ჰამარბერგს შსს-ს მუშაობა არ მოსწონს, შსს-ს - ჰამარბერგის
სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლება უგზო-უკვლოდ დაკარგულად ამ დროისთვის 140 ეთნიკურად ოს მოქალაქეს ასახელებს. სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის წარმომადგენელი და სახალხი დამცველი, დავით სანაკოევი აცხადებს, რომ ამ რაოდენობაში გულისხმობენ არა მარტო 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ დაკარგულებს, არამედ 1989 წლიდან და 2008 წლამდე ყველა უგზო-უკვლოდ დაკარგულსაც.
„1989 წლიდან დაკარგულად 140 ადამიანი ითვლებოდა, 2008 წლის შემდეგ კი 7 ადამიანის ადგილსამყოფელი არ ვიცით“, - განაცხადა სანაკოევმა.
მისივე თქმით, დაკარგულთა პრობლემის მოსაგვარებლად მუშაობა სამ ფორმატში მიმდინარეობს, მათ შორის - ჟენევის დისკუსიებზე. „ამ საკითხზე მუშაობაში უშუალოდ მონაწილეობს ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარი თომას ჰამარბერგი. აქტიურად მუშაობს წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტი“.
ცოტა ხნის წინ გამოქვეყნდა ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის, თომას ჰამარბერგის მიერ მოწვეული ექსპერტების - ბრიუს პეგისა და ნიკოლას სებირის დასკვნა. სხვადასხვა რეკომენდაციების გარდა, ისინი საქართველოს ხელისუფლებას უგზო-უკვლოდ დაკარგული სამი ოსი მოქალაქის მოსაძიებლად დამოუკიდებელი გამოძიების ჩატარებას სთხოვენ.
საუბარია ალან ხაჩიროვის, ალან ხუგაევის და სოლტან პლიევის შესახებ, რომლებიც ცხინვალის ინფორმაციით, ქართულმა ძალებმა 2008 წლის 13 ოქტომბერს სოფელ კორკულადან სოფელ ხელჩუასკენ მიმავალ გზაზე დააკავეს. ექსპერტების მიერ მომზადებულ მასალაში აღნიშნულია, რომ 2009 წლის მარტში ინტერნეტში განთავსდა ორი ვიდეომასალა, რომელზედაც აღბეჭდილია სამი პირი - ალან ხაჩიროვი, ალან ხუგაევი და სოლტან პლიევი, რომლებსაც ძალადობრივი მეთოდებით კითხავენ.
რეკომენდაციაში აღნიშნულია, რომ გამოძიებაზე პასუხისმგებელი პირები და ისინი, ვინც შეიძლება ჩარეული იყოს ამ საქმეში, არ უნდა იყვნენ ერთი და იგივე განყოფილების თანამშრომლები, ოპერატიული და სამძებრო ქმედებების წარმოება უნდა ჩამოერთვას შიდა ქართლის პოლიციას. გამოძიების ხელმძღვანელობა უნდა ჩამოერთვას რაიონულ პროკურატურას და გამოძიებამ შეამოწმოს ქართველი პოლიციელების, მათ შორის სპეცდანიშნულების პოლიციის ქმედებები.
შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის უფროსი, ვლადიმერ ჯუღელი აცხადებს, რომ უგზო-უკვლოდ დაკარგული ეთნიკური ოსების შესახებ არაფერი იცის.
საქართველოს შსს-ს საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსი შოთა უტიაშვილი ჩვენთან საუბრისას აცხადებს, რომ ევროსაბჭოს ექსპერტთა დასკვნის იმ ნაწილს, სადაც ქართული პოლიციის არასათანადო მუშაობაზეა საუბარი, ქართული მხარე არ ეთანხმება: „ჩვენ, სამწუხაროდ, ვერ დავეთანხმებით ჰამარბერგის კომისიის დასკვნის იმ ნაწილს, სადაც საუბარია, რომ თითქოს მათ გაუჩინარებაში ქართველი პოლიციელები არიან ჩართული. ამისთვის მათ არანაირი მტკიცებულება არ გააჩნიათ. ამაზე გამოძიება გრძელდება და ბოლომდე მივიყვანთ საქმეს“.
შოთა უტიაშვილმა ჰამარბერგის კომისიის მუშაობაზე ღია უკმაყოფილება ასევე გამოხატა „ეხო კავკაზასთან“ საუბრისას (იხილე სტატია: http://humanrights.ge/index.php?a=main&pid=12335&lang=geo  )
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი ნათია კაციტაძე, რომელიც ამ თემატიკაზე მუშაობს, ამბობს, რომ ამჟამად ქართულ მხარეს 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგდროინდელი ტყვეები აღარ ჰყავს.
ნათია კაციტაძე: „ამ ეტაპზე საქართველოს ხელისუფლებას ოსი ეროვნების არანაირი ტყვე არ ჰყავს დაკავებული. ერთადერთი, არიან ისეთები, რომლებსაც კონკრეტული ბრალდებები აქვთ წაყენებული. ხოლო ისეთები, რომლებსაც აკავებდნენ „საზღვრის უკანონო გადალახვის“ გამო, ან სხვა ასეთი ტიპის ბრალდებით, ქართულ მხარეს არ ჰყავს. მსგავსი ტყვეები მოლაპარაკებების შედეგად გათავისუფლებულები არიან გაცვლის წესით. რაც შეეხება ომამდელ ტყვეებს, ისინი დამანაშავეები არიან და მათ მისჯილი აქვთ კონკრეტული სასჯელი და იხდიან კიდეც. ომის შემდეგ აყვანილი ტყვეები კი, ჩვენი ინფორმაციით, ქართულმა მხარემ ყველა გაათავისუფლა. სხვათა შორის, ოსურ მხარეს დაახლოებით ათამდე ასეთი ქართველი ტყვე ჰყავს“.
გაეროს გენერალური ასამბლეის 2006 წლის 61-ე სესიაზე მიიღეს საერთაშორისო კონვენცია იძულებით გაუჩინაურებული ყველა პირის დასაცავად. ის კრძალავს საიდუმლო ციხეების არსებობას და ავალდებულებს სამართალდამცავ სტრუქტურებს, ინფორმაციები მიაწოდოს დაკავებულების ოჯახსა და ნათესავებსა. კონვენციაში ხაზგასმულია ისიც, რომ განსაზღვრულ გარემოში ძალადობით გაუჩინარება ფასდება ადამიანის წინააღდეგ დანაშაულად. ასეთ შეთხვევაში ეს ექცევა საერთაშორისო სამართლის იურისდიქციაში.

Hammerberg Is not Satisfied with the Work of Ministry of Internal Affairs and Vice Versa
South Ossetia de-facto government names 140 ethnic Ossetians to be missing. The representatives of South Ossetia de-facto President and a public defender, Davit Sanakoev state that this number includes not only those lost after the 2008 August war but all the lost people between 1989 and 2008.
“140 people have been deemed missing since 1989 and 7 since 2008,” – stated Sanakoev. According to him, the work on the issue of lost is taking course in three different formats, including – Geneva discussions. “Thomas Hammerberg, Council of Europe High Commissioner for Human Rights is directly involved in this work. International Committee of Red Cross is active.”
The inference by experts Bruce Peg and Nicola Sebiri invited by Thomas Hammerberg was published not too long ago. Except for different recommendations, they are asking Georgian government to conduct independent investigation on three lost Ossetian citizens.
These citizens are Alab Khachirova, Alan Khugaeva and Soltan Pliev, who, according to Tskhinvali information, were detained on October 13th, 2008, at the road situated between the villages Korkula and Khelchua. In the material presented by experts, it’s noted that in March of 2009, two video materials were located in internet that reflected three people – Alin Khachirov, Alan Khugaev and Soltan Pliev who were being interrogated using violent methods.
It’s noted in the recommendation that the people responsible for investigation and those who might be implicated in the issue should not be the officials of the same department. Shida Kartli police should be deprived of right to conduct the operational and investigative proceedings. Regional Prosecutor’s Office should be deprived of supervision of investigation and the investigation must check the acts of Georgian policemen, including the acts of police of special objective.
The head of Shida Kartli Regional Police, Vladimir Jugheli states that doesn’t have any information on lost ethnic Ossetians.
Shota Utiashvili, the head of informative-analytical department of Internal Ministry states in a conversation with us that Georgian side doesn’t agree with the part of expert’s inference of Council of Europe that talks about the irrelevant work of Georgian police: “Unfortunately, we can’t agree with the part of inference of Hammerberg commission that states that Georgian policemen might be involved in their disappearance. They don’t have any evidence for this. The investigation is continuing and we will bring this to end.”
Shota Utiashvili also expressed his open dissatisfaction on the work of Hammerberg Commission with “Ekho Caucasus” (echo Caucasus) (see the article: http://humanrights.ge/index.php?a=main&pid=12335&lang=geo ).
Lawyer Natia Katsitadze from GYLA (Georgian Young Lawyers Association), who works on this topic, states that currently Georgian side hold no more captives of August 2008 war.
Natia Katsitadze: “At this phase Georgian government doesn’t hold any Ossetian captives. The only captives are those with concrete charges. Nobody is detained under “illegal crossing of border,” or the similar charges. These kinds of captives were released through exchange as a result of negotiations. As for the captives before war, they are guilty serving the concrete sentences. As for the captives after the war, according to our information, they are all released by Georgian side. By the way, Ossetian side has approximately ten these kinds of prisoners.”
On the 61st session of UN General Assembly held in 2006, the international conventions for protection of all the lost. It prohibits the secret prisons and obliges the law-enforcement structures to provide information to the families and relatives of lost. The convention emphasizes that the forceful disappearance in certain environment is evaluated as the crime against person. In this case it falls in the jurisdiction of international law.