ცესკოს ახალი თავმჯდომარე საარჩევნო ადმინისტრაციას არ ცვლის
პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა რუსუდან კერვალიშვილმა, პარლამენტის სახელით, 20 იანვარს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში ახალი თავმჯდომარე და წევრები წარადგინა.
საკანონმდებლო ორგანომ ცესკოს თავმჯდომარის პოსტზე ზურაბ ხარატიშვილის, ხოლო კომისიის წევრებად – გიზო მჭედლიძის, თამაზ შარმანაშვილისა და კონსტანტინე კირვალიძის კანდიდატურები 15 იანვარს დაამტკიცა.
კერვალიშვილმა იმედი გამოთქვა, რომ ადამიანები, რომლებიც პარლამენტმა შეარჩია, საქართველოში ღია და გამჭვირვალე არჩევნების ჩატარებას მოახერხებენ და მსოფლიოს დემოკრატიული არჩევნების მაგალითს აჩვენებენ.
ამასთან, ვიცე-სპიკერმა მადლობა გადაუხადა ოპოზიციას, არასამთავრობო სექტორსა და საერთაშორისო თანამეგობრობას საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესების მიზნით სამუშაო პროცესში ჩართულობისთვის.
ცესკოს ახალი წარმომადგენლობა დარწმუნებულია, რომ მოახლოებული არჩევნები დემოკრატიულ ქვეყანის შესაფერისად ჩატარდება.
ზურაბ ხარატიშვილის განცხადებით, საქართველოში მიღწეული იქნება, რომ სამართლიანი არჩევნები რეალობად იქცეს. ცესკო-ს ახალმა თავმჯდომარემ კიდევ ერთხელ აღნიშნა, რომ კომისიაში სტრუქტურულ ცვლილებებს არ აპირებს. მისი თქმით, საარჩევნო ადმინისტრაცია კომპეტენტურია და თავის მოვალეობას თავს კარგად ართმევს. „იმედი მაქვს, ყველა ერთად ევროსტანდარტების შესაბამისს არჩევნების ჩატარებას შევძლებთ“, - დასძინა მან.

New Chairperson of Central Election Commission Does not Change Administration
Vice-Speaker of the parliament Rusudan Kervalishvili introduced new chairperson and members of Central Election Commission on January 20.
Legislative body approved Zurab Kharatishvili on the position of CEC chairperson and Gizo Mchedlidze, Tamaz Sharmanashvili and Konstantine Kirvalidze on the positions of commission members on January 15.
Kervalishvili hoped the people who were selected by the Parliament will hold open and transparent elections in Georgia and it will be example of democratic elections for the world.
Besides that, vice-speaker thanked opposition, non-governmental sector and international community for their participation in the process to improve election environment.
New stuff of the Central Election Commission is sure that upcoming elections will be democratic.
According to Zurab Kharatishvili, fair elections will be achieved in Georgia. New chairperson of the Central Election Commission once more stated that structural reorganizations are not planned in the commission. According to him, election administration is competent and executes its functions properly. “I hope that together we can hold elections in compliant to European standards,” he added.