ხურჩაში აფხაზი ეროვნების მოქალაქე გაუჩინარდა
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის" ინფორმაციით, მიმდინარე წლის 9 ოქტომბერს გაუჩინარდა 45 წლის აფხაზი ეროვნების გარი ჯოპუა, რომელმაც ადმინისტრაციული საზღვარი სოფელ ხურჩის მიმდებარე ტერიტორიაზე გადმოკვეთა საკუთარი „გაზელის“ მოდელის ავტომანქანით. თვითმხილველთა ინფორმაციით, იგი ტვირთის გადასატანად იყო გადმოსული სოფლის მაცხოვრებლებთან, თუმცა ქართველმა მესაზღვრეებმა დააკავეს. ჯოპუას გაუჩინარება, სავარაუდოდ, ქართველი სამართალდამცველების ქმედებებს უკავშირდება.
ადგილობრივი მოსახლეობის მტკიცებით, აფხაზი ეროვნების მოქალაქე ამჟამად სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო პოლიციის შენობაში იმყოფება, თუმცა პოლიციის წარმომადგენლები ამ ინფორმაციას უარყოფენ. მოსახლეობის განცხადებით, გარი ჯოპუა სავარაუდოდ ნაცემია და ამიტომ მის სანახავად არავის უშვენებენ. ზოგიერთის განცხადებით კი, ის თბილისშია გადაყვანილი.
ამ დროისთვის დაკავებულის შესახებ ინფორმაცია გადაეგზავნა საქართველოში მოქმედ ევროკავშირის სადამკვირებლო მისიას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს ევროკავშირის მისიას საქართველოში და ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარს დაინტერესდნენ ამ ფაქტით.

Ethnic Abkhaz Person Disappeared in Khurcha
The Human Rights Center (HRIDC) reports that on October 9, 2010 45-year-old ethnic Abkhaz Gari Kopua disappeared after crossing the administrative border in the village of Khurcha supposedly by Georgian law enforcement officers; he crossed the border by his car. The witnesses allege that he crossed border in order to deliver the luggage of the local residents. However, Georgian border officers detained him.
The local population claims that Kopua currently is in the building of the Samegrelo-Zemo Svaneti regional police department; however the police officers deny the information. The local population alleges that the detainee was beaten and consequently nobody is allowed to see him. Several people say he was taken to Tbilisi.
The information about the detainee was sent to the EU Monitoring Mission in Georgia.
The Human Rights Center appeals to the EU mission in Georgia and the Human Rights Commissioner for the CoE to investigate this fact.