იშვიათი ვირუსით 6 წლის ბავშვი გარდაიცვალა
საშიში და იშვიათი ვირუსით 10 მაისს ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ მერიაში მცხოვრები 6 წლის ს.გ. გარდაიცვალა. როგორც „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ხელმძღვანელმა არჩილ მჟავიამ განუცხადა, გარდაცვლილს მაღალი ტემპერატურა ჰქონდა. უბნის ექიმმა კი მას დიაგნოზი - ფილტვების ორმხრივი პნევმონია დაუსვა.
მისივე თქმით, აღნიშნულ შემთხვევასთან დაკავშირებით, გრიპი გამოირიცხა. ჩატარდა გარდაცვლილის კერაში ეპიდემიური კვლევა, აღებული იქნა ლაბორატორიული კვლევისთვის ანალიზები. წინასწარი მონაცემებით, აღმოჩნდა ე. წ. ჰემორაგიული ცხელება, ინფექციური დაავადება, რომლის ძირითადი გადამტანები მღრღნელები და ტკიპებია.
ეს ინფექცია საქართველოში იშვიათ დაავადებათა რიცხვში შედის. გურიაში ასეთი შემთხვევა წლების მანძილზე არ დაფიქსირებულა. მჟავია აღნიშნავს, რომ წინასწარი მონაცემებით, გარდაცვლილის სამ ახლო მეზობელს აღმოაჩნდა ჰემორაგიული ცხელების გამომწვევი ანტისხეულები და ამჯამად მიმდინარეობს კვლევა.
ს.გ.-ს ცხედარი პოლიციის თანამშრომლებმა ქუთაისის საექსპერტო ბიუროში გადაასვენეს, სადაც  წინასწარმა პათანატომიურმა გამოკვლევებმა სისხლჩაქცევები ფილტვებსა და თირკმელში აჩვენა.

On May 10, 6-year-old S.G. died of a rare and dangerous virus in the village of Meria in Ozurgeti district. The head of the Ozurgeti district healthcare department Archil Mzhavia reported to the Human Rights Center that the child had high temperature. The doctor diagnosed double pneumonia on both lungs.
Archil Mzhavia said that flu was excluded in this particular case. The epidemic survey was carried out in the house of the dead child; the analyses were taken. According to preliminary data, so-called hemorrhagic fever – infection disease was discovered; the disease is mostly transmitted by rodents and ticks.
This infection belongs to the rare diseases in Georgia. In Guria region, similar cases have not been registered for many years. Mzhavia said that according to preliminary data, antibodies of the hemorrhagic fever were discovered in three close neighbors of the dead child; the researches are going on.
Policemen took the body of S.G. to the Kutaisi expertise bureau where preliminary researches discovered hematomas in the lungs and kidneys.