აშშ-ის კონგრესის საერთაშორისო საქმეთა კომიტეტმა სომხების გენოციდის შესახებ რეზოლუცია მიიღო
ამერიკის შეერთებული შტატების კონგრესის საერთაშორისო საქმეთა კომიტეტმა სომხების გენოციდის შესახებ რეზოლუცია მიიღო. რეზოლუციით, 1915-1917 წლებში ოსმალეთის იმპერიის ტერიტორიაზე სომხების მკვლელობებს გენოციდის კვალიფიკაციად შეფასდა. „ბი-ბი-სის“ ინფორმაციით, რეზოლუციის მიღების სასარგებლოდ ხმა მისცა 23 კონგრესმენმა, ხოლო  22 წინააღმდეგი იყო.
ამის შემდეგ ანკარამ ვაშინგტონში თურქეთის ელჩი კონსულტაციებისთვის გამოიწვია. თურქეთის ხელისუფლებამ რეზოლუციის მიღების გამო წუხილი გამოთქვა და განაცხადა, რომ დოკუმენტის მიღება არა მარტო გაართულებს აშშ-სა და თურქეთის ურთიერთობებს, არამედ ზიანს მიაყენებს ანკარასა და ერევანს შორის ურთიერთობების ნორმალიზებას.
კონგრესის საერთაშორისო საქმეთა კომიტეტის მიერ მიღებულ დოკუმენტს კონგრესის სრული შემადგენლობა განიხილავს. „ბი-ბი-სის“ ცნობით, აშშ-ს პრეზიდენტმა ბარაკ ობამამ საპრეზიდენტო არჩევნებისას განაცხადა, რომ პრეზიდენტად არჩევის შემთხვევაში „აღიარებს სომხების გენოციდს“. მიუხედავად ამისა, კომიტეტში ხმის მიცემამდე ობამას ადმინისტრაცია ყველაფერს აკეთებდა, რათა კომიტეტს არ ეღიარებინა ოსმალეთის იმპერიაში სომხების გენოციდი.
კერძოდ, აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი ჰილარი კლინტონი კომიტეტის თავმჯდომარესა და თანაპარტიელ ხოვარდ ბერმანს არწმუნებდა, რომ რეზოლუციის მიღება ზიანს მიაყენებდა მოკავშირე თურქეთთან ურთიერთობებს, რომელიც მუსლიმანურ სამყაროში აშშ-ს საკვანძო მოკავშირეა და ვაშინგტონს მხარს უჭერს როგორც ახლო აღმოსავლეთის, ისე ავღანეთის საკითხში.
მტკიცებულებებმა და დაშინებებმა არ იმუშავეს. ბერმანმა კომიტეტის წევრებს მოუწოდა, მხარი დაეჭირათ რეზოლუციისთვის. რეზოლუცია იმის მიუხედავადაც მიიღეს, რომ ამერიკელ კონგრესმენებს თურქმა კოლეგებმა სპეციალური წერილით  მიმართეს. მასში ნათქვამი იყო, რომ რეზოლუციაზე კენჭისყრას კარგი არაფერი მოჰყვებოდა.

US Congress Commission on International Cases Enacted Resolution on Genocide of Armenians
US Congress Commission on International Cases passed a resolution about genocide of Armenians. According to resolution, killing Armenians in 1915-1917 on the territory of Osmal Empire was genocide. BBC states that 23 congressmen voted for and 22 were against the resolution.
After that, Ankara invited their ambassador in Washington for consultations. The government of Turkey was worried because of the resolution and stated that the resolution not only makes relations between USA and Turkey difficult, but hinders relations between Ankara and Yerevan.
Congress discussed the document which was passed by the Committee on International Cases. According to the information of BBC, the US president Barak Obama stated during presidential elections, that if he becomes a president he will acknowledge the genocide of Armenians. Despite the fact, Obama’s administration was doing everything not to acknowledge the genocide of Armenians in Osmal Empire.
More precisely, US State Secretary Hillary Clinton tried to convince the head of committee and Khovard Berman, her party member, that the resolution will hinder their relations with Turkey, who is basic ally in Muslim world and supports Washington in issues of Middle East and Afghanistan.
The allegations and threats did not work. Berman called upon the commission members to support resolution. They passed the resolution, though their colleges from Turkey had appealed to American congressmen. It was said in the resolution that nothing good will happen after discussing the resolution.