ქართველი მეზღვაურები მეკობრეობას და ბიუროკრატიას უპირისპირდებიან
„როგორ ვიჯდე და ვიცადო, როცა ვიცი, რომ ისინი პურსა და წყალზე არიან და არავის შეუძლია მითხრას, რამდენ ხანს გაგრძელდება ეს ვითარება“, - ამბობს ნათელა ვერძაძე, ვისი მეუღლეც იმ 18- მეზღვაურთაგანია, რომლებიც სომალელ მეკობრეებს უკვე 8 თვეა, ტყვედ ჰყავთ.
ბერძნულ ხომალდზე მყოფი შალვა ვერძაძის, კიდევ 14 ქართველისა და სამი თურქის გათავისუფლების შესახებ მოლაპარაკებებმა, რომლებიც გასული წლის სექტემბრიდან ადენის ყურეში მეკობრეებს ყავთ ტყვედ, ჯერ შედეგი ვერ გამოიღო.
ნატალია ხშირად აკითხავს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობას, მაგრამ ყოველ ჯერზე ეუბრებიან, რომ მოლაპარაკებები გრძელდება, მაგრამ შეთანხმება ჯერ არ მიუღწევიათ.
საქართველოს მთავრობის სახელით ერთადერთი განცხადება ამის თაობაზე იანვარში საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ნინო კალანდაძემ გააკეთა. მან განაცხადა, რომ სამინისტრო დაუკავშირდა ხომალდის მფლობელებს, რომლებიც თავის მხრივ, მოლაპარაკებებს აწარმოებენ სადაზღვევო კომპანიასთან. ამასთან, მან აღნიშნა, რომ მთავრობა ტერორისტებთან მოლაპარაკებებს არ აწარმოებს.
ეს შემთხვევა წარმოაჩენს იმ რისკებს, რასაც ქართველი მეზღვაურები აწყდებიან, როცა ნებისმიერ დამსაქმებელს თანმხდებიან სამსახურზე.
2009 წელს შალვა ვერძაძემ 12 სხვა მეზღვაურთან ერთად 10 თვე ფილიპინებზე პატიმრობაში გაატარა იარაღის გადატანის ბრალდებით. ისინი მას შემდეგ გაათავისუფლეს, რაც ხომალდის კაპიტანმა დანაშაული აღიარა.
ახლახან 5 ქართველი მეზღვაური ლიბიიდან გამოიქცა, სადაც ისინი თითქმის 1 წელი იმყოფებოდნენ. ხომალდი კომერციული დავის გამო იყო დაპატიმრებული. ამ დროის განმავლობაში ისინი იძულებულნი იყვნენ, დაეჭირათ თევზი, თავი რომ გამოეკვებათ.
კიდევ 8 მეზღვაური ინდოეთში ორთვიანი პატიმრობის შემდეგ გაათავისუფლეს.
ქართველები საერთაშორისო ნუსხაში დარეგისტრირებულ ხომალდებზე საშუამავლო კომპანიების გზით ხვდებიან, რომლებიც ხომალდთა მფლობელებს მეზღვაურთა სიებს აწვდიან.
ყველაზე ცუდ შემთხვევაშიც კი, მათი ყოველთვიური ხელფასი 800 აშშ დოლარია - ეს თანხა საქართველოში საშუალო შემოსავალს მნიშვნელოვნად აღემატება.
„სხვა გზა როცა არ არის, თავი და ოჯახი რომ გამოკვებო, მეზღვაურები სამუშაოს მომლოდინეთა რიგში დგებიან“, - ამბობს ანატოლი ჩიჯავაძე, საქართველოს მეზღვაურთა პროფკავშირების თავმჯდომარე.
პროფკავშირებში სომალელ მეკობრეთა ტყვეობაში მყოფი 15 მეზღვაურის ოჯახების დახმარების ფონდი შეიქმნა.
დავით დევაძე იმ კომპანიის მენეჯერია, რომელმაც ვერძაძე სამუშაოდ მოაწყო. მისი შვილი იმ 15 ქართველთა შორის არის, რომლებიც მეკობრეთა ხელში იმყოფებიან. ის ამბობს, რომ მეზღვაურებმა იცოდნენ რისკის შესახებ, მაგრამ შეთავაზებული ანაზღაურების სანაცვლოდ მაინც დათანხმდნენ.
საქართველოში აკრედიტებული მეზღვაურები ახლა ახალ შეზღუდვას წააწყდნენ. ნოემბრიდან ნაოსნობის უსაფრთხოების ევროპული სააგენტოს (EMSA)-ს გადაწყვეტილებით, ევროპული კომისია აღარ ცნობს დიპლომებს, რომლებიც საქართველოში გაიცემა. ეს იმას ნიშნავს, რომ მეზღვაურები, რომლებიც სასწავლო კურსს გადიან საქართველოში, ევროკავშირის ქვეყნების დროშის ქვეშ მცურავ ხომალდებზე ვერ იმუშავებენ.
პრეზიდენტმა სააკაშვილმა განაცხადა, რომ ამ დადგენილებას სერიოზული შედეგები მოჰყვება. „ეს გადაწყვეტილება არა მხოლოდ მეზღვაურებს შეეხება, არამედ მათ ოჯახებს. ხალხი შესაძლოა, სახსრების გარეშე დარჩეს, განსაკუთრებით - ბათუმსა და ფოთში“, - განაცხადა მან. ვინაიდან ეს ის ხალხია, რომლებიც ბინებს ყიდულობენ, სახლებს აშენებენ, ქირაობენ მშენებლებს და ამით დიდი წვლილი შეაქვთ საქართველოს ეკონომიკის განვითარებაში, ეს დიდი დარტყმა იქნება შავი ზღვის რეგიონისთვის და ამ ადამიანების მომავლისთვის.
გიგა, ბათუმის საზღვაო აკადემიის კურსდამთავრებული, ამბობს, რომ  EMSA-ს გადაწყვეტილება ქართველ მეზღვაურებს ცხოვრებას გაურთულებს.
„ვითარება უსაფრთხოების თვალსაზრისით გაუარესდა. ჩვენ, მიუხედავად ამისა, მაინც ვმუშაობთ ევროპულ ხომალდებზე, მაგრამ ახლა იძულებული ვიქნებით, დავთანხმდეთ უფრო სახიფათო სამუშაოს“, - განაცხადა მან.

Georgian Sailors Brave Piracy, Bureacracy
“How can I just wait, knowing that they’re living on bread and water and that no can say how long it’s going to go on for?” asked Natela Verdzadze, whose husband is among a crew of 18 held by Somali pirates for the last eight months.
Negotiations are under way for the release of Shalva Verdadze, 14 other Georgians and three Turks from a Greek-owned vessel boarded by pirates in the Gulf of Aden last September.
Whenever Natela visits government offices in the Black Sea port of Batumi, she is always assured that the talks are still going on, but that no terms have been agreed yet.
The only statement the Georgian government has made came from Deputy Foreign Minister Nino Kalandadze in January. He said the ministry was in contact with the ship owners who were in turn speaking to their insurers, but he insisted his government would not talk to the kidnappers themselves.
The case highlights the risks that many Georgian sailors are prepared to undergo by hiring themselves out to anyone who will take them.
In 2009, Shalva Verdadze spent ten months in captivity in the Philippines along with 12 other sailors after they were accused of gun-running. They were eventually released when the ship’s captain admitted blame.
Five Georgian sailors have only just managed to escape from Libya, where they had been stuck for almost a year after being caught up in a commercial dispute. They lived solely on fish that they caught themselves.
Eight more were released earlier this month after spending two months in detention in India, where their ship had run aground.
Georgians are taken on as crewmembers on internationally registered vessels via intermediary companies which maintain lists of certified seamen available for work.
Even the worst-paid can expect to earn 800 US dollars a month – significantly above the national average in Georgia.
“When there’s no other way to feed yourself and your family, sailors will queue up to get work,” Anatoly Chijavadze, who heads the Georgian sailors’ trade union.
The union has set up a fund to assist the families of the 15 sailors in Somali captivity.
David Devadze is a manager at the intermediary firm that recruited Verdadze. His own son is among the 15 Geogians now in the hands of the pirates, and he says they were all aware of the risks but took the work because of the wages on offer.
Mariners accredited in Georgia now face new restrictions on the vessels they can ship with. Since a November decision by the European Maritime Safety Agency, EMSA, the European Commission has stopped recognising training certificates issued in Georgia. That means sailors graduating from training courses there will not be able to work on vessels flying under the flags of European Union states.
The Georgian authorities’ attempts to address problems found in an EMSA inspection in 2006 were deemed unsatisfactory.
President Saakashvili said the ruling would have a major impact.
“This decision affects not just sailors but their families. People may be left without food, especially in Batumi and Poti,” he said, referring to Georgia’s two biggest ports. “And since these are the people who buy flats, build houses, and hire construction workers, and who make a major contribution to the economy, it’s a huge blow to the Black Sea region and to the future of these people.”
Giga, a graduate of the Batumi State Maritime Academy, said the decision would make life even worse for Georgian sailors.
“The situation is worse in terms of safety. We sail on European ships anyway, but now we will have to agree to more dangerous work than before,” he said.