutions like Parliament and the courts under the thumb of a woefully immature leader who blames his country's troubles on everything but his own inadequacies. In its 2008 country report, Freedom House rated national democratic governance in Georgia at a dismal 5.75 on a scale of one to seven where seven represents the lowest level of democratic progress.
This rating was a downgrade from prior years, indicating that the trend in Georgia is moving away from, not toward, democratic governance.
Mr. Saakashvili nevertheless panders to the West by committing troops to Afghanistan and Iraq, having the nerve to say that his police force's "reform know-how" will aid the Afghans, when his own citizens fear the police, having felt their heels against their necks.