მიხეილ სააკაშვილი - კავკასიაში მაღალგამდიდრებული ურანის უდიდესი ნაწილი რუსეთიდან შემოდის
საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის განცხადებით, კავკასიაში მაღალგამდიდრებული ურანის უდიდესი ნაწილი რუსეთიდან შემოდის. ამის შესახებ მან სააგენტო Associated Press-ისთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა.
სააკაშვილის შეფასებით, რუსეთი რეგიონში არასტაბილურობას ქმნის, რომლითაც კონტრაბანდისტები სარგებლობენ. თუმცა, მან ურანის წყარო არ დაასახელა. პრეზიდენტმა მხოლოდ ის აღნიშნა, რომ აფხაზეთი და ე.წ. სამხრეთ ოსეთიც, რომლებმაც დამოუკიდებლობა გამოაცხადეს, რეგიონის უსაფრთხოების სფეროში „შავ ხვრელებად“ იქცა.
საქართველოს პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ თუკი რუსეთმა ამ ტერიტორიების ოკუპირება მოახდინა, ამ რეგიონებში ატომური იარაღის გავრცელების კონტროლზეც უნდა აგოს პასუხი. მისი აზრით, მაღალგამდიდრებულ ურანთან დაკავშირებული ინციდენტები საქართველოს საფრთხეს უქმნიან.
სააკაშვილს ასევე მიაჩნია, რომ რუსეთის პრემიერს ვლადიმერ პუტინს საბჭოთა კავშირის რაიმე ფორმით აღდგენის იმედი არ დაუკარგავს და საქართველოს გარშემო გეოპოლიტიკურ თამაშებს აწარმოებს.
საქართველოს გავლით მაღალგამდიდრებული ურანის კონტრაბანდის ფაქტებზე მიხეილ სააკაშვილმა ვაშინგტონში, ბირთვული უსაფრთხოების სამიტზე განაცხადა. თუმცა, მაშინ მან არ დააზუსტა, საიდან შედიოდა ურანი რეგიონში. პრეზიდენტის ინფორმაციით, კონტრაბანდისტების ნეიტრალიზაციის ბოლო სპეცოპერაცია მარტში ჩატარდა.

Mikheil Saakashvili – Most Part of Enriched Uranium Is Imported to the Caucasus from Russia
President of Georgia Mikheil Saakashvili stated that most part of the enriched uranium is imported to the Caucasus from Russia. Saakashvili said this in his interview with the news agency “Associated Press”.
Saakashvili said Russia creates instability in the region, and smugglers take advantage of the situation. However, he did not mention the source of the uranium. The president just said that Abkhazia and the so-called South Ossetia became “black holes” in the security of the region.
The president of Georgia said that if Russia occupied those territories, they should be responsible for spreading nuclear weapon in those territories. He thinks that incidents related to the enriched uranium create serious danger for Georgia.
Saakashvili thinks that the prime-minister of Russia Putin still hopes that they will restore the Soviet Union, and continues geo-political games around Georgia.
Mikheil Saakasvhili spoke about the smuggling of the enriched uranium via Georgia at the Summit of Nuclear Security in Washington. However, he did not say where the uranium is imported to the region from. According to the president, final special operation to neutralize the smugglers was carried out in March.