ნანა ხატისკაცი: „ყველაზე შემაშფოთებელი ამომრჩევლებსა და ოპოზიციის აქტივისტებზე ზეწოლის ფაქტებია“
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ პროგრამების დირექტორის ნანა ხატისკაცის განცხადებით, წინასაარჩევნოდ ყველაზე შემაშფოთებელი ამომრჩევლებსა და ოპოზიციის აქტივისტებზე ზეწოლის ფაქტებია. მისი თქმით, ასეთი შემთხვევები, უფრო ხშირად რეგიონებში ხდება.
„კერძოდ, ასეთია: ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლების იძულება, უარი თქვან არჩევნებში მონაწილეობაზე, საჯარო მოხელეების დავალდებულება მმართველი პარტიის საარჩევნო ღონისძიებებს დაესწრონ, ოპოზიციური პარტიებისთვის საარჩევნო ღონისძიებების ორგანიზებაში ხელის შეშლა და სხვა მსგავსი ფაქტები. მაგალითად, ყვარლის რაიონის გამგებლისა და პოლიციის უფროსის მხრიდან ზეწოლის შედეგად კანდიდატურები მოხსნეს ახალსოფლისა და მთისძირის საკრებულოს წევრობის „ეროვნული საბჭოს“ კანდიდატებმა. „მოძრაობა სამართლიანი საქართველოსთვის“ ახმეტის რაიონული ორგანიზაციის ხელმძღვანელს, შოთა ქავთარაშვილს საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილემ და სოფელ დუისის რწმუნებულმა მოსთხოვეს, უარი ეთქვა პოლიტიკურ საქმიანობაზე და დაეტოვებინა „ნოღაიდელის პარტია“. ისინი ქავთარაშვილთან სახლში მივიდნენ და 30 წუთის განმავლობაში ემუქრებოდნენ, რის შემდეგაც ქავთარაშვილს გადაუდებელი სამედიცინო დახმარება დასჭირდა. ჩვენს ანგარიშში ბევრი ასეთი ფაქტი მოხვდა“, - აღნიშნავს ხატისკაცი.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ“ წინასაარჩევნო კამპანიისთვის ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების მონიტორინგის მეორე შუალედური ანგარიში დღეს გამოაქვეყნა. ანგარიში 2010 წლის 15 მარტიდან 5 მაისამდე პერიოდს მოიცავს და ყურადღებას ადმინისტრაციული რესურსების ხისტ, ფინანსურ, მატერიალურ - ტექნიკურ და ადამიანურ სახეობებზე ამახვილებს.

Nana Khatiskatsi: “Most Alarming Is Oppression on Voters and Activists of Opposition Parties”
Program director of the Transparency International –Georgia Nana Khatiskatsi said the most alarming violation during the pre-election campaign is oppression on the voters and activists of the opposition parties. She said similar facts mostly occur in the regions of Georgia.
“More precisely, the members of the opposition parties are compelled to refuse participation in the elections; public servants are compelled to attend the meetings of the ruling party; opposition parties face problems to organize events within pre-election campaign and other facts. For example, candidates from the National Council in the villages of Akhalsopeli and Mtisdziri cancelled their candidatures as a result of the oppression from the Kvareli district governor and head of the police department. Deputy Chairman of the Akhmeta district municipality board and commissary of the Duisi village requested the head of the Akhmeta district organization of the Movement for the Just Georgia Shota Kavtarashvili to stop his political activities and leave the Noghaideli’s party. They visited him at home and threatened during 30 minutes; after that Kavtarashvili needed medical assistance of the emergency service. Many similar facts are described in our report,” said Khatiskatsi.
TI-Georgia published the medieval report of the monitoring of the misuse of the administrative resources during the pre-election campaign today. The report covers the period from March 15 to May 5 of 2010 and is focused on the misuse of the financial, material-technical, administrative and human resources.