ზვიად გამსახურდიას სიკვდილის შემდეგაც არ ასვენებენ
საქართველოს პირველი პოსტსაბჭოთა პრეზიდენტის ქვრივი 17 თებერვალს მისი მეუღლის ცხედრის ამოთხრას და გადასვენებას შეეცადა - უკვე მეხუთედ მისი გარდაცვალების შემდეგ. თუმცა, მოგვიანებით პოლიციამ მას ხელი შეუშალა
ზვიად გამსახურდია გარდაცვალების შემდეგ ისეთივე კამათს იწვევს, როგორც სიცოცხლის დროს. ის ოთხჯერ დაასაფლავეს 1993 წლის შემდეგ, რაც თავში ერთი ტყვიის გასროლით დაიღუპა. ამ დროს იგი უშედეგოდ შეეცადა, პროცესები უკან დაებრუნებინა მას შემდეგ, რაც საქართველოს დამოუკიდებლობის პირველი წლის შემდეგ ქვეყნიდან განდევნეს.
17 თებერვალს გამსახურდიას ქვრივმა მანანამ და მისმა მხარდამჭერებმა მთაწმინდის პანთეონში, სადაც ნაციონალისტი და ანტისაბჭოთა დისიდენტი სხვა გამოჩენილი ქართველების გვერდითაა დაკრძალული, მისი საფლავის ამოთხრა დაიწყეს.
ქართული მედიის ცნობით, პრეზიდენტის ქვრივი აცხადებდა, რომ იგი ამით მისი შვილის, ცოტნეს შპიონაჟში ბრალდებით დაკავების ფაქტს აპროტესტებდა. მას ასევე სურდა გამსახურდიას გადასვენება მამამისის, მწერალ კონსტანტინე გამსახურდიას რეზიდენციაში.
პოლიციამ ალყა შემოარტყა საფლავს და ვიდრე ხალხი დაიშლებოდა, საფლავს აყრილი მიწა უკან მიაყარეს.
გამსახურდია პირველად დასავლეთ საქართველოში დაკრძალეს, მაგრამ შემდეგ რუსეთის სამხრეთ რეგიონში - ჩეჩნეთში გადაასვენეს, როდესაც იქ მისი მეუღლე გადავიდა. მოგვიანებით ის საფლავი ცარიელი აღმოჩნდა, ვიდრე 2007 წლის მარტში მისი ნეშტი ჩეჩნეთის დედაქალაქში არ იპოვეს.
საქართველოს პრო-დასავლელი პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის ინიციატივით, 2007 წლის აპრილში გამსახურდიას ნეშტი საქართველოში გადმოასვენეს.
ოფიციალური ინფორმაციით, მან 1993 წელს თავი მოიკლა, მაგრამ ოჯახის ზოგიერთი წევრი და ერთგული მხარდამჭერები ამბობენ, რომ ის მოკლეს.
ზოგიერთები მას პატივს სცემენ, როგორც ადამიანს, რომელმაც 1991 წელს საქართველოს საბჭოთა კავშირისგან დამოუკიდებლობა მოუტანა. თუმცა მისი ოპონენტები ამბობენ, რომ მის ხანმოკლე მმართველობას საქართველოში ნაციონალიზმის ტალღა და სამოქალაქო ომი მოჰყვა.

No peace in death for Georgian post-Soviet leader
TBILISI (Reuters) - The widow of Georgia's first post-Soviet president tried to dig him up on Wednesday and re-bury him for the fifth time since his death in 1993, but she was stopped from doing so by police.
Zviad Gamsakhurdia in death has stirred almost as much controversy as alive, buried four times since he died of a single bullet to the head after a failed bid to reverse his ousting in Georgia's turbulent first years of independence.
On Wednesday, Gamsakhurdia's widow Manana and supporters began digging up the coffin at Tbilisi's Mtatsminda Pantheon -- where the nationalist and anti-Soviet dissident lies alongside other prominent Georgians.
Georgian media quoted his widow as saying she wanted to protest against the imprisonment of her son Tsotne on charges of espionage. She also wanted to re-bury Gamsakhurdia at the residence of his late father, writer Konstantin Gamsakhurdia.
Police surrounded the burial plot and began shovelling the earth back in before the crowd dispersed.
Gamsakhurdia was first buried in western Georgia, but then reburied in the southern Russian region of Chechnya when his widow moved there. That grave was later found empty, before his remains were found in the Chechen capital in March 2007.
Pro-Western Georgian President Mikheil Saakashvili instigated the return of Gamsakhurdia's remains in April 2007.
He is officially said to have committed suicide, but some family members and diehard supporters say he was murdered.
Some revere him as the man who led Georgia to independence from the Soviet Union in 1991, but his detractors say his brief rule fanned nationalism and plunged Georgia into civil war.