მეშახტეთა უფლებების დასაცავად პროფკავშირი ბრძოლას იწყებს
ტყიბულში შპს „საქნახშირის“ თანამშრომელთა ნაწილმა საკუთარი შრომითი და სოციალურ-ეკონომიკური სიტუაციის გაუმჯობესების მიზნით „საქართველოს მეტალურგიული, სამთო და ქიმიური მრეწველობის მუშაკთა პროფესიულ კავშირში“ გაწევრიანება გადაწყვიტა. დასაქმებულებსა და პროფკავშირს შორის მოლაპარაკებები უკვე ორ თვეზე მეტია მიმდინარეობს.
მეშახტეების ინიციატივა შახტებში არსებულმა არასასურველმა შრომითმა პირობებმა, სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისათვის შეუსაბამო სამუშაო გარემომ და მძიმე სოციალურ-ეკონომიკურმა მდგომარეობამ გამოიწვია.
„შეშფოთებულები ვართ მინდელის სახელობის შახტში 27 აგვისტოს მომხდარი აფეთქების გამო და მიგვაჩნია, რომ ეს გაგრძელებაა 3 მარტს მომხდარი ანალოგიური შემთხვევისა. 3 მარტის ტრაგედიას ოთხი ადამიანი ემსხვერპლა, მაგრამ აფეთქების მიზეზი ობიექტურად არ გამოუძიებიათ და დამნაშავეებიც არ დასჯილან. ამიტომ ვვარაუდობთ, რომ არც 27 აგვისტოს ტრაგედიას გამოიძიებენ. ამ აფეთქების შედეგადაც ოთხი მესახტე დაიღუპა, ექვსმა კი სხეულის უმძიმესი დამწვრობა მიიღო.  ჩვენ აღარ ვართ დარწმუნებულები, რომ მსგავსი უბედური შემთხვევები კიდევ არ განმეორდება. თანაც ეს ყველაფერი ხდება სამუშაოს სიმძიმესთან შედარებით შრომის დაბალი ანაზღაურების ფონზე. რამდენიმე წელია, ხელფასები არ გადაუხედავთ, მიუხედავად იმისა, რომ ეროვნული ვალუტა ინფლაციას განიცდის“, - აცხადებენ „საქნახშირის“ თანამშრომლები.
საინიციატივო ჯგუფსა და „საქნახშირის“ დასაქმებულებს შორის შეხვედრა 10 სექტემბერს შედგა, რომელსაც საქართველოს გაერთიანებული პროფკავშირების თავმჯდმარე ირაკლი პეტრიაშვილიც ესწრებოდა.
„ტყიბულის მაღაროებში დასაქმებულებს მუდმივ შიშსა და სტრესში უწევთ მუშაობა, ისინი დაუცველები არიან. დღემდე მომხდარი ტრეგედიები ობიექტურად არ გამოძიებულა. 9 თვის მანძილზე ამ უბედური შემთხვევების შედეგად, საერთო ჯამში, 10 ადამიანია დაღუპული, 6 კი სიკვდილს ებრძვის. ყველა დასკვნაში ცალსახადაა მითითებული, რომ ეს ტრაგედიები მაღაროელთა დაუდევრობით ხდება. იმას კი არავინ ამბობს, რომ ამ მაღაროელებს სამუშაო პირობები არა აქვთ“, – აცხადებს ირაკლი პეტრიაშილი.
შპს „საქნახშირის“ თანამშრომელთა კრებამ საქართველოს კანონმდებლობით მონიჭებული ყველა უფლების გამოყენებით, საკუთარი უფლებებისა და ინტერესების დაცვა გადაწყვიტა. დასაქმებულები ასევე მოითხოვენ თავიანთი ძირითადი, ფუნდამენტური მოთხოვნების დაკმაყოფილებას. დასაქმებულებმა ჩამოაყალიბეს მოთხოვნების 11 პუნქტიანი სია, რომელიც უახლოეს მომავალში „საქნახშირის“ ადმინისტრაციას და გენერალურ დირექტორს, მერაბ ჭრელაშვილს გადაეცემა.
დასაქმებულთა ძირითადი მოთხოვნებია: გაფორმდეს უვადო შრომითი კონტრაქტები; მოხდეს შპს „საქნახშირის“ თანამშრომელთა ხელფასების ინდექსაცია ბოლო სამი წლის მანძილზე დაფიქსირებული ინფლაციისა და სამომხმარებლო პროდუქტებსა და მედიკამენტებზე ფასების მომატების მიხედვით; გაუმჯობესდეს შპს „საქნახშირის“ დასაქმებულთა შრმითი პირობები; ჯანმრთელობისათვის მავნე და საშიშპირობებიანი სამუშაოების შესრულებასთან დაკავშირებით კომპენსაციების სისტემის შემოღების შესახებ დაიწყოს მოლაპარაკებები; სამუშაოზე დასახიჩრებულთა, ტრავმირებულთა, შრომისუნარდაკარგულთა და დაღუპულთა ოჯახებისთვის ჩამოყალიბდეს საკომპენსაციო სისტემა; ადმინისტრაციამ დასაქმებულები უზრუნველყოს სამგზავრო ტრანსპორტით.”
„დღევანდელი დღე ძალიან მნიშვნელოვანია მაღაროელებისთვის, რადგან საფუძველი ჩაეყარა ჩვენივე უფლებების დამცველ ორგანიზაციას, რომელიც იზრუნებს უსაფრთხოებისა და სამუშაო პირობების შექმნისთვის. ის მოთხოვნები, რასაც ჩვენ ადმინისტრაციას ვუყენებთ, გამოსწორებადია, მაგრამ ხელმძღვანელობას არასოდეს გამოუჩენია კეთილი ნება და არ დაინტერესებულა მაღაროელთა სამუშაო პირობებით. ადამიანები, რომლებიც 27 აგვისტოს ტრაგედიისას დაზარალდნენ, დაუცველები არიან. ისინი აღარ იქნებიან შრომისუნარიანები. ასეთი შემთხვევები შეიძლება მომავალშიც განმეორდეს, ამიტომ გახდა ჩვენი უფლებების დამცველი ორგანიზაციის ჩამოყალიბება საჭირო“, - გვითხრა მინდელის სახელობის მაღაროს მუშამ, გია ბაბუხადიამ.
ახლადშექმნილ ორგანიზაციას უკვე მოუხდა წინააღმდეგობების გადალახვა. „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ინფორმაციით, შპს „საქნახშირის“ ადმინისტრაციამ და ადგილობრივმა ძალოვანმა სტრუქტურებმა მიზანმიმართული ღონისძიებების გატარება დაიწყეს მაღაროელთა დასაშინებლად.
როგორც ჩვენთან საუბრისას საქართველოს მეტალურგიული, სამთო და ქიმიური მრეწველობის მუშაკთა პროფესიული კავშირის პრეზიდენტმა თამაზ დოლაბერიძემ განაცხადა, საკუთარი უფლებების მოთხოვნის შემდეგ ტყიბულში ხალხის დაშინება უკვე დაიწყო.
„10 სექტემბერს, დილით, ადგილობრივ მილიციაში დაიბარეს მაღაროების უბნის უფროსები და  გააფრთხილეს, რომ პროფკავშირის დაგეგმილ შეხვედრაზე ხალხი არ მისულიყო. მუქარის მიუხედავად, დასაქმებულები მაინც მოვიდნენ. თვითონ მეშახტეები ერიდებიან იმ პიროვნებების დასახელებას, ვინც მათზე ზეწოლა განახორციელა. მომავალშიც თუ გაგრძელდება ასეთი ფაქტები, საქართველოს გაერთიანებული პროფკავშირები აუცილებლად ჩაატარებს დამოუკიდებელ კვლევას“, - აცხადებს თამაზ დოლაბერიძე.
მაღაროელები და საქართველოს გაერთიანებული პროფკავშირები „საქნახშირის“ ადმინისტრაციასთან მოლაპარაკებების დაწყებას და მათი მოთხოვნების დაკმაყოფილებას ელოდებიან. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მზად არიან, პროტესტის უკიდურეს ზომებს მიმართონ.

Professional Unions Fighting for Miners’ Rigths
Some officials of LLC “Saknakhshiri” in Tyibuli decided to join the “Professional Union of Workmen of Metallurgical, Mountainous and Chemical industry.” Negotiations between the employed and the professional union have been going for more than two months now.
The initiative of the miners was evoked by the undesirable working conditions, dangerous environment and severe socioeconomic situation.
“I’m concerned with the fact of explosion occurred in Mindeli mine on August the 27th. I think that this is the continuation of the same kind of incident occurred on March 3rd. 3 people were victims of the tragedy, but the reason of explosion was not investigated objectively and the criminals were never punished. That’s why we assume that the tragedy of August 27th won’t be investigated either. Four miners died in this explosion, six were severely burned. We no longer believe that these kinds of accidents won’t happen. And all this happens when the salary is comparatively irrelevant to the work severity. For several years, they have not checked the salaries though national currency is going through inflation,” – state the employers of “Saknakhshiri.”
The meeting between the initiative group and “Saknakhshiri” employers took place on September 10th. It was attended by the head of the United Professional Unions of Georgia Irakli Petriashvili.
“People employed in Tyibuli mines have to work in a constant fear and stress. They are not safe. The occurred tragedies have not been investigated objectively. For 9 month, as the result of these accidents, 10 people died, 6 are fighting death. Every inference singlehandedly indicates that these tragedies are the results of miners’ negligence. Nobody says that these miners don’t have normal working conditions,” – states Irakli Petriashvili.
The meeting of LLC “Saknakhshiri” employers decided to defend their rights and interests by using all the rights enshrined in Georgian legislature. The employers are also asking for the satisfaction of their basic fundamental requirements. They established 11-point list that will be transferred to the administration of “Sakhnakhshiri” and to the general director Merab Chrelashvili in the nearest future.
Basic requirements of the employers: registration of permanent labor agreements; indexation of the salaries of LLC “Sakhnakhshiri” employers according to the increase of prices on the basic products and medications and inflation of the last three years; improvement of LLC “Sakhnakhshiri” working conditions; negotiations for implanting the system of compensation for works dangerous for health; establishment of compensation system for families of crippled, traumatized, incapable of working and dead; provision of public transportation for the employed by the administration.”
“Today is very important for miners because the organization defending our rights responsible for safety and creating normal working conditions has been established. The requirements imposed on our administration can be met, but the leadership never expressed its will and interest in the working conditions of miners. People, injured on the tragic day of 27th, are unprotected. They will never be capable of working. These accidents might reoccur. That’s why the establishment of organization defending our rights was necessary,” – told us the workman from Mindeli mine, Gia Babukhadia.
The newly established organization already had to overcome some obstacles. According to Human Rights Center, the administration of LLC “Sakhnakhshiri” and the local law-enforcement organs started taking purposeful measures for intimidating miners.
As the President of Workmen of Professional Union of Metallurgical, Mountainous and Chemical Industry Tamaz Dolaberidze stated, after requesting their rights, the threatening of Tyibuli residents has started.
“On September 10th, in the morning, the heads of the miners’ district were summoned to the local police and warned that the planned meeting of professional union should not be attended by the  employers. Despite the threat, the employed still came. The miners restrain from naming the individuals who oppressed them. If these facts reoccur in future, the united professional union of Georgia will definitely conduct the independent research,” – states Tamaz Dolaberidze.
The miners and united professional unions of Georgia are expecting the negotiations with “Saknakhshiri” administration and satisfaction of their requests. Otherwise, they are ready to take the extreme measures of protest.