გიორგი თარგამაძე: „ევროსაბჭოს ანგარიშში საქართველოში მიმდინარე პროცესები მკაცრად არის გაკრიტიკებული“
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსი, ციხეებში არსებული მდგომარეობა, პატიმრების უფლებების დარღვევის ფაქტები, დევნილთა განსახლების პროცესი, პოლიციის მხრიდან დემონსტრაციებზე ძალის გადამეტება , მართლმსაჯულება და მედია – ეს ის საკითხებია, რომლებიც საქართველოში მიმდინარე პროცესების მონიტორინგის ევროსაბჭოს ანგარიშში მკაცრად არის გაკრიტიკებული.
ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ სტრასბურგში მყოფმა საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერმა, „ქრისტიან-დემოკრატმა“ გიორგი თარგამაძემ განუცხადა.
თარგამაძის განცხადებით, დოკუმენტში პირდაპირ არის აქცენტი გაკეთებული იმაზე, რომ საქართველოში მოქმედებს ზედმეტად მკაცრი სისხლის სამართლის კოდექსი, რის შედეგადაც ციხეები სავსეა პატიმრებით, ეს კი, იწვევს ადამიანის უფლებათა დარღვევებს.
„არის პირდაპირი რეკომენდაციები, რომ სასამართლოებმა არაპროპორციული და არაადეკვატური სასჯელები არ გამოიტანონ მცირე დანაშაულებზე და ამით ხელი არ შეუწყონ საპატიმროებში ისედაც მძიმე ვითარების კიდევ უფრო დამძიმებას“, - აღნიშნა მან.
მისივე თქმით, რეზოლუციაში საუბარია ადამიანის უფლებათა დარღვევების კუთხით არსებულ მდგომარეობაზეც, მოყვანილია კონკრეტულად დევნილთა განსახლების პროცესი, რომელიც პირდაპირ შეფასებულია, როგორც ევროპული და საერთაშორისო სტანდარტების, საქართველოს კანონმდებლობის დარღვევით განხორციელებულ პროცესად; შესამაბისად, ევროპული საბჭო მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, გამოასწოროს ვითარება, რომელიც ამ კუთხით არსებობს.
საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერის ცნობით, საუბარია, ასევე, შს სამინისტროს მიერ არაპროპორციული ძალის გამოყენების ფაქტებზე; იმაზეც, რომ საქართველოს მთავრობას 2007-2009 წლის დემონსტრაციების დროს ამ კუთხით გამოვლენილი გადაცდომებისა და დარღვევების თაობაზე გამოძიება ჯერ არ დაუსრულებია და დამნაშავე პირები არ დაუსჯია.
როგორც თარგამაძე აღნიშნავს, ანგარიში ეხება მედიაში არსებულ ვითარებასაც, მოწონებულია გარკევეული ნაბიჯები, რომლებიც საქართველოს პარლამენტმა გადადგა მედიამფლობელების გამჭვირვალობასთან დაკავშირებით, თუმცა იქვე მითითებულია, რომ ეს არ არის საკმარისი, აუცილებელია, მათ შორის პარლამენტში ინიცირებული დოკუმენტებისადმი ხელისუფლების უფრო ადეკვატური დამოკიდებულება, რომელიც გულისხმობს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას, სატელევიზიო სიხშირეების გაცემის წესის გამარტივებას და სხვას, რამაც უნდა უზრუნველყოს ქვეყანაში მეტი მედიაპლურარიზმი.
„ქრისტიან-დემოკრატების“ ლიდერის ინფორმაციით, დოკუმენტში მნიშვნელოვანი თავი ეთმობა ქვეყანაში განხორციელებულ კონსტიტუციურ რეფორმებს, რომელიც, ძირითადად, დადებითად არის შეფასებული, თუმცა პირდაპირი მინიშნებაა იმაზე, რომ კოსტიტუციური რეფორმა კიდევ უფრო უნდა განვითარდეს; გაძლიერდეს ვენეციის კომისიის მიერ საკონსტიტუციო რეფორმის დროს გამოთქმული შენიშვნები, რეკომენდაციები, რომელიც უკავშირდება მთავრობის ანგარიშვალდებულების ხარისხის ზრდას, უნდობლობის გამოცხადების ზედმეტად გართულებულ პროცედურას და ბიუჯეტის განხილვის პროცესში პარლამენტის როლის ამაღლებას.
„რაც შეეხება უშუალოდ დოკუმენტის შინაარსს, მასში მიმოხილულია 2008 წლიდან დღემდე საქართველოში მიმდინარე პროცესები; შეფასებულია ქვეყნის პოლიტიკური სისტემა; ასახულია მოლოდინი, რომელიც ევროსაბჭოს აქვს საქართველოში საარჩევნო რეფორმაზე მიმდინარე მოლაპარაკებების წარმატებით დასრულებაზე. პირდაპირ წერია – იმისთვის, რომ ქვეყანაში კონფრონტაცია მოისპოს, დამთავრდეს პოლარიზაცია პოლიტიკურ ძალებს შორის და საზოგადოებაში დემოკრატიული კონსოლიდაცია იყოს მიღწეული, აუცილებელია ხელისუფლებასა და ოპოზიციას შორის მიმდინარე მოლაპარაკებები კომპრომისითა და კონსენსუსებით დასრულდეს“, - განაცხადა თარგამაძემ.
თუმცა, მისივე თქმით, ევროსაბჭო მთლიანობაში დადებითად აფასებს საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ რეფორმებს, მაგრამ, როგორც ოპოზიციონერი ლიდერი აღნიშნავს, აშკარად სახეზეა რეკომენდაციები, რომლებიც უფრო მეტ მოლოდინს ასახავს საქართველოს მიმართულებით.
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის ფარგლებში, საქართველოში მიმდინარე პროცესების მონიტორინგის 40-გვერდიანი ანგარიშის განხილვა დღეს დაიწყო. ამ თემაზე დისკუსია მიმდინარეობს მონიტორინგის კომიტეტში; რეზოლუციას საპარლამენტო ასამბლიის პლენარულ სხდომაზე ხვალ განიხილავენ და დაამტკიცებენ. ანგარიში ხუთი ქვეთავისგან შედგება – წარდგენა, ძირითადი პოლიტიკური განვითარება, დემოკრატიული ინსტიტუტები, კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები.

Giorgi Targamadze: “Council of Europe Report Strictly Criticizes Situation in Georgia.”
The Criminal Code of Georgia, situation in the prisons, facts of violations of prisoners’ rights, the process of eviction of IDPs, abuse of power by the police authorities at the demonstrations, judiciary and media – these are the issues strictly criticized by the report of Council of Europe on the processes monitored in Georgia.
Leader of parliamentary minority of Georgia, Giorgi Targamadze from Christian-Democrat party, stated the corresponding to interpressnews from Strasbourg.
According to Targamadze, this document directly emphasizes that the Georgian Criminal Code is too strict and therefore, the prisons are overfilled, consequently, human rights are violated.
“There are recommendations that the courts should not pass disproportional and inadequate sentences on minor crimes and thus not contribute to hardening already severe situation in the prisons,” – he noted.
According to him, the resolution also talks about the situation regarding the violations of human rights; the process of eviction of IDPs is evaluated as the process violating European and international standards and Georgian legislation, and Council of Europe calls on Georgian government to improve the situation in this sphere.
According to the leader of parliamentary minority, the report also talks about the facts of use of disproportionate force and that the investigation on the violations by Georgian government revealed during 2007-2009 demonstrations have not been completed and the offenders have not been punished.
As Targamadze notes, the report also touches the situation in the Georgian media. Several steps taken by Georgian Parliament regarding the transparency of media owners are approved but it is indicated that it is not enough and thus it is essential that the government takes more adequate approach to the documents initiated in Parliament which envisage the accessibility of public information, easing the rule for issuing the TV space and other means which can ensure the media pluralism in the country.
According to the leader of Christian-Democrats, the document dedicates a significant chapter to the constitutional reforms which is positively evaluated. However, there is a direct remark that the constitutional reform needs to be more developed and the recommendations related to increasing accountability of government, very complicated procedure of declaring no-confidence and increasing the role of Parliament in the process of discussion of budget.
“As for the content of the document, it discussed the processes in Georgia developed since the year of 2008; the political system is evaluated; the hope that Council of Europe has towards the successful completion of negotiations on the election reform of Georgia is mentioned. It directly states that in order to overcome the confrontation, end the polarization among the political forces and reach the democratic consolidation of the society, it is essential to end the negotiations between the government and opposition with the compromise and consensus,” – states Targamadze.
However, according to him, the Council of Europe positively evaluates the political reforms undertaken in Georgia in sum. However, according to Targamadze there are recommendations that reflect more expectations in this sphere.
In the frameworks of the Parliamentary Assembly of Council of Europe, the discussions on the 40-page report have started today. The discussion is taking place in the Monitoring Committee; the resolution will be discussed tomorrow at the plenary session of the Parliamentary Assembly. The report includes five chapters – introduction, main political development, democratic institutions, supreme of law and human rights.