01:03, Thursday, 20.06.2013
საჯარო სკოლების დირექციებს დაევალათ, მასწავლებლების პროფკავშირებში გაწევრიანების პროცესი კანონმდებლობას შეუსაბამონ
01.12.2010
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მიმართავს საჯარო სკოლების დირექციებს, კანონმდებლობასთან შესაბამისობაში მოიყვანონ პროფესიულ კავშირებში მონაწილეობისა და მათ შორის საწევრო გადასახადების გადარიცხვებთან დაკავშირებით არსებული პრაქტიკა.
შესაბამისი განცხადება სამინისტროს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გამოქვეყნდა. სამინისტროს განმარტებით, საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად, იმისათვის, რომ სკოლის ადმინისტრაციამ მასწავლებლის ხელფასიდან რომელიმე პროფკავშირს გადაურიცხოს საწევრო გადასახადი, უნდა არსებობდეს მასწავლებლის წერილობითი თანხმობა და სკოლასა და პროფკავშირს შორის გაფორმებული ხელშეკრულება. კერძოდ, „პროფესიული კავშირების შესახებ“ საქართველოს კანონის 25-ე მუხლის მე-3 პუნქტის თანახმად, „დამსაქმებელი, საწარმოს, დაწესებულების, ორგანიზაციის ადმინისტრაცია, პროფკავშირის წევრ მუშაკთა პირადი წერილობითი განცხადების საფუძველზე, ამ მუშაკთა ხელფასიდან ყოველთვიურად გადარიცხავს პროფკავშირულ საწევრო შენატანებს პროფესიული კავშირის ანგარიშზე კოლექტიური ხელშეკრულებით განსაზღვრული პირობების შესაბამისად“.
აქედან გამომდინარე, სამინისტროს განცხადებით, ნებისმიერი გადარიცხვა, რომელიც ხორციელდება აღნიშნული მოთხოვნების დაცვის გარეშე, წარმოადგენს კანონსაწინააღმდეგო ქმედებას და მასწავლებლის უფლებებსა და კანონიერ ინტერესებს ხელყოფს.
ამავე კანონის მე-3 მუხლის მე-12 და მე-14 პუნქტების თანახმად, პროფკავშირის წევრი არის ფიზიკური პირი (მუშაკი, დროებით უმუშევარი, პენსიონერი, სტუდენტი), რომელიც იზიარებს (ეთანხმება) პროფკავშირის წესდებას, ასრულებს მას და ირიცხება პროფკავშირულ ორგანიზაციაში, ხოლო კოლექტიური ხელშეკრულება წარმოადგენს ხელშეკრულებას დამსაქმებელს, საწარმოს, ორგანიზაციას, დაწესებულებასა და პროფესიული კავშირის ორგანიზაციას შორის, რომელიც არეგულირებს მხარეთა შრომით, სოციალურ და პროფესიულ ურთიერთობებს.
„პროფესიული კავშირების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-2 მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად, პროფესიული კავშირი არის ნებაყოფლობითი საზოგადოებრივი გაერთიანება. საქართველოს კონსტიტუციით აღიარებულია მასწავლებლის, ისევე, როგორც ყველა სხვა მოქალაქის, საზოგადოებრივ გაერთიანებებში გაწევრიანება. კერძოდ, 26-ე მუხლის 1-ლი პუნქტის შესაბამისად, ყველას აქვს საზოგადოებრივი გაერთიანებების, მათ შორის პროფესიული კავშირების შექმნისა და მათში გაერთიანების უფლება.
აქედან გამომდინარე, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მიიჩნევს, რომ თითოეული მასწავლებელი დამოუკიდებელია და საკუთარი ნების საფუძველზე იღებს გადაწყვეტილებას პროფესიულ კავშირში გაერთიანების შესახებ. შესაბამისად, ნებისმიერი საწევრო შენატანების გადარიცხვა უნდა ხდებოდეს მხოლოდ მასწავლებლის სურვილისა და თანხმობის შემთხვევაში ნებაყოფლობითობის პრინციპის სრული დაცვით.
განცხადებაში ხაზგასმულია, რომ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ყოველთვის იქნება მასწავლებელთა უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვის გარანტი, საქართველოს კანონმდებლობისა და საყოველთაოდ აღიარებული ადამიანის უფლებებისა და ფუნდამენტური თავისუფლებების შესაბამისად.

The Process Joining Trade Unions by Teachers to be Conformed to the Legislation
Georgian Ministry of Education and Science addresses the board of principals of public schools to comply their practice of participation in the Trade Unions and transfer of the membership fees.
The relevant request was published on the official website of the Ministry. According to the Ministry’s explanation, according to Georgian legislation, in order to transfer its membership fee to the school administration, the written consent of the teacher and the agreement between the school and the Trade Union must exist. Particularly, according to the paragraph 3 of article 25 of the Law on the Trade Unions, “the employer, the administration of the company, department and organization, on the basis of the private written complaint of the Trade Union workers, will transfer the monthly fees from the salaries of employees to the balance of the Trade Union according to the provisions drawn out in the collective agreement.”
Hence, according to the Ministry’s statement, any transfer not carried out according to the abovementioned requirements represents the illegal act and violates the rights and legal interests of a teacher.
According to paragraph 12 and 14 of the corresponding law, the member of Trade Union is a physical individual (worker, temporarily unemployed, pensioner, student) who shares (accepts) the charter of Trade Union, fulfils it and belongs to the Trade Union Organization, as for the collective agreement, it is an agreement between the employer, company, organization, department and the Trade Union Organization that regulates the labor, social and professional relations between the parties.
According to paragraph first of article 2 of the Georgian Law on Trade Unions, the trade union is a voluntarily public union. Georgian constitution acknowledges the right of every citizen to join the public unions. Particularly, according to paragraph 1 of article 26, everybody has a right to create public unions, including the Trade Unions and become its member.
Hence, the Ministry of Education and Science considers that every teacher is independent and makes decision on joining the Trade Union according to its will. Consequently, any transfer of membership fee must be conducted according to the teacher’s will and in case of his/her consent.
The request emphasized that the Ministry of Education and Science of Georgia will always be a guarantee of rights and freedoms of teachers, according to the universal human and fundamental rights.