სოზარ სუბარი ფოცხოეწერში გადასახლებულ დევნილებს მათი უფლებებისთვის ბრძოლას დაპირდა
„ქართული პარტიის“ თავმჯდომარემ სოზარ სუბარმა წალენჯიხის რაიონის სოფელ ფოცხოეწერში კომპაქტურად ჩასახლებულ დევნილთა ოჯახები მოინახულა.
პარტიის პრესსამსახურის ცნობით, აფხაზეთიდან დევნილი 18 ოჯახი ხელისუფლებამ 2010 წლის სექტემბერ - ოქტომბერში იძულებით და მოტყუებით გადაასახლა. ისინი იქ გაუსაძლის პირობებში ცხოვრობენ.
გაწბილებული დევნილები გულისტკივილით აღნიშნავენ, რომ სოფელში არ არის სკოლა, საბავშვო ბაღი და მაღაზია, გადაუჭრელ პრობლემად იქცა ელექტროენერგიის უწყვეტი მიწოდება. გარდა ამისა, სოფელი დიდი მანძილით არის დაშორებული სხვა დასახლებულ პუნქტებს და უტრანსპორტობის გამო, დევნილები გარე სამყაროსგან მოწყვეტილები არიან.
„ქართული პარტიის“ თავმჯდომარესთან შეხვედრის დროს ასევე აღინიშნა, რომ დევნილები თბილისში დასაქმებულები იყვნენ და, ასე თუ ისე, ახერხებდნენ ოჯახების შენახვას. ფოცხოეწერში კი ამის შესაძლებლობა არა აქვთ. მიზერული დახმარებით, რომელსაც ხელისუფლება იმეტებს, ბავშვების კვების და გათბობის პრობლემასაც ვერ წყვეტენ.
დევნილები თბილისში დაბრუნებას მოითხოვენ, სადაც თითქმის 20 წელი ცხოვრობდნენ და გარემოსთან ადაპტირებულები იყვნენ.
სოზარ სუბარი დევნილებს დაპირდა, რომ „ქართული პარტია“ ბოლომდე იბრძოლებს მათი უფლებების დასაცავად და იმისთვის, რომ ნორმალურ პირობებში იცხოვრონ.
შეგახსენებთ, რომ „ქართულმა პარტიამ“ დაიწყო ფართომასშტაბიანი კამპანია - „მე დევნილი ვარ“, რომლის მიზანი თითოეული დევნილის უფლებების დაცვაა. „ხელისუფლების არასწორი და ხშირად დანაშაულებრივი პოლიტიკის შედეგად საკუთარი სახლებიდან გამოძევებული ადამიანები, უკვე მერამდენედ იქცნენ დევნილებად. ტერმინები „განსახლება“ და „გადასახლება“ ამ ხელისუფლებისთვის სინონიმებად იქცა“, - აცხადებენ პარტიაში.

Sozar Subar Promises to Protect the Rights of IDPs Evicted and Sent to Potskhoetseri
The head of Georgian Party Sozar Subari visited the families compactly accommodated in the Tsalenjikha region village of Potskhoetseri.
According to the party’s press service, 18 families displaced from Abkhazia were forcefully and deceitfully evicted and sent to Potskhoetseri in September of 2010. They are living in intolerable conditions.
IDPs expressed concerns that there is no school, kindergarten or store in the village. The problem of electricity is unresolved. Also, the village is far away from the populated area with no public transportation thus isolated from the outside world.
While talking with the head of Georgian Party it was noted that when the IDPs were employed in Tbilisi, they could more or less manage to take care of their families. They are deprived of this opportunity in Potskhoetseri. The minimum assistance that the government provides cannot even solve the problem of food and heating for children.
IDPs are requesting to come back to Tbilisi where they had been living almost for 20 years and had adapted to the environment.
Sozar Subar promised the IDPs that the Georgian Party is going to fight for their rights to ensure normal conditions for them till the end.
As a reminder, Georgian Party started a mass campaign, “I’m an IDP,” aimed at protecting rights of every IDP. “As a result of wrong and often criminal policy of the government, the people evicted from their own homes turned into IDPs for a long time now. The terms “eviction” and “exile” are synonyms of this government,” states the party.