"ქრისტიან-დემოკრატები" კობა სუბელიანს "ტყუილებში" ამხელენ
"ქრისტიან-დემოკრატები" პარლამენტში ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის კობა სუბელიანის მისვლას და მის "ტყუილებზე" ახსნა-განმარტებების მოსმენას ითხოვენ.
როგორც პარლამენტის დღევანდელ რიგგარეშე სხდომაზე "ქრისტიან-დემოკრატმა გიორგი ახვლედიანმა განაცხადა, არჩევნების დასრულებისთანავე აღმოჩნდა, რომ დევნილებს "ძალიან სერიოზული ტყუილი აგემეს".
მისი თქმით, ადგილობრივი არჩევნების წინ მათ ქალაქის მერობის კანდიდატმა გიგი უგულავამ გამოუცხადათ, რომ თბილისში მცხოვრები ყველა დევნილი თბილისელია და მათზე დედაქალაქი იზრუნებდა.
ახვლედიანმა მინისტრის პირობაც გაიხსენა, რომ ყველა დევნილს, რომელიც სახელმწიფო საკუთრებაში ცხოვრობდნენ, საცხოვრეებელი ფართები დაუკანონდებოდათ და ამ დაპირების დარღვევის მაგალითები მოიყვანა.
ახვლედიანის ინფორმაციით, სამი დღის წინ 20 ოჯახი თბილისიდან გაურკვეველი მიმართულებით, სავარაუდოდ, ზუგდიდის რაიონში, სოფელ ოქტომბერში წაიყვანეს, სადაც არავითარი საარსებო პირობები არ არსებობს.
ასევე, ანალოგიური მდგომარეობაა გურჯაანში, სასტუმრო "ქიზიყშიც", რომლის 96%-ის მფლობელიც სახელმწიფოა.
ახვლედიანმა პარლამენტში კობა სუბელიანის დაუყოვნებლივ მისვლა და ამ ტყუილებზე, ახსნა-განმარტებები მოითხოვა.

Christian-Democrats request the presence of the Minister of IDPs from Occupied Territories, Refugees and Accommodation, Koba Subeliani, to Parliament for the purpose of hearing his explanation for the “lies” he has uttered.
The MP from the Christian-Democrat Party, Giorgi Akhvlediani, said at a special session today that soon after the elections, IDPs realized they had been seriously deceived.
He said before the municipal elections that the Tbilisi mayoral candidate, Gigi Ugulava, told IDPs that every IDP is a resident of Tbilisi and the capital will take care of them.
Akhvlediani recalled the minister to promising IDPs that they lived with the right to their private properties and that their accommodations will be registered to them.  The MP mentioned examples how this promise had been breached.
According to Akhvlediani, three days ago, 20 families were taken to the village of October in the Zugdidi district of Tbilisi; there they will not have suitable living conditions.
The same is the situation is true for the hotel “Kiziki” in the Gurjaani district. There the state owns 96 per cent of the hotel.
Akhvlediani requested Koba Subeliani to come before the parliament immediately and give explanations for his false promises.