ხელისუფლება ქუჩაში აქციების თავიდან აცილებას დაპატიმრებებით ცდილობს
7 მაისს რუსთავში პოლიციამ „სახალხო კრების“ აქცია დაარბია და მისი 12 მონაწილე დააკავა. კრების წარმომადგენლების ცნობით, აქციის მონაწილეების დაკავება პოლიციელებმა მას შემდეგ დაიწყეს, რაც აქციაზე მისულმა ერთ-ერთმა უცნობმა მამაკაცმა სამართალდამცველს ხელი გაარტყა.
ინციდენტი მაშინ მოხდა, როცა პოლიციის მაღალჩინოსნის ვალერი დუღაშვილის სახლთან აქცია უკვე სრულდებოდა. „სახალხო კრების“ ცნობით, ზემოხსენებულ მამაკაცს აქციის მონაწილეები არ იცნობდნენ. სამართალდამცველებს კი ამ მამაკაცის დაკავება მას შემდეგაც არ უცდიათ, რაც მან პოლიციელს ხელი გაარტყა.
დაკავებულებიდან შვიდი „სახალხო კრების“ და ხუთი ახალგაზრდული მოძრაობა „არას“ წარმომადგენელია. დაკავებული მოქალაქეები ადგილობრივი პოლიციის წინასწარი დაკავების იზოლატორსა და სასამართლოში გადაანაწილეს.
სასამართლოში გადაყვანილ 9 დაკავებულს პატიმრობა და ფულადი ჯარიმა შეეფარდათ. „სახალხო კრების“ ინფორმაციით, ლევან ჩიტაძეს, გოჩა თედორაძეს და ვასილ ბალახაძეს 30 დღით თავისუფლების აღკვეთა შეეფარდათ; დავით დალაქიშვილსა და შალვა მახარაშვილს - 15 დღით, გია ნოზაძეს, გელა ნაკაშიძეს და კახა სალუქვაძეს – 7 დღით.  ნიკა სამხარაძეს, მირიან ჯანიაშვილს, გიორგი ფარესაშვილს და არასრულწლოვან ნიკა ლაპიაშვილს კი 400-400 ლარიანი ჯარიმა დაეკისრათ.
დაკავებულებს განაჩენი მოსამართლეებმა – ლარისა ლიპარტელიანმა, ეკატერინე პართენიშვილმა და ლაშა ჩხიკვაძემ გამოუტანეს. სასამართლომ მათ ბრალი წვრილმანი ხულიგნობისა და სამართალდამცველებისთვის დაუმორჩილებლობის მუხლებით წაუყენა.
რუსთავში დაკავებული აქტივისტების ადვოკატის, მანანა კობახიძის განცხადებით, „სახალხო კრების“ ახალგაზრდული ფრთისა და „არას“ წარმომადგენლებს, რუსთავში გამართული საპროტესტო აქციის დროს არ დაურღვევიათ კანონი „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“. შესაბამისად, ადვოკატი ვარაუდობდა, რომ აქციის მონაწილეებს წვრილმან ხულიგნობასა და პოლიციის მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის ბრალდებას წაუყენებდნენ. მისივე თქმით, პოლიციის მხრიდან ადგილი ჰქონდა უფლებამოსილების გადამეტებას.
აქციის მონაწილეების დაკავების ფაქტს ოპოზიციაც გამოეხმაურა. პოლიტიკური მოძრაობა "თეთრები" დღეს რუსთავში „წამომადგენლობითი სახალხო კრების“ აქციის მონაწილეთა დაკავებას „21 მაისით შეშინებული სააკაშვილის მიერ პროვოკაციული გზის არჩევის დასტურად“ აფასებს.
„ის, ვინც აქციაზე პოლიციელს ხელი გაარტყა, ხელისუფლების მიერ იყო შეგზავნილი, რადგან ამ პიროვნების დაპატიმრების ნაცვლად ხელისუფლება ჯალათი პოლიციელის მამხილებელებს  იჭერს“, - განმარტავს „თეთრების“ ლიდერი თემურ შაშიაშვილი.
„დღევანდელი აქციის დარბევამ დაადასტურა, რომ სააკაშვილის რეჟიმი აგონიაშია და 21 მაისის ეშინია“, - განაცხადა „დემოკრატიული მოძრაობა - სამართლიანი საქართველოსთვის“ წარმომადგენელმა ირაკლი ბათიაშვილმა.
„ქვეყანაში არსებული საპროტესტო განწყობილების ჩახშობის მიზნით, ხელისუფლება კვლავ დაშინებას, ტერორს  მიმართავს და სამაგალითო დაპატიმრებებით ცდილობს, მოსახლეობა შეაშინოს, რათა ქუჩის აქციები თავიდან აიცილოს. ძალადობა შობს ძალადობას! ვაფრთხილებთ ხელისუფლებას, უარი თქვას მსგავს მოქმედებებზე, რადგან ხალხის პროტესტი გარდაუვალია. ასევე, მოვუწოდებთ სამართალდამცველებს, საპატრულო პოლიციას, ხელი აიღონ მშვიდობიანი მომიტინგეების დარბევასა თუ დაპატიმრებაზე: თქვენ ემსახურებით სახელმწიფოს ანუ ხალხს და არა კონკრეტულად, რომელიმე ხელისუფალს“, - აცხადებენ „სამოქალაქო ფრონტში“.
„ხალხის გააქტიურებით შეშინებული სააკაშვილის კრიმინალური რეჟიმი პროვოკაციებს არ ერიდება და პროტესტის ჩახშობას ძალადობრივი მეთოდებით ცდილობს. რეპრესიების მიზანი მუხტის ჩაკვლა და საზოგადოებაში შიშის დანერგვაა, თუმცა მსგავსი ღონისძიებები შედეგს უკვე ვეღარ გამოიღებს. არაბული სამყაროდან წამოსულმა თავისუფლების ტალღამ საქართველომდეც მოაღწია“, - ნათქვამია „ქართული პარტის“ განცხადებაში.
„ხელისუფლების მხრიდან რეპრესიების ახალი ტალღის დაწყებად“ აფასებენ  აქტივისტების დაპატიმრებას მოძრაობა „თავისუფალი საქართველოს“ ლიდერი კახა კუკავა და სამოქალაქო მოძრაობა „სოლიდარობა უკანონო პატიმრებს“ ხელმძღვანელი ეკა ბესელია. „განსაკუთრებით უნდა აღინიშნოს საპატრულო სამსახურის ცინიზმით აღსავსე ქმედებები, რაც სრულიად არ შეესაბამება იმ იმიჯს, რაც კარის მომღერლების მიერ კლიპებშია შექმნილი. ვაფრთხილებთ ხელისუფლებას, შეწყვიტოს ძალადობრივი მეთოდებით საზოგადოების დაშინება. ამით  ის დანაშაულებრივი რეჟიმის წინააღმდეგ ჩვენი ორგანიზაციების ბრძოლას ვერ შეაჩერებს“, - აღნიშნულია კუკავასა და ბესელიას ერთობლივ განცხადებაში.
აქციის მონაწილეების დაკავება დაგმო ლეიბორისტულმა პარტიამაც და მათი დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას მოითხოვა.
საპროტესტო აქცია რუსთავში 7 მაისს, ქალაქის პოლიციის მაღალჩინოსნის, ვალერი დუღაშვილის სახლთან გაიმართა. აქციის მონაწილეები დუღაშვილს კორუფციაში ადანაშაულებენ.

Government Suppressing Street Actions by Series of Imprisonments
On May 7th Rustavi police raided Public Assembly action and detained 12 participants. According to the representative of the assembly, the policemen started detaining the action participants after an anonymous individual punched the law-enforcement official.
The incident occurred at the end of the action in front of the house of police high official Valeri Dughashvili. According to the Public Assembly, the participants did not know the abovementioned anonymous individual. Law-enforcement officials did not try to detain this man after he punched the policeman.
Seven detained individuals are the representatives of Public Assembly and five – movement Ara. Some detained individuals were taken straight to the Court; some were placed in the cells of preliminary detainment.
9 individuals transferred to the court were sentenced with imprisonment and imposed with fine. According to Public Assembly, Levan Chitadze, Gocha Tedoradze and Vasil Balakhadze were sentenced with 30-day imprisonment; Davit Dalakishvili and Shalva Makharashvili – 15-day and Gia Nozadze, Gela Nakashidze and Kakha Salukvadze – 7-day. Nika Samkharadze, Mirian Janiashvili, Giorgi Paresashvili and a juvenile Nika Lapiashvili were imposed with 400-400 GEL fine.
The verdict was passed by the judges Laria Liparteliani, Ekaterine Partenishvili and Lasha Chkhikvadze. The Court charged them with the minor hooliganism and disobedience to the law-enforcement.
According to the lawyer of the detained activists, Manana Kobakhidze, the representatives of Public Assembly and Ara had not violated the Georgian Law on Assemblies and Manifestations. Accordingly, the lawyer assumed that the activists would be detained under the charge of minor hooliganism and disobedience to police order. According to her, the police exceeded its authority.
The opposition reacted upon the fact of detainment of the action participants. The political movement Tetrebi (Whites) perceives that the detainment of the Public Assembly participants is “a confirmation of provocative ways of Saakashvili frightened by May 21st.”
“The individual who punched the policeman was sent by the government. Instead of arresting him, the government arrests the accusers of the policemen,” – explains the leader of Tetrebi Temur Shashiashvili.
“Today’s action confirmed that Saakashvili’s regime is in agony and is afraid of May 21st,” – stated the representative of Democratic Movement – Just Georgia Irakli Batiashvili.
“In order to suppress the protest mood of the society, government addresses the terror and exemplary imprisonments to intimidate the people and avoid the street actions. Violence produces violence! We are warning government to stop this intimidation. The protest of people is inevitable. We are calling on the law-enforcement officials and patrol police to stop raiding and arresting the peaceful participants of action: you are serving the state, the people and not the rulers,” - states the Civil Front.
“Saakashvili intimidated by the activity of people uses provocations and violent means for suppressing people’s protest. The goal of the repressions is to suppress the protest mood of society and plant fear. But these measures will not bring results. The freedom wave from the Arab world has reached Georgia,” – states Georgian Party.
The leader of the movement Free Georgia Kakha Kukava and the head of civil movement Solidarity to Illegal Prisoners Eka Beselia assess the imprisonments as “new wave of repressions.” “The cynical actions of the patrol service should be particularly emphasized. We are warning the government to stop intimidating public with violent means. They cannot stop the fight of our organizations against the criminal regime,” – reads the joint statement of Kukava and Beselia.
The Labor Party also condemned the detainment of the action participants and requested the immediate release of the detainees.
The protest action was held on May 7th in Rustavi, in front of the house of police high official Valeri Dughashvili. The action participants accused Dughashvili in corruption.