სააკაშვილი: 7 ნოემბრის „ყველა მოქმედება იყო სწორი“
პრეზიდენტმა სააკაშვილმა განაცხადა, რომ სამი წლის წინ 7 ნოემბრის ანტისამთავრობო დემონსტრაციების დარბევისას და ტელეკომპანია „იმედის“ დახურვისას ხელისუფლების „ყველა მოქმედება იყო სწორი“, თუმცა „რაღაცეები უფრო ლამაზადაც შეიძლება გაკეთდეს“.
მიხეილ სააკაშვილმა 2007 წლის 7 ნოემბრის მოვლენებსა და მასში აწ გარდაცვლილი ბიზნესმენის ბადრი პატარკაციშვილის როლზე კახა ბენდუქიძის მიერ დაარსებულ „თავისუფალ უნივერსიტეტში“ სიტყვით გამოსვლისას ისაუბრა.
„რამდენიმე წლის წინ, 7 ნოემბერს, დიდი ოქტომბრის სოციალისტური რევოლუციის ერთ–ერთ წლისთავზე ძალიან ძალიან საშიშმა სახელმწიფო დამნაშავემ ბადრი პატარკაციშვილმა გადაწყვიტა საქართველოში მოეწყო რევოლუცია, კონტრრევოლუცია, უფრო სწორად“, – განაცხადა სააკაშვილმა, - „მან დაამუშავა საზოგადოებრივი აზრი მრავალი თვის განმავლობაში... მინსკში შეხვდა – და ეს ვიცით დანამდვილებით – ორ ეფ–ეს–ბეს გენერალს, 2007 წლის სექტემბერში დაითქვა თარიღი როდის უნდა გაკეთებულიყო ეს, გადაუხადეს თავის გაზეთში „კომერსანტში“ ორჯერ უფრო მეტი ფასი, ვიდრე ის ღირდა ერთადერთი პირობით – მიგაქვს ეს ფული და იხარჯება ის საქართველოში გადატრიალების მოწყობაზე“.
თუმცა, მისი თქმით, საქართველომ ჩააბარა დემოკრატიის ტესტი, რადგან მთავრობამ გამოიჩინა სიმტკიცე, მისმა სამართალდამცავმა ორგანოებმა „იმოქმედეს ძალიან ეფექტურად და ჩვენ ხალხს ეყო სიბრძნე“.
„საქართველო არ ჩაითვლებოდა დემოკრატიად ჩვენ რომ ეს მიტინგები დაგვერბია, დაგვეშალა და შემდეგ გვეთქვა - „ახლა ყველამ პირში ყველაფერს ლაგამი უნდა ამოვდოთ, ტელევიზიები დახურულია სამუდამოდ (და იცით, რომ რამდენიმე დღით დაიხურა მხოლოდ „იმედი“), არავინ ხმას აღარ ამოგაღებინებთ, არჩევნები აღარ იქნება და აწი მე ვმართავ იმიტომ, რომ თქვენ აღარ გენდობით, თქვენ ზედმეტად ურჩი ხალხი ხართ“... შეიძლება ვიღაცას ასეთი რეაქცია ჰქონოდა“, – განაცხადა სააკაშვილმა.
„დემოკრატიის ტესტი იყო ის, რომ მას შემდეგ რაც ჩვენ დავშალეთ ეს მიტინგი, დავხურეთ ამ სახელმწიფო დამნაშავის მიერ მართული ტელევიზია, არ მივეცით  სახელმწიფო გადატრიალების საშუალება, რაც დეტალურად აღწერა თვითონ ვრცელ ინტერვიუში, რომელიც მისცა ერეკლე კოდუას, ამის შემდეგ, მე, ყველაფერ ამის მოთავე, გადავდექი და მივეცი ჩვენ ხალხს საშუალება ხელახლა მიეღოთ მონაწილეობა არჩევნებში“.
„აი, ეს არის დემოკრატიის ტესტი, პასუხისმგებლობა იმაზე, რაც უნდა გაკეთდეს“, – განაგრძო მან, - „და დღეს აბსოლუტურად დარწმუნებული ვარ, რომ ყველა ჩვენი მოქმედება იყო სწორი – რაღაცეები უფრო ლამაზადაც შეიძლება გაკეთდეს – ყველა მოქმედება იყო სწორი იმიტომ, რომ საუბარი იყო – მე ვერ წარმომიდგენია პატარკაციშვილი, რომელიც მოვიდოდა ხელისუფლების სათავეში, მერე როგორ დაუშვებდა აზრის პლურალიზმს“.
მისი თქმით, დღეს საქართველოში არის დემოკრატია და პლურალიზმი - „მინიმუმ, აზრის გამოთქმის“.
„დააკვირდით, ყველაზე მეტად ვინც ყვირის დღეს, რომ დემოკრატია ჭირდებათ, ყველაზე მეტად ის ილანძღება უშვერი სიტყვებით და ყველაზე მეტად ის არის მოუთმენელი სხვა ადამიანის აზრის მიმართ... რომელ არხებზე მიდის პროპაგანდა, რომ „ეს არ არის ქართველი, ეს სხვა ეროვნების წარმომადგენელია“... სიძულვილით დემოკრატია არ იქმნება და ახალი ქვეყანა არ შენდება. და სიძულვილის შეკავება, მათ შორის არის დემოკრატიის ერთ–ერთი მთავარი ამოცანა და პასუხისმგებლობა“, – აღნიშნა სააკაშვილმა.
სააკაშვილი ტელევიზიების „კულტურულ და პოლიტიკურ“ გავლენაზე საუბრობს
განსხვავებით სხვა პოსტ–საბჭოთა ქვეყნებისაგან, რუსეთს აღარ აქვს„კულტურული გავლენა“ საქართველოზე, განაცხადა პრეზიდენტმა სააკაშვილმა 8 ნოემბერს და ამ კონტექსტში ისაუბრა ტელევიზიებზე, როგორც ბერკეტზე, რომელსაც აქვს „კულტურული და პოლიტიკური გავლენა ჩვენს იდენტურობაზე“.
„რუსეთი არის ჩამორჩენილი, ფეოდალური ქვეყანა... პირდაპირ ვთქვათ რა არის რუსეთი დღეს - ნავთობზე მჯდომი ნიგერია არის ეკონომიკურად. ამ ჩამორჩენილ ქვეყანას აქვს დღეს კულტურული და იდენტურობის გავლენა პრაქტიკულად ყველა ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკაში. ყველაზე ნაკლებად მათ აქვთ ეს  [გავლენა] საქართველოში, პრაქტიკულად აღარ აქვთ“, – განაცხადა მან თავისუფალი უნივერსიტეტის სტუდენტებთან შეხვედრაზე.
სააკაშვილის თქმით, მოლდოვაში, უკრაინაში, „ჩვენ მეზობელ კავკასიის ქვეყნებში“, შუა აზიაში უფრო პოპულარულები არიან რუსეთის ლიდერები, ვიდრე ადგილობრივი პოლიტიკური ლიდერები. „საქართველოში ეს დამთავრდა, საქართველოში ეს აღარ აქვს რუსეთს“, – აღნიშნა მან.
„რატომ არის ჩვენი ტელევიზიების გაძლიერება ასე მნიშვნელოვანი? ამას აქვს უმნიშვნელოვანესი კულტურული და პოლიტიკური გავლენა ჩვენს იდენტურობაზე, რომ ჩვენ აღარ უყურებთ ОРТ–ს, НТВ–ს, РТР–ს ათასგვარ უმსგავსობას“, – განაცხადა მან.
რუსული არხები, რომლებიც ახალ ამბებს გადმოსცემენ, საქართველოში 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ გათიშულია მას შემდეგ, რაც ადგილობრივმა საკაბელო ქსელებმა შესაბამისი ინსტრუქციები მიიღეს მთავრობისაგან. თუმცა ეს რუსული არხები ხელმისაწვდომია მათთვის, ვისაც სატელიტური თეფშები აქვთ.
„პირიქით, ახლა იქმნება რუსულენოვანი ქართული ტელევიზიები, რომელიც ნახეთ რამდენს წაართმევს კიდევ იქით მათ აუდიტორიას. იმიტომ, რომ ეს არის ჭეშმარიტ იდენტურობის მქონე უძველესი ერის დემოკრატიულ კულტურაზე აღმოცენებული ტელევიზიები“, – განაცხადა სააკაშვილმა.
ქართულ რუსულენოვან ტელევიზიებზე საუბრისას სააკაშვილი დიდი ალბათობით გულისხმობდა საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის "პირველ კავკასიურ არხს", რომელმაც მაუწყებლობა იანვარში დაიწყო და მისი სამიზნე აუდიტორია ჩრდილოეთ და სამხრეთ კავკასიის მოსახლეობა იყო. თუმცა არხმა მაუწყებლობა შეწყვიტა მას შემდეგ, რაც ევროპის წამყვანმა თანამგზავრების ოპერატორმა კომპანიამ Eutelsat-მა უარი თქვა ამ არხის სატელიტზე განთავსებაზე.
ივლისში საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა „პირველი კავკასიური“ მმართველობაში გადასცა კერძო კომპანიას „ქეი –1“–ს, რომლის თანადამფუძნებელია ბრიტანელი ჟურნალისტი რობერტ პარსონსი.
ივლისში „ქეი –1“–თან 13.9 მლნ ლარის ღირებულების ერთწლიანი კონტრაქტი გაფორმდა, რომლის თანახმადაც „პირველმა კავკასიურმა არხმა“, რომელიც ამჟამად რეორგანიზაციის პროცესშია, მაუწყებლობა არაუგვიანეს 20011 წლის 30 იანვრისა უნდა განაახლოს.
2011 წლის ბიუჯეტის პროექტში „პირველი კავკასიური არხისთვის“, რომელიც მესამე არხის სახელითაა მოხსენიებული, 13.3 მლნ ლარია გამოყოფილი.

Saakashvili: “Every Action Was Correct on November 7”
President Saakashvili stated that when anti-governmental protest demonstrations were raided on November 7 three years ago and TV-Company “Imedi” was closed down “every action of the government was correct; “However, things could have been done nicer.”
Mikheil Saakashvili spoke about the events of November 7, 2007 and the role of the late businessman Badri Patarkatsishvili in the demonstration during his speech at the Free University, which was founded by Kakha Bendukidze (former minister of economic development of Georgia).
“Several years ago, on November 7, on the anniversary of the Great October Socialist Revolution, a very dangerous criminal Badri Patarkatsishvili decided to start a revolution in Georgia; more precisely counter-revolution,” stated Saakashvili, “He was preparing public opinion for it during several months in advance… he met two FSB generals in Minsk; I definitely know it, and in September of 2007 they fixed date to start revolution; they paid him double price for his newspaper “Komersant” under one condition – you are taking this money and you should spend it on the coup in Georgia.”
However, the president said that the Georgia passed the democracy test because the government was stubborn enough and their law enforcement institutions “acted very effectively and our population was wise enough in those days.”
“Nobody would have considered Georgia to be a democratic country if we had dispersed those meetings and then declare “Now, everybody should keep silence; the TV-stations are closed down for ever (you know the TV-Imedi suspended broadcasting for some time) and nobody will allow you to speak up; no elections will be held and now I govern it because I do not trust you; you are too stubborn people,” somebody could have similar reaction,” said Saakashvili.
“It was democracy test when we closed the TV-Company run by this state criminal after dispersing the rally; we did not allow him to finish the coup which he described in his long interview with Erekle Kodua later. I, after all these, resigned and allowed our people to participate in the elections again.”
“This is the democracy test, responsibility for what should be done,” he continued, “and today, I am absolutely sure that all our actions were correct – though things could have been done better – everything was correct because if Patarakatsishvili had come to the government, I cannot believe that he would have supported pluralism of the opinion.”
The president said there is democracy and pluralism – “of at least expression” in Georgia.
“Just pay attention, those who cry for democracy most loudly today, use the most foal language and are intolerant towards others’ opinion… which TV-Channels lead propaganda “he is not Georgian; he is a foreigner…” democracy cannot be established and a new state cannot be built based on hatred. And retain from this hatred is one of the principle goals and responsibilities of the democracy,” said Saakashvili.
Saakashvili Speaks on ‘Cultural and Political’ Power of TV
Unlike other post-Soviet states, Russia no longer has its “cultural influence” over Georgia, President Saakashvili said on November 8 and in this context spoke of power of television as a tool having “significant cultural and political influence on our identity.”
“Today Russia, this retarded, feudal country – and let’s say it directly what Russia is today: economically it is Nigeria sitting on oil – this retarded country has cultural influence almost on every post-Soviet country… It actually has no such influence over Georgia anymore,” Saakashvili said while speaking at a meeting with a group of students from Free University of Tbilisi.
“Why is it so important to strengthen our televisions stations? It has significant cultural and political influence on our identity,” he continued. “We no longer watch ORT [Russia’s broadcaster now called Channel One], NTV [Gazprom-owned Russian broadcaster] or RTR [Russian broadcaster now called Rossiya-1] and thousands of other abominable things.”
“On the contrary, a Russian-language Georgian television is now being created and you will see how much audience it [Georgia’s Russian-language channel] will take from them [the Russian broadcasters], because these are the television stations [referring to the Georgian ones], which originated from democratic culture of the ancient nation with genuine identity,” Saakashvili said.
Russian television stations, which carry news, remain blocked in Georgia since the August, 2008 war after the local cable TV networks stopped carrying those channels upon an apparent government instructions. These Russian channels, however, are still available for those views, which have satellite dishes.
While mentioning the Russian-language Georgian television station, Saakashvili was apparently referring to the Georgian Public Broadcaster’s First Caucasian Channel, which was launched in January, 2010 to target Russian-speaking audience in North and South Caucasus. It, however, suspended broadcasting after Europe’s leading satellite operator, Eutelsat, denied to host the channel on its satellite.
In July, 2010 the Georgian Public Broadcaster handed over the channel’s management rights to a private firm, K1, which was co-founded by a British journalist Robert Parsons, who was approached by the Georgian government with a request to run the channel.
A one year contract worth GEL 13.9 million was signed with K1 in July under which the First Caucasian channel, which is currently in the process of rebranding, has to re-launch broadcasting no later than January 30, 2011.