ტყეში დაკარგულ ბავშვს დღემდე უშედეგოდ ეძებენ
ვასიკო წიკლაური 26 სექტემბერს გაუჩინარდა. დღემდე მის კვალს ამაოდ ეძებენ. ვასიკოს ოჯახს იმედი აქვს, რომ ბავშვი ჯერ კიდევ ცოცხალია და ის ტრეფიკერებმა აზერბაიჯანში გადაიყვანეს.
ვასიკო წიკლაური დედოფლისწყაროს რაიონის, სოფელ არხილოსკალოში ცხოვრობდა. ეს სოფელი აზერბაიჯანის საზღვართან ხუთ კილომეტრში მდებარეობს. 26 სექტემბერს ის და მისი მეგობარი დათო ბურდული ტყეში წავიდნენ. თან მაძებარი ძაღლი წაიყვანეს. ორიოდე საათში ბურდული მარტო დაბრუნდა და ძაღლიც მოიყვანა. წიკლაური კი მას შემდეგ არავის უნახავს.
თეა ჩოხელი, ვასიკო წიკლაურის დედა: „ვასიკო ტელევიზორს უყურებდა, როცა დათო უკანა ეზოდან მოვიდა და დაუძახა. გამიკვირდა, უკანა ეზოდან რატომ მოდის-მეთქი. ასე არასოდეს მოსულა. ტყეში წავიდნენ. ჩემმა პატარა ბიჭმა ჰკითხა, სად მიდიხართო და საქმე გვაქვსო, უპასუხეს“.
თავად ბურდული ამბობს, რომ ის და ვასიკო იქვე გორაზე ორი საათის განმავლობაში ისხდნენ და ლაპარაკობდნენ. მერე თვითონ სახლში წამოვიდა, რადგან მეორე დღეს ორშაბათი იყო და სკოლისთვის უნდა მომზადებულიყო. ვასიკო კი დარჩა.
დათო ბურდული: „ასე თქვა, ტყეში შევალ, ძაღლმა იქნებ რამე კვალი აიღოსო. მე წამოვედი. მერე სოფელში ვნახე, რომ ძაღლი გზაზე დარბოდა მარტო და სახლში წამოვიყვანე. სხვა არაფერი ვიცი. კიდევ ერთი ის იყო, რომ სანამ გორაზე ვისხედით, სამჯერ სროლის ხმასავით გავიგონე.  მეოთხე გასროლა წამოსვლისას მომესმა“.
დათოს ნაამბობში ვასიკოს ოჯახის წევრებს ეჭვი ეპარებათ. ისინი ფიქრობენ, რომ ბიჭი რაღაცას მალავს.
ირაკლი წიკლაური, ვასიკო წიკლაურის ძმა: „ვასიკო და დათო რომ მიდიოდნენ, ვკითხე, სად მიდიხართ-მეთქი. აგერ იქითკენ ვიჯდებითო. ნახევარ საათში მეც ავედი იმ ადგილას და არავინ დამხვდა, არადა, დათო როგორც ამბობს, ორი საათი იქ იყვნენ“.
როგორც დაკარგულის მშობლები აცხადებენ, ბავშვი ყველგან ეძებეს - ტყეშიც, ახლო-მახლო მიდამოებში, წყალშიც, მაგრამ ის ვერც ცოცხალი იპოვეს და ვერც მკვდარი. გაუჩინარებული კინოლოგებმაც ეძებეს. ძაღლებმა კვალი სამანქანო გზასთან დაკარგეს. ამის საფუძველზე მშობლები ფიქრობენ, რომ 14 წლის ვასიკო ტრეფიკინგის მსხვერპლი გახდა. ისინი ბურდულების ოჯახს ადანაშაულებენ და მიაჩნიათ, რომ ვასიკო დათომ და მისმა მშობელმა მოტყუებით გაიყვანეს და მანქანაში ჩასვეს. მათი ვარაუდით, ამჟამად მოზარდს აზერბაიჯანში უხელფასო მუშახელად იყენებენ.
თეა ჩოხელი: „დათომ იცის ყველაფერი და მალავს“.
დათო ბურდული დედასთან ერთად მარტო ცხოვრობს. ის ვასიკოს საუკეთესო მეგობარი იყო. მამა გარდაცვლილი ჰყავს. ოჯახი რამე კრიმინალურ საქმიანობაში შემჩნეული არასოდეს ყოფილა.
ვასიკო წიკლაურის საქმესთან დაკავშირებით გასათვალისწინებელია კიდევ ერთი დეტალი - დათო ბურდულს სახლში თოფი ჰქონდა. თეა ჩოხელი ვარაუდობს, რომ დათომ იმ დღეს თან თოფიც წაიღო.
თეა ჩოხელი: „უკანა ეზოდან შეიძლება იმიტომ მოვიდა, რომ თოფი სადმე იქვე ჰქონდა შენახული. პოლიციამ ეს თოფი შეამოწმა. გადამალული ჰქონდა ოჯახს. ასე თქვეს, გაფორმებული არ იყო და იმიტომ გადავმალეთო. შემოწმებით კი შეამოწმეს, მაგრამ ექსპერტიზამ ვერ დაადგინა, ბოლოს როდის გაისროლეს ამ თოფიდან“.
თავის მხრივ, დათო ბურდული ამბობს, რომ იმ დღეს თოფი არ წამოუღია და საერთოდ, სანადიროდ არც არასოდეს დადიოდა.
არ არსებობს არანაირი მტკიცებულება, რომ დათო ბურდული ვასიკო წიკლაურის გაუჩინარებაში დამნაშავეა. მიუხედავად ამისა, მთელი სოფელი მაინც მის წინააღმდეგაა განწყობილი, რამაც შეიძლება მოზარდს სერიოზული საფრთხე შეუქმნას.
რაც შეეხება თავად საგამოძიებო მოქმედებას, როგორც ვასიკო წიკლაურის მშობლებმა განაცხადეს, საქმე სისხლის სამართლის 115-ე მუხლითაა აღძრული, რაც თვითმკვლელობამდე მიყვანას გულისხმობს. უშუალოდ გაუჩინარებასთან დაკავშირებით ცალკე მუხლი სისხლს სამართლის კოდექსში არ არის. ამიტომ ასეთ შემთხვევაში, საქმე რომელიმე მსგავსი მუხლით იღძვრება.
თამაზ წიკლაური, ვასიკო წიკლაურის მამა: „თავგზა აგვიბნიეს. თავიდან ისიც კი თქვეს, ქუთაისელმა სტუმრებმა ნახეს ბავშვი, მინდორში გარბოდაო. მერე გაირკვა, რომ სხვა ყოფილა. ერთი გონებადაქვეითებული ბავშვია მეორე სოფელში, სულ ეგრე დარბის ხოლმე“.
ამჯერად წიკლაურები ნაკლებად განიხილავენ იმ ვერსიებს, რომელთა მიხედვითაც შესაძლოა, ბავშვი უკვე გარდაცვლილი იყოს.
აღწერილი სიტუაციის მიხედვით მოვლენები შესაძლოა რამდენიმე მიმართულებით განვითარებულიყო:
1)    თუკი დათო ბურდულს მართლაც ჰქონდა თოფი წაღებული, შესაძლოა, რომელიმე მათგანს ეს თოფი გაუვარდა კიდეც. თუმცა, ძნელი დასაჯერებელია, რომ ორ საათში 14 წლის ბავშვს საფლავის გათხრა და გვამის გადამალვა მოესწრო. ამ ვერსიას წიკლაურებიც გამორიცხავენ.
2)    დათო ბურდული რადგან ამბობს, რომ მას სროლის ხმები ესმოდა, არ არის გამორიცხული, ტყეში სხვა პირები, სავარაუდოდ, მონადირეებიც ყოფლიყვნენ. ვასიკოს შესაძლოა, ბრმა ტყვია მოხვედროდა. თუ აღნიშნული პირები მანქანით იყვნენ, ისინი ადვილად მოახერხებდნენ, გვამის გადამალვას. კინოლოგების ძაღლებმა კვალი სწორედ საავტომობილო გზასთან დაკარგეს. გარდა ამისა, გამორიცხული არ არის, დათო ბურდული იმ პირებმა დააშინეს კიდეც და აუკრძალეს, სიმართლე ეთქვა.
3)    შესაძლებელია, ვასიკო წიკლაური საავტომობილო შემთხვევის მსხვერპლი გახდა, რის შემდეგაც გვამი დამნაშავე მძღოლმა გადამალა. ასეთ შემთხვევაში, საჭირო იყო გზის კარგად დათვალიერება და დამუხრუჭებული საბურავების ან სისხლის კვალის პოვნა.
4)    ნაკლებად სავარაუდოა, ბავშვს თავი მოეკლა. ამ შემთხვევაში მის სხეულს შედარებით ადვილად იპოვიდნენ. გარდა ამისა, ოჯახის წევრები და დათო ბურდულიც ამბობენ, რომ ვასიკოს არანაირი პრობლემა არ აწუხებდა და არც შეყვარებული ყოფილა.
სოფლიდან ხუთ კილომეტრში საზღვარია. პირად საუბარში მესაზღვრეები აცხადებენ, რომ ამ საქმესთან დაკავშირებით მათ არაფერი იციან. მათ არც არავინ უნახავთ და არც სროლის ხმა გაუგიათ. თუმცა, ოფიციალური კომენტარისგან სასაზღვრო დეპარტამენტმა მაინც თავი შეიკავა.
არსებობის უფლება აქვს ტრეფიკინგის ვერსიასაც, რაზეც ოჯახის წევრები ეჭვობენ. მაგრამ უნდა გავითვალისწინოთ, რომ ტრეფიკინგი ორგანიზებული დანაშაულია და სპონტანურად ადამიანის გატაცება-გაყიდვა ადვილი არ არის. ასევე ნაკლებად სავარაუდოა, ტრეფიკერებს მუშად მაინცდამაინც 14 წლის ბიჭი დასჭირვებოდათ.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ შეეცადა, გაეგო, თუ რა ღონისძიებები ტარდება გამოძიების კუთხით. თუმცა, ამ საქმესთან დაკავშირებით შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაცია კანონით დადგენილ ვადებში არ მოუწოდებია.
სტატია მომზადებულია პროექტის ფარგლებში: „იძულებით გაუჩინარების ფაქტების გამოძიება საქართველოში“,  რომელსაც აფინანსებს  ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდი ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში „საქართველოში მედიის როგორც მაკონტროლებელი ინსტიტუტის როლის გაძლიერება“. სტატიის შინაარსი არ გამოხატავს ევროკავშირისა და ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის მოსაზრებებს და შეხედულებებს. მასზე მთლიანად პასუხისმგებელია „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“.

Child Lost in the Forest Is Not Found Yet
Vasiko Tsiklauri disappeared on September 26.  He has been unsuccessfully quested till now. The family hopes the child is still alive and traffickers took him to Azerbaijan.
Vasiko Tsiklauri lived in the village of Arkhiloskalo in Dedoplistskaro district. This village is located five kilometers away from the Azerbaijan border. On September 26, he and his friend Dato Burduli went to the forest. They took a hound with them. Two hours later Burduli returned home alone with the dog. Nobody has seen Tsiklauri since then.
Tea Chokheli, the mother of Vasiko Tsiklauri: “Vasiko was watching TV when Dato called him from the back yard. I got surprised because he had never called him from behind the house before. They went to the forest. My younger son asked them where they were going and they replied they had some business.”
Burduli himself alleges that he and Vasiko were sitting on the hill and talking for two hours. Then he went home to learn school subjects for the next day and Vasiko stayed there.
Dato Burduli: “He said he would go into the forest; the dog could find something. I returned home. Then I saw the hound running alone in the village and took it home. I know nothing else. One more thing - when sitting on the hill I heard three gunshots. I heard the fourth one when I was coming home.”
The family members doubt about Dato’s story; they think he is hiding the truth.
Irakli Tsiklauri, Vasiko Tsiklauri’s brother: “When Vasiko and Dato were going I asked them where they were going and they pointed to the hill. I went there half an hour later but could not find anybody. However, Dato claims they were sitting on the hill for two hours.”
The parents state they have looked for the child everywhere – in the forest, in the surrounding territories, in the water but could not find him dead or alive. The cinologists also looked for him. The tracking-dogs lost the trace near the motor-way. So, the parents doubt 14-year-old Vasiko became a victim of trafficking. They blame the Burdulis in it and think that Dato and his parent allured Vasiko into the car. The parents think the adult is forced to work in Azerbaijan without payment.
Tea Chokheli: “Dato knows everything but hides the truth.”
Dato Burduli lives with his mother alone. He was Vasiko’s best friend. His father died. The family had never been suspected in any crime before.
One more detail should be considered with regard of Vasiko Tsiklauri’s case – Datu Burduli had a gun at home. Tea Chokheli doubts Dato took the gun with him on that day.
Tea Chokheli: “He called Vasiko from the back yard because he was hiding the gun somewhere. The police looked for the gun but the family had hidden it. They said it was not registered and hid it from the police. The expertise examined the gun but could not estimate the date of the last gunshot.”
Dato Burduli alleges that he had not had the gun with him on that day and in general, he never hunts.
There is no evidence to prove that Dato Burduli is guilty in the disappearance of Vasiko Tsiklauri. Nevertheless, the entire village is against him and it could cause serious problems for the adult.’
As for the investigation process, Vasiko Tsiklauri’s parents said that the investigation was launched under Article 115 of the Criminal Code of Georgia that is “bringing to the point of suicide.” There is no separate article for the disappearance in the Criminal Code of Georgia. So, the investigations are launched under related articles in similar situations.
Tamaz Tsiklauri, the father of Vasiko Tsiklauri: “We are confused. Initially, they said guests from Kutaisi saw a boy running in the field. But later we found out that it was other boy. A mentally disabled boy lives in the next village and he often runs in the fields.”
The Tsiklauris do not consider the versions according to which their son might be dead.
According to the current situation, there might be several versions.
1.    If Dato Burduli really had a gun with him, any of them might have accidentally fired it. However, it is difficult to believe that 14-year-old child could cut out the grave and buried the dead friend in 2 hours. The Tsiklauris also exclude this possibility.
2.    Since Dato Burduli alleges that he had heard gun shots, it is not excluded that somebody was hunting in the forest. Vasiko could have been shot by a blind bullet. If the hunters were by car, they could have easily hidden the corpse. The cinologists also lost the trace near the motorway. Besides that, the hunters could have threatened Dato Burduli not to tell the truth.
3.    Vasiko Tsiklauri could have become victim of a car-accident and the driver could have hidden the body. In this case, the specialists should have examined the road better and found trace of skidded wheels or blood stains.
4.    Suicide is less possible. In this case, the corpse could have been discovered easily. Besides that, the family members and Dato Burduli allege that Vasiko did not have any problems; he was not in love either.
There is a border five kilometers away from the village. The frontier police officers said in private conversations that they did not know anything about this incident. They had not seen anything and had not heard gunshots either. However, the frontier department refused to make official comments.
The version about trafficking can also be real – it is the version of the family members. But, we should remember that the trafficking is an organized crime and it is not so easy to kidnap a person spontaneously. In addition, traffickers are unlikely to have needed 14-year-old boy as a worker.
The Human Rights Center tried to find out what activities are carried out in the framework of the investigation procedures. However, the Ministry of Internal Affairs did not provide the Center with the requested information within the terms estimated by the law.