გდი-ის კახეთის ბიუროს უფროსი: „ფეხებზე მკიდია მოქალაქეები რაზე ჩივიან“
გარემოს დაცვის ინსპექციის კახეთის ბიუროს უფროსის ირაკლი დობორჯგინიძის განცხადებით, ის სახელმწიფო დავალებას ასრულებს და არ აინტერესებს მოქალაქეები უფლებადაცვით ორგანიზაციებში რაზე ჩივიან. „მე სახელმწიფო დავალებას ვასრულებ და ფეხებზე მკიდია მოქალაქეები რაზე ჩივიან“, - განაცხადა დობორჯგინიძემ.
სოციალურად დაუცველი ლიზა სარქისაშვილი გარემოს დაცვის ინსპექციის კახეთის ბიუროს ინსპექტორებს უკანონოდ დაჯარიმებაში ადანაშაულებს და ჯარიმის დაკისრების შესახებ დადგენილების გაუქმებას ითხოვს.
„2010 წლის 29 სექტემბერს, ოთხშაბათს, 19:00 საათზე, გურჯაანის რაიონის სოფელ ჭანდარში, ცენტრალური საავტომობილო გზის პირას მდებარე ნინო ნაცვლიშვილის კუთვნილი მაღაზიის წინ მდგარი მწვანე ნარგავი გავასუფთავე ხმელი ფოთლებისგან. ხმელი ფოთლები ჩავალაგე ცელოფნის ტომარაში და დავდე შენობის კუთხეში, რათა დილით დასუფთავების მანქანას წაეღო. აღნიშნულ მაღაზიაში ვმუშაობდი გამყიდველად. ვიდრე მაღაზიას დავკეტავდი, შემოვიდა ორი პიროვნება, რომლებმაც განმიცხადეს, რომ იყვნენ გარემოს დაცვის ინსპექციიდან, თუმცა არ უთქვამთ ჩემთვის თავიანთი გვარი და სახელი. მე მათ განვუმარტე, რომ ნაგვის მანქანა ამ სოფელში დადის კვირაში ერთხელ, ხუთშაბათ დღეს და მთელი სოფელი ოთხშაბათს საღამოს ტოვებს პარკებით ნაგავს, ნარჩენს, ყველა თავის ქუჩის კართან. მანქანა დილით ადრე რვა საათზე მოდის, ამიტომ მეც გავამზადე დილისთვის. მათ შეადგინეს ოქმი, რომელიც ჩემთვის არ წაუკითხავთ. ახალგაზრდებმა განმიმარტეს, რომ ამ ოქმით მე არაფერი არ დამეკისრებოდა, უბრალოდ დააფიქსირეს არსებული გარემოება. 2010 წლის 3 ნოემბერს კი ტელეფონით მაცნობეს, რომ 4 ნოემბერს გაიმართებოდა ოქმის განხილვა. 4 ნოემბერს გამოვცხადდი ოქმის განხილვაზე, სადაც განვმარტე, რომ ჩემს მიერ არ მომხდარა არანაირი სამართალდარღვევა, მაგრამ მიუხედავად ამისა, 2010 წლის 29 ნოემბერს ჩამბარდა ადმინისტრაციული სახდელის დადების შესახებ #21376 დადგენილება, სადაც მითითებულია, რომ მე საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 146-პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით გათვალისწინებული სამართალდარღვევისათვის დამეკისრა ჯარიმა 200 ლარის ოდენობით და სახელმწიფოსათვის მიყენებული ზიანის 16,13 ლარის ანაზღაურება“, - აღნიშნა ლიზა სარქისაშვილმა.
სოციალურად დაუცველმა მოქალაქემ, ჯარიმის დაკისრების შესახებ დადგენილება ადმინისტრაციული წესით გარემოს დაცვის მინისტრის სახელზე გაასაჩივრა, თუმცა სამინისტრომ საჩივარი განსახილველად გდი-ს კახეთის ბიუროს გაუგზავნა, რომელმაც საჩივარი არ დააკმაყოფილა. გადაწყვეტილებაში მითითებული არ არის, მოქალაქემ ის სად და რა ვადაში უნდა გაასაჩივროს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი ლია ხუროშვილი, რომელმაც ლიზა სარქისაშვილის საქმე შეისწავლა, ამბობს, რომ გარემოს დაცვის ინსპექციის კახეთის ბიუროს ისნპექტორებმა ლიზა სარქისაშვილს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი უკანონოდ შეუდგინეს.
„საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 146-ე პრიმა მუხლის დისპოზიციაში მითითებულია, რომ დაჯარიმებას გამოიწვევს „სამშენებლო და საყოფაცხოვრებო ნარჩენების, უვარგისი კონსტრუქციების, მასალების, ნივთების, მიწისა და კლდოვანი ქანების გზებზე, მდინარეებში, ტბებში და მათ ნაპირებზე, ფერდობებსა და ხევებში, პარკებში, ბაღებში, სკვერებში, გაზონებში, ეზოებში, სპორტულ მოედნებზე, ავტოსადგომებთან, ბაზრებთან ან სხვა ადგილებში დაყრა, ნარჩენებისა და ნაგვის გატანის, გატანა-გადაზიდვისა და დასუფთავების წესების დარღვევა“. ლიზა სარქისაშვილის მიერ შესრულებული ქმედება არანაირად არ ჯდება მითითებულ დისპოზიციაში. ხმელი ფოთოლი, რომელიც ქუჩაში მდგარ ბუჩქს ჰქონდა, რაც ძალიან ცუდად გამოიყურებოდა, არ არის საყოფაცხოვრებო ნარჩენი. მას არსად არ ჩაუყრია ფოთოლი, არ გადაუგდია ცელოფნის ტომარა, არ დაურღვევია ნაგვის გატანის წესი, რადგან იგი მოათავსა იმ ადგილას, საიდანაც მანქანა წაიღებდა. ამ ფაქტს მოწმეებიც ადასტურებენ. წასაღებ საყოფაცხოვრებო ნაგავსაც სოფლის მოსახლეობა წინასწარ ამზადებს ტომრებში და ამზადებს მანქანისთვის ხუთშაბათს დილით წასაღებად. მუნიციპალიტეტების სოფლებში ნაგვის გატანის სხვაგვარი წესი არ არსებობს. ამას დასფთავების სამსახურის მიერ გაცემული ცნობა ადასტურებს“, - ამბობს ადვოკატი.
მისივე თქმით, „დარღვეული იქნა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 264-ე მუხლის მოთხოვნები, კერძოდ, გარემოს დაცვის ინსპექციის კახეთის ბიურომ არ დაადგინა, რაში გამოიხატა ლიზა სარქისაშვილის მიერ სახელმწიფოსათვის მიყენებული ზიანი, ან საიდან იქნა 16 ლარის ზარალი დადგენილი“.
გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს მონაცემებით, საქართველოში, ბოლო 4 თვის განმავლობაში გარემოს დაბინძურებისთვის დაკისრებულმა ჯარიმებმა 400 000 ლარს გადააჭარბა. სამინისტროს მონაცემებით, რესპუბლიკის მასშტაბით 12 000-ზე მეტი ფაქტი გამოვლინდა და აღნიშნულის გამო, ძირითადად, ფიზიკური პირები დაჯარიმდნენ.

Head of Kakheti Office of the Environmental Office: “I Do Not Care What Citizens Are Complaining About”
Head of Kakheti office of the Environmental Police Irakli Doborjginidze said he executes the orders of the government and does not care what citizens are complaining about with the human rights organizations. “I execute state orders and do not care what people are complaining about,” said Doborjginidze.
Socially disabled Liza Sarikashvili blames the inspectors of the Kakheti office of the Environmental Police for imposing illegal fines on her; she is requesting to cancel the fines.
“At 7:00 pm, on September 29, 2010 I removed dry leaves from the plant in front of Nino Natsvlishvili’s shop at the central motorway in Chandari village in Gurjaani district. I put them in the polyethylene bag and left them at the corner of the building; the rubbish car was supposed to collect it on the next morning. I was working as a shop-assistant at the shop. Before closing the shop two people entered and introduced themselves as inspectors of the EP. However, they did not tell me their names. I explained to them that the rubbish car was running in the village once per week on Thursdays and villagers put rubbish bags in front of their houses on Wednesday evenings. The car comes early at 8:00 am so I prepared the rubbish bag for the morning. They drew up a protocol but did not read it to me. The young men explained I would not be charged  anything at all; they simply made a note about the situation in the village. On November 3, 2010 I was called on the phone and informed that next day – on November 4, the protocol was to be discussed. I attended the discussion the next day where I clarified that I had not breached the law. Nevertheless, on November 29, 2010 I received a resolution # 21376 about an administrative fee which stated that in accordance with Article 146 Part I of the Administrative Code of Georgia, 200 GEL was imposed on me and reimbursement of the damage to the state 16, 13 GEL,” Liza Sarkisashvili said.
The socially disabled citizen appealed against the fine with the Minister of the Environment, but the Ministry sent her appeal back to the Kakheti office of the Environmental Police which did not satisfy her appeal. Their judgment does not indicate the place and deadline to appeal against the decision.
Lawyer of the Human Rights Center Lia Khuroshvili, who studied Liza Sarkisashvili’s case, said that inspectors of the Kakheti office of the Environmental Inspection illegally drew up an administrative protocol on Sarkisashvili.
“Disposition of  Article 146 of the Administrative Code of Georgia states that a person shall be fined if “she/he puts construction and domestic rubbish, spoilt constructions, materials, subjects on the ground or rocky layers, in the rivers, lakes and on their shores, on the splays and in the ravines, in the parks, gardens, squares, yards, sport grounds, auto-parking areas, near market places or in other places; as well if she/he violates the scavenge and cleaning rules.” The action of Liza Sarkisashvili cannot be qualified in accordance with any of the abovementioned regulations. The dry leaves are not domestic rubbish. She did not throw the leaves in the street or elsewhere.  Just the opposite; she put the bag in the place where the rubbish cart had to collect it. Witnesses also confirm this fact. Villagers put the bags in the street from where the rubbish car has to collect them on the next morning. There are no other rules regarding trash and other refuse in the village. The notification released by the cleaning service center proves it,” said the lawyer.
The lawyer added that “Article 264 of the Administrative Code was breached; more precisely, the Kakheti office of the Environmental Inspection did not estimate the damage caused by Sarkisashvili to the state and it is not clear how 16 GEL was calculated.”
According to the Ministry of Environment and Natural Resources the amount of fines imposed for the last four months have exceeded 400 000 GEL. According to the Ministry, more than 12 000 facts of violation were observed throughout the country and mostly individual persons were fined for the violation.