ადამიანის უფლებათა ცენტრის ფილმი „გაუჩინარებულები“ საზოგადოებისთვის ნაკლებად ცნობილ ფაქტებს ააშკარავებს
16 თებერვალს, 16:00 საათზე კინოს სახლში ადამიანის უფლებათა ცენტრის ვიდეოსტუდია HRIDC.TV წარმოგიდგენთ ახალ დოკუმენტურ ფილმს საქართველოში სხვადასხვა დროს გაუჩინარებული ადამიანების შესახებ.
გიორგი ჯანელიძის მიერ მომზადებული ფილმი - „გაუჩინარებულები“ საზოგადოებისთვის ნაკლებად ცნობილ გაუჩინარების ფაქტებს ასახავს.
2005 წლის ივნისში, მარნეულის რაიონის სოფელ სადახლოში სადრადინ ფალანგოვი, მეტსახელად „გარა მოლა“ გაუჩინარდა.
2009 წლის ოქტომბერში ეთნიკურად ჩეჩენი, ჩეჩნეთის კულტურის მინისტრის მოადგილე (დევნილობაში) საიდ-ჰუსეინ ტაზბაევი თბილისში გაურკვეველ ვითარებაში დაიკარგა.
გურჯაანის რაიონის სოფელ ვაჩნაძიანში 17 წლის გიგა ელიზბარაშვილის შესახებ 2010 წლის 17 სექტემბრიდან არაფერია ცნობილი, ასევე გაუჩინარებულია გასული წლის 26 სექტემბრიდან, დედოფლისწყაროს რაიონის სოფელ არხილოსკალოში, 14 წლის ვასილ წიკლაური.
ფილმში მოთხრობილ გაუჩინარების ფაქტებზე გამოძიებას პასუხი არა აქვს. დღეისათვის საქართველოში 907 ადამიანია გაუჩინარებული, რაც ასეთი პატარა ქვეყნისთვის ძალიან ბევრია.

The Human Rights Center Screens Documentary “The Disappeared” about Lesser-Known Facts
On February 16, at 4:00 pm, the video-studio of the Human Rights Center HRIDC.TV will screen a new documentary entitled “The Disappeared”, which focuses on the puzzling disappearances of several individuals within Georgia. This film by Giorgi Janelidze highlights the lesser-known facts and aspects to these disappearances.
In June of 2005, a religious man Sadardin Palangov, “Gara Mola”, disappeared under strange circumstances in Sadakhlo village in the Marneuli district.
In October of 2009, ethnic Chechen, Deputy Culture Minister of the Chechen Republic Ichkeria (in exile) Said-Husein Tazbaev disappeared in Tbilisi.
Nothing is known about 17-year-old Giga Elizbarashvili, who disappeared in the Vachnadzeani village in Gurjaani district on September 17, 2010.
Vasil Tsiklauri, 14, disappeared from the village of Arkhiloskalo in Dedoplistskaro district on September 26, 2010.
The resulting investigation has not been unable to provide any resolution to the abovementioned incidents, nor has it been able shed light on the reasons behind these disappearances.
Currently, 907 people have disappeared in Georgia that is serious number for such a small country like Georgia.