თედო ჯაფარიძეს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ დიპლომატიური პასპორტის გაუუქმა და „ტექნიკურ არალეგალად“ აქცია
საქართველოს საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი თედო ჯაფარიძე ქართული მხარის მიერ დიპლომატიური პასპორტის გაუქმებას ტრაგიკომიკურ ფაქტს უწოდებს.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ ბისეკ-თან არსებული შავის ზღვის საერთაშორისო კვლევის ცენტრის ტექნიკურმა დირექტორმა, თედო ჯაფარიძემ განუცხადა, ქართულმა მხარემ პასპორტების გაუქმების შესახებ საგანგებო ნოტები ბისეკ-ის წევრ ქვეყნებში 2010 წლის 31 დეკემბერს დააგზავნა.
„ტრაგიკომიკურია ეს ყველაფერი. საქართველოს საგარეო უწყებამ მე და ჩემს მეუღლეს დიპლომატიური პასპორტი 31 დეკემბერს გაგვიუქმა და ახლა საბერძნეთში ტექნიკურად არალეგალის სტატუსით ვიმყოფებით. ამის თაობაზე საგარეო უწყებამ დააგზავნა ნოტა ბისე-კის ყველა ქვეყანაში. მართალი გითხრათ, არ ვიცი ამის ზუსტი მიზეზი რა არის. ჩემთან არავის დაურეკავს საგარეო უწყებიდან“, - განაცხადა თედო ჯაფარიძემ.
ჯაფარიძე ვარაუდობს, რომ პასპორტების გაუქმება საგარეო უწყების მხრიდან მის წინააღმდეგ მიმართული კამპანიის ნაწილია.
„ჯერ იყო და „ტელეიმედმა“ ნახევრად პასკვილური სიუჟეტი მოამზადა ჩემზე, რუსული გავლენის ქართველ დიპლომატად გამომაცხადა. მერე ქალბატონმა ნინო კალანდაძემ, მისივე სიტყვებით რომ ვთქვათ, ჩემი სამეცნიერო „ბეგრაუნდი“ დაიწუნა. ბოლოს იყო ამ პასპორტების გაუქმებაც. ეს იმ გეგმის ნაწილია, რომ ჯარაფიძე აქ მაისამდე ვერ გაჩერდეს, ვაწუწუნოთ, ვაწრუწუნოთ და იქნებ, თებერვალშივე გავაგდოთ აქედანო. ეს არის ლოგიკა“, - აღნიშნა ჯაფარიძემ.
საქართველოს მთავრობამ 2010 წლის შემდგომაზე ბისეკ-თან არსებული შავი ზღვის საერთაშორისო კვლევის ცენტრის (ISBSS) ტექნიკურ დირექტორად თედო ჯაფარიძის კანდიდატურაზე უარი თქვა. ამის მიზეზად საგარეო უწყებამ ის დაასახელა, რომ საქართველოს ყოფილ საგარეო საქმეთა მინისტრს სამეცნიერო წარსული არა აქვს.
ოფიციალური თბილისის დამოკიდებულებისა და პროტესტის მიუხედავად, საერთაშორისო კვლევის ცენტრის დირექტორატმა ჯაფარიძეს დირექტორობის ვადა 2011 წლის მაისამდე გაუხანგრძლივა. "ინტერპრესნიუსი" თედო ჯაფარიძესთან ინტერვიუსაც შემოგთავაზებთ.

As the Technical Director of the Black Sea International Research Center Tedo Japaridze reported to the InterPressNews, Georgian side sent special notes to the BSEC-member countries regarding the issue on December 31, 2010.
“It is all so tragicomic. Georgia’s MFA annulled my spouse’s and my diplomatic passports on December 31 and nowadays we have had “technically illegal” status in Greece. I do not know the exact cause for the decision. Nobody has called me from the Ministry concerning the issue”, Japaridze stated.
He alleges that the voiding of his passport by the Ministry is a part of the campaign conducted against him.
“First, Imedi TV aired a semi-libel report about me, declaring that I am a pro-Russian Georgian diplomat. Later, Deputy FA Minister Nino Kalandadze condemned me for my scientific background. Then they annulled the passports altogether. This is the part of the plan that aims to compel me to flee from the country before May. The logic behind it is that they want me to leave Greece till February”, Japaridze added.
Georgia’s government rejected Japaridze’s candidacy for the post of Technical Director of ISBSS in fall of 2010 stating that the latter had no scientific background.
Despite Georgia’s government critics, the Board of Directors prolonged his term till May 2011. InterPressNews will offer an interview with Tedo Japaridze as well.