გურჯაანში მცხოვრები აფხაზეთიდან დევნილები სახალხო დამცველთან შეხვედრას ითხოვენ
გურჯაანში, კურორტ „ახტალის“ ტერიტორიაზე მცხოვრები აფხაზეთიდან დევნილები საქართველოს სახალხო დამცველთან გიორგი ტუღუშთან შეხვედრას ითხოვენ. დევნილები სახალხო დამცველს გურჯაანში ჩასვლას სთხოვენ.
„ლტოლვილთა სამინისტრო იმ ადგილზე გვთავაზობს ალტერნატიულ ფართს, სადაც ჩვენი საყოფაცხოვრები პირობები გაუარესდება. სადაც ახლა ვცხოვრობთ, რამდენიმე მძიმე ავადმყოფი გვყვავს. იმ შემთხვევაში, თუ სპეცრაზმმა ძალის გამოყენებით გამოგვასახლა, შეიძლება მძიმე შედეგი დადგეს. მოვიდეს სახალხო დამცველი და ჩვენი უფლებები დაიცვას“, - განაცხადეს აფხაზეთიდან დევნილებმა.
გურჯაანში, კურორტ „ახტალის“ პირველ და მესამე საძილე კორპუსებში აფხაზეთიდან დევნილების 43 ოჯახი ცხოვრობს. შს გურჯაანის რაიონული სამმართველოს უფროსმა ლევან ბიწკინაშვილმა დევნილები „ახტალის“ საკუთრებაში არსებული შენობებიდან გამოსახლების შესახებ 2010 წლის 8 ივლისს გააფრთხილა და შენობის დასაცლელად 5 სამუშაო დღე მისცა. ვადა 15 ივლისს ამოიწურა. დევნილების გამოსახლების მოთხოვნით, პოლიციას, კურორტ „ახტალის“ დირექტორმა გოგა უტიაშვილმა მიმართა. კურორტი „ახტალა“ სახელმწიფო საწარმოა. დევნილების გასახლებაზე პოლიციას ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს ნებართვა აქვს. სამინისტრო აფხაზეთიდან დევნილებს ალტერნატიულ ფართს გურჯაანის რაიონის სოფელ ბაკურციხეში და ლაგოდეხში სთავაზობს, თუმცა დევნილები სამინისტროს მიერ შეთავაზებულ შენობებში საცხოვრებლად გადასვლაზე უარს ამბობენ, იმ მიზეზით, რომ მათი საყოფაცხოვრებო პირობები გაუარესდება. როგორც აფხაზეთიდან დევნილებმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადეს, ისინი სპეცრაზმისთვის წინააღმდეგობის გაწევას არ აპირებენ, თუმცა შენობიდან გამოსახლების შემდეგ ეზოში კარვებს გაშლიან და ცხოვრებას იქ გააგრძელებენ. დევნილების ერთი ნაწილი კი ამბობს, რომ გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მისაღებში შიმშილობას დაიწყებენ.

IDPs from Abkhazia Living in Gurjaani Demand Meeting with the Public Defender
In Gurjaani, IDPs living on Akhtala territory demand a meeting with the Public Defender of Georgia. IDPs are asking the Ombudsman to visit them.
“The ministry of refugees is offering us with an alternative place where our living conditions only be worse. We have several severely ill persons where we live and if the special force evicts us we might encounter dire consequences. The Public Defender should come and defend our rights” stated the IDPs.
In Gurjaani, 43 IDP families live in the first and third floors of the Akhtala resort. The head of the local MIA regional department, Levan Bickinashvili, warned the families of eviction and gave them five working days to vacate. The deadline passed on June 15. Goga Utiashvili, the director of the Akhtala resort petitioned the police, demanding them to evict the IDPs. The Akhtala resort is a state owned enterprise and the police have necessary jurisdiction from the ministry of IDPs, refugees and resettlement to conduct the eviction. The ministry is offering the IDPs alternative housing in Lagodekhi and Bakurtsikhe, in the Gurjaani region, but the IDPs are denying the offer claiming that their living conditions will only be worse there. They are not going to resist the special force as they have declared to Kakheti Information Centre, but they will put up tents in the yard after the eviction and continue to live there. A number of IDPs state that they will start a hunger strike at the reception of the Gurjaani Municipality Governor.