საქალაქო სასამართლოში „დაზარალებული ბრალდებულების“ დაკითხვა დაიწყო
16 სექტემბერს საქალაქო სასამართლოში განახლდა ტექნიკური უნივერსიტეტის წინ დაჭრილი სტუდენტების სასამართლო პროცესი. წინასწარ პატიმრობაში მყოფი ახალგაზრდები: ზაზა შავლიაშვილი, ვასილ გიგუაშვილი, ნიკა ბერუაშვილი, როლანდ ნიკოლოზაშვილი და საბა მღვდელაძე ამ საქმეზე პროკურატურამ თავდაპირველად დაზარალებულებად ცნო, მოგვიანებით კი ხულიგნობის ბრალდება წაუყენა.
16 სექტემბერს სასამართლო პროცეზე დაცვის მხარის მოწმე და ერთ-ერთი ბრალდებული, საბა მღვდელაძე დაიკითხა. ამავე დღეს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ოფისში საგანგებო პრესკონფერენცია გაიმართა, სადაც განსასჯელების ადვოკატებმა ჟურნალისტებს საქმესთან დაკავშირებულ კანონდარღვევებსა და პატიმრების ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე მიაწოდეს ინფორმაცია.
ინცინდენტი, რის გამოც სტუდენტები საპყრობილეში აღმოჩნდნენ, გასული წლის 13 ოქტომბერს მოხდა. ახალგაზრდების ორ ჯგუფს შორის მომხდარი სიტყვიერი შელაპარაკება ხელჩართულ ბრძოლაში გადაიზარდა. ჩხუბის დროს, ერთ-ერთმა ახალგაზრდამ დანით დაჭრა ზაზა შავლიაშვილი, ვასილ გიგუაშვილი, ნიკა ბერუაშვილი, ბადრი მიქატაძე, როლანდ ნიკოლოზაშვილი და საბა მღვდელაძე. აღნიშნული ფაქტის გამო დააკავეს ლევან აბაშიძე, რომელსაც სტუდენტების სხეულის განზრახ დაზიანების მუხლით მსჯავრი დაედო და ამჟამად სასჯელს იხდის.
შემთხვევიდან 3 თვის შემდეგ დაზარალებულები დააკავეს და  ეჭვიტანილებად სცნეს, ბრალი კი ხულიგნობის მუხლით წაუყენეს. (ვრცლად,იხილეთ ლინკზე: http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=5454&lang=ge )
16 სექტემბრის სასამართლო სხდომაზე მოწმედ დაკითხული ია კობახიძე დაკავებულების მეგობარია. იგი ახალგაზრდების შეხლა-შემოხლის უშუალო თვითმხილველია და ადასტურებს, რომ მისი მეგობრების მხრიდან პროვოცირებული არ ყოფილა. მათ თავს დაესხა ახალგაზრდების მეორე ჯგუფი: „მეგობრები  რესტორანში ვიყავით, გვინდოდა სტუდენტობის პირველი დღეები აღგვენიშნა. რესტორნიდან გამოსულები ვსაუბრობდით, ვინ რა ტრანსპორტით უნდა წასულყო სახლში. ამ დროს მოგვიახლოვდნენ ჩვენთვის უცნობი ახალგაზრდები. მათ ჩემს მეგობრებს ჩხუბი დაუწყეს. ზაზა შავლიაშვილის, ვასილ გიგუაშვილის, ნიკა ბერუაშვილის, როლანდ ნიკოლოზაშვილისა და საბა მღვდელაძის მხრიდან ჩხუბის პროვოცირება არ მომხდარა“.
ახალგაზრდებს ბრალი სისხლის სამართლის 239 მუხლის II ნაწილის „ა“ ქვეპუნკტით წარედგინათ,  რაც გულისხმობს ჯგუფის მიერ  ჩადენილ წინასწარ შეთანხმებულ   ქმედებას, რომელიც უხეშად არღვევს საზოგადოებრივ წესრიგს. აღნიშნული ბრალდება 2-დან 4 წლამდე სასჯელს ითვალისწინებს. დაცვის მხარე აცხადებს, რომ ჩხუბის დაწყებაზე არანაირი წინასწარი შეთანხმება არ ყოფილა.
ინცინდენტის უშუალო თვითმხილველმა ია კობახიძემ  სასამართლო პროცესზე დაადასტურა, რომ ჩხუბი სპონტანურად დაიწყო და წინასწარ შეთანხმებული არ ყოფილა: „ახალგაზრდებს, რომლებთანაც ჩხუბი მოხდა, არც მე და არც ჩემი მეგობრები არ ვიცნობდით.  უცნობებს ეტყობოდათ, თავიანთ საქმეზე მიდიოდნენ და ჩვენთან იმიტომ შეჩერდნენ, რომ ეგონათ, ჩვენმა ბიჭებმა მათზე რაღაც ცუდი თქვეს. მახსოვს, საბა მღვდელაძე უმეორებდა ერთ-ერთს, თქვენზე არაფერი მითქვამსო“.
დაცვის მხარეს სურს დაამტკიცოს , რომ ახალგაზრდებს შორის მომხდარი ინცინდენტი, არ ყოფილა იმდენად ხმაურიანი, რომ მას „უხეშად დაერღვია საზოგადოებრივი წესრიგი“, როგორც საბრალდებო დასკვნაშია აღნიშნული. ადვოკატებმა დააყენეს შუამდგომლობა  დანაშაულის ადგილის დათვალიერების შესახებ.  მათი თქმით, ადგილის დათვალიერება სასამართლოს ბევრ საჭირო ინფორმაციას მისცემდა. თუმცა, მოსამართლემ შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა.
სასამართლო პროცესზე ია კობახიძის გარდა, ბრალდებული  საბა მღვდელაძეც დაიკითხა. „ტროტუარზე მე და ჩემი მეგობრები ვისხედით და ვსაუბრობდით. ამ დროს ვიღაც უცნობმა პირმა ხელით შემომატრიალა და ხმამაღალი ტონით მკითხა - რა თქვი ჩემზეო და საყელოზე მწვდა. მე მშვიდად ვუხსნიდი, რომ მისი მისამართით არაფერი მითქვამს. ამ დროს მოვიდა ნიკა ბერუაშვილი და უცნობს სიმშვიდისკენ მოუწოდა. ამ მოწოდებაზე ნიკას ხელით დაარტყეს და იგი ბუჩქებში გადავარდა. მეც წამაქციეს,  წაქცევისას თავი დავარტყი, გონება დავკარგე და აღარაფერი მახსოვს. არც ის მიგრძვნია, როგორ დამჭრეს, რადგან ჯერ კიდევ არ ვიყავი გრძნობაზე მოსული“, - იხსენებს საბა მღვდელაძე.
საბა მღვდელაძეს ინციდენტისას მუცელში დაიჭრა და შემდეგ ჭრილობის გამო ნაწლავების ტუბერკულზი განუვითარდა. მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა დღესაც საკმაოდ მძიმეა. „როცა დამაკავეს, მაშინაც ცუდად ვიყავი. ძლიერ ტკივილს ვგრძნობდი მუცლის არეში. საპყრობილის ექიმებმა გამაყუჩებელი დამალევინეს, მაგრამ ტკივილი არ გამყუჩებია. მერე მიხვდნენ, რომ სასწრაფოდ საოპერაციო ვიყავი და ოპერაცია გამიკეთეს“, -  გაიხსენა საბა მღვდელაძემ დაკითხვისას.

City Court Started Interrogation of the Accused Victims
On September 16, the city court renewed the trial of the students who were wounded in front of the technical university. The young people in pre-trial detention – Zaza Shavliashvili, Vasil Giguashvili, Nika Beruashvil, Roland Nikolozashvili and Saba Mghvdeladze – were initially found victims in the incident but later they were charged for the hooliganism by the prosecutor’s office.
On September 16, the witness of the defense side and one of the accused Saba Mghvdeladze were interrogated at the trial. On the same day, the Human Rights Center held press-conference in its office where the attorneys of the accused spoke about the violations in the case materials and grave health conditions of the prisoners.
The incident happened on October 13, 2009. Two groups of people had disagreement which turned into a serious quarrel. As a result, a young man wounded Zaza Shavliashvili, Vasil Giguashvili, Nika Beruashvili, Badri Mikatadze, Roland Nikolozashvili and Saba Mghvdeladze. Levan Abashidze was arrested for the accident who was convicted for the premeditated injury of the students and now is in prison.
Three months later, the victims were also arrested who were found guilty in hooliganism (see the article on the following link: http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=5455&lang=en)
A friend of the detainees Ia Kobakhidze was interrogated at the trial on September 16. She personally witnessed the accident and confirmed that her friends did not start the quarrel. A group of young people attacked them: “We were in the restaurant. We wanted to celebrate first days of our studentship. When we left the restaurant we started talking at the bus stop. Strange people approached us and they started arguing with our friends. Zaza Shavliashvili, Vasil Giguashvili, Nika Beruashvili, Roland Nikolozashvili and Saba Mghvdeladze did not provoke the quarrel at all.”
The young boys were accused under article 239 part II – “a” of the Criminal Code of Georgia which envisages premeditated crime committed by the group which blatantly breaches the public order. The crime is punished by the imprisonment from 2 to 4 years. The defense side claims there was no preliminary agreement on the quarrel.
Ia Kobakhidze confirmed at the trial that the quarrel started spontaneously and it was not preliminary agreed. “Neither I nor my friends knew the people with whom they had quarrel. The strangers seemed to going to their own business and approached us only because they thought my friends said something wrong about them. I remember Saba Mghvdeladze was telling them he had not said anything wrong about them.”
The defense side wants to prove that the incident was not noisy enough to qualify it as “blatant violation of the public order” as it is stated in the bill of particulars. The attorneys petitioned to the court to investigate the scene of accident. They said it could provide the court with many interesting information; however, the judge did not satisfy their petition.
Accused Saba Mghvdeladze was also questioned at the trial. “I was standing on the pavement together with my friends and we were talking. A stranger turned me back and asked me loudly – what did you say about me – and grabbed my collar. I was explaining to him calmly that I had not said anything wrong about him. Nika Beruashvili approached us soon and asked the stranger to calm down. In reply the stranger slapped Nika and he fell into the bushes. I was also pushed down and I hit my head on the ground; as a result I lost conscious and I do not remember anything. I did not feel how I was stabbed because I was still unconscious,” said Saba Mghvdeladze.
Saba Nghvdeladze was wounded in the abdomen during the incident and now he has tuberculosis of the intestines. His health conditions are bad enough. “I was already ill by the time of my detention. I had serious pains in my abdomen. The jail doctors gave painkillers to me but it did not help. Then they guessed I needed operation and I was operated on,” recalled Saba Mghvdeladze at the trial.