საფრანგეთის საელჩომ პანკისის ხეობაში და უდაბნოს ტერიტორიაზე უცხოელი მოქალაქეების გადაადგილებაზე შეზღუდვები მოხსნა
საქართველოში საფრანგეთის საელჩომ პანკისის ხეობასა და საქართველოს სამხრეთ - აღმოსავლეთით უდაბნოს ტერიტორიაზე უცხოელი მოქალაქეების გადაადგილებაზე შეზღუდვები მოხსნა. ამის შესახებ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს საფრანგეთის საელჩოს პრესატაშემ განუცხადა. მისი თქმით, შესაბამისი განცხადება დამუშავების პროცესშია და საელჩოს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე უახლოეს დღეებში გამოქვეყნდება.
საფრანგეთის საელჩომ საქართველოს ჩრდილოეთ და აღმოსავლეთ საზღვარზე არსებული კონფლიქტური სიტუციებიდან გამომდინარე, უცხოელ მოქალაქეებს რამდენიმე რაიონში გამგზავრება რუსეთ - საქართველოს ომის დროს აუკრძალა. ეს ადგილებია: ჩრდილოეთ კავკასიის მოსაზღვრე ზონები (ჩეჩნეთი, დაღესტანი, ჩრ.ოსეთი) და პანკისის ხეობა, სადაც ამჟამად 4 000 ჩეჩენი ლტოლვილი იმყოფება; აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის სეპარატისტული რეგიონები; თბილისიდან ჩრდილოეთით 60 კმ-ის დაშორებით მდებარე გორის რაიონი, სამხრეთ ოსეთის მახლობლად, საკუთარ ავტომობილებსა და სახელმწიფო ტაქსზე თავდასხმების, განუკითხაობისა და ყველანაირი საქონლით უკანონო ვაჭრობის გამო. გადაადგილება არ იყო რეკომენდირებული ასევე უდაბნოში (საქართველოს სამხრეთ-აღმოსავლეთი მხარე, აზერბაიჯანის საზღვართან).

French Embassy Removed Transportation Restrictions for Foreigners in Pankisi Gorge and Desert
French Embassy in Georgia removed transportation restrictions for foreigners in Pankisi Gorge and desert in the south-eastern part of Georgia. Press attaché of the French Embassy reported Kakheti News Centre about it. According to him, they work on special statement and it will be published on the official web site of the embassy in near future.
French Embassy banned foreigners to travel in several regions during Russian-Georgia war because of conflict situation near the northern and eastern borders of Georgia. These places are: border territories with northern Caucasus (Chechnya, Dagestan, and South Ossetia), Pankisi Gorge with 4 4000 Chechen refugees residing in the area; secessionist regions of Abkhazia and South Ossetia, Gori district which borders South Ossetia and is 60 kilometers away from Tbilisi; the restriction was caused by attacks on cars and taxis, injustice and illegal trading. Transportation was not recommended to the desert (south-eastern territory of Georgia, near Azerbaijan border).