ქართველი დამკვირვებლების წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა
დონეცკის კიროვის რაიონის პროკურატურამ ქართველი დამკვირვებლების წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა. ამის შესახებ „ინტერფაქსი“ იუწყება.
საქმე დამკვირვებლების მიერ ყალბი დოკუმენტების დამზადებისა და გამოყენების ფაქტზე აღიძრა.
„დონეცკის რაიონის პროკურატურამ სისხლის სამართლის საქმე 358-ე მუხლის პირველი და მესამე ნაწილებით აღძრა. გაირკვა, რომ საქართველოდან ჩასული ე.წ.  დამკვირვებლები ყალბი დოკუმენტებით სარგებლობდნენ“, - განაცხადა დონეცკის მერმა, ალექსანდრე ლუკიანჩენკომ. მისივე თქმით, ამ დროისთვის დონეცკში კიდევ 400-500 ქართველი დამკვირვებელი რჩება.
ქართველი დამკვირვებლები უკრაინაში, მათ შორის დონეცკში ქვეყნის საპრეზიდენტო არჩევნებზე დასაკვირვებლად ჩავიდნენ. საპრეზიდენტო არჩევნების პირველი ტური 17 იანვარს გაიმართა.

Prosecutor’s office of Kirov district in Donetsk launched criminal case against Georgian observers. “Interfax” reported about this. The case was launched on fabrication of documents by observers.
“Prosecutor’s office of Donetsk district launched criminal case in accordance to Article 358 Part I and III of the Criminal Code of Ukraine. It was cleared up that so called observers from Georgia used false documents,” said the Donetsk Mayor Aleksandre Lukianchenko. According to him about 400-500 Georgian observers are still in Donetsk at the moment.
Georgian observers went to Ukraine to monitor presidential elections. First round of the presidential elections was held on January 17, 2010.