02:24, Sunday, 19.05.2013
„წმინდა ანასა და წმინდა ფრანჩესკას სახელობის“ საქველმოქმედო ფონდს ხელისუფლებამ დაპირებული ფართი არ მისცა. ფონდმა დანაპირების მიღება სასამართლოს გზით სცადა. თუმცა, 5 აგვისტოს  ბათუმის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ჯუმბერ ბეჟანიძემ ფონდის საწინააღმდეგო გადაწყვეტილება გამოიტანა.
საქველმოქმედო ფონდი, ე.წ. სათნოების სასახლე, ბათუმში, ზვიად გამსახურდიას #42-ში მდებარეობდა. მიმდინარე წლის თებერვლის ბოლოს, ფონდს მასზე გადაცემული შენობა სახელმწიფომ დაატოვებინა. საქველმოქმედო ორგანიზაციას 822 კვ/მ ფართის ორსართულიანი შენობა 1995 წელს აჭარის უზენაესი საბჭოს გადაწყვეტილებით გადაეცა. 2006 წელს აჭარის მთავრობის თავმჯდომარემ, ლევან ვარშალომიძემ საკანონმდებლო ორგანოს მიერ გაცემული აქტი გააუქმა და ქონება სახელმწიფო საკუთრებად დაარეგისტრირა. მას შემდეგ დაიწყო სასამართლო დავა. საქველმოქმედო ფონდმა საქართველოს ყველა სასამართლო ინსტაციაში საქმე წააგო. ამჟამად, აღნიშნულ საქმეზე სარჩელით სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა სასამართლოზე აპირებენ მიმართვას.
მანამდე კი, 5 აგვისტოს, „წმინდა ანასა და წმინდა ფრანჩესკას სახელობის“ საქველმოქმედო ფონდი კიდევ ერთი სასამართლო გადაწყვეტილების ელოდა. სათნოების სასახლე გაჭირვებულ მოსახლეობას ყოველდღიურად სადილით უმასპინძლდებოდა და ღამის თავშესაფარი იყო მათთვის, ვისაც ქუჩაში უწევთ ღამის გათენება.
სვეტა კუდბა, „წმინდა ანასა და წმინდა ფრანჩესკას სახელობის“ საქველმოქმედო ფონდის ხელმძღვანელი: „აჭარის მთავრობამ მოგვთხოვა, დაგვეცალა ის შენობა, რომელშიც ჩვენ ვიყავით. ჩვენ რამდენიმე საპროტესტო აქცია გავმართეთ. ამ დროს მთავრობის სახელით გამოვიდა აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტრო და თქვა, რომ ჩვენ სანაცვლო შენობას მივიღებდით. დაგვიბარეს სამინისტროში შესათანხმებლად. მინისტრმა ვაჟა ბოლქვაძემ ეს საქმე მის იმჟამინდელ მოადგილეს, აბესალომ გურგენიძეს დაავალა. გურგენიძემ მოგვცა საგარანტიო წერილი, რითაც ჩვენგან ითხოვდა, წარგვედგინა განაცხადი, თუ რა მიზნებისთვის გვჭირდებოდა ფართი.
ჩვენ, რა თქმა უნდა მივაწოდეთ პასუხი, რომ ისევე უფასო სასადილოს და დედათა და ბავშვთა თავშესაფრის გახსნისთვის გვჭირდება შენობა. ასევე აფხაზური სკოლის გაგრძელებისთვის. დამატებით ვითხოვდით, თუ იყო საშუალება, გაგვეხსნა რამე საამქრო, სადაც ეს ადამიანების იმუშავებდნენ“.
კუდბას ამის შემდეგ არანაირი პასუხი მიუღია აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროდან. ამიტომ მან აჭარის მთავრობის თავმჯდომარეს მიმართა განცხადებით, რომ დაევალდებულებინა სამინისტრო დაპირების შესრულებაზე. თუმცა, არც აჭარის მთავრობას უწარმოებია ადმინისტრაციული წარმოება:
„დანაპირების შესრულება ჩემი კაპრიზი როდია. მართლა სჭირდება ქალაქს ეს თავშესაფარი. იცით რამდენი წერილი მაქვს ჯანდაცვის სამინისტროდან, პოლიციიდან, უმაღლესი საბჭოდან, მერიიდიან წერილები იმ უსახლკაროების პრობლემებზე, რომლებიც ხვდებოდნენ საავადმყოფოებში. ჩვენი საქველმოქმედო ფონდი პატრონობდა მათ“, - ამბობს საქველმოქმედო ფონდის ხელმძღვანელი.
როგორც კუდბა აცხადებს, სასამართლო პროცესზე აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს წარმომადგენელმა დაპირების არშესრულების მიზეზად ის დაასახელა, რომ ფონდის წერილში დასახელებული არ იყო, რა მისამართზე, რომელ შენობას ითხოვდნენ: „დავუსახელებდი „შერატონს“, მომცემდნენ? ჩვენ საიდან ვიცით, რომელი შენობაა სახელმწიფოს საკუთრებაში, რომ მოვითხოვოთ?!“
„წმინდა ანასა და წმინდა ფრანჩესკას სახელობის“ საქველმოქმედო ფონდის ინტერესებს სასამართლოში ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ბათუმის იურისტი, გია ქარცივაძე იცავდა: „აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტრომ მოგვცა წერილობითი დაპირება, რომ გარკვეულ ფართს გამოუყოფდა საქველმოქმედო ფონდს. დაპირება არ შესრულდა. ჩვენ გვაქვს უფლება, დაპირების შესრულება მოვითხოვოთ. მოპასუხედ გვყავს აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტრო, რომელმაც ფართის გამოყოფას დაგვპირდა და აჭარის მთავრობა, რომელმაც არ განიხილა ჩვენი ადმინისტრაციული საჩივარი“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს სასამართლო პროცესის გამართვამდე დაუკავშირდა. გამომდინარე იქედან, რომ სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახური არა აქვს, სამინისტროს პოზიცია ადმინისტრაციული დეპარტამენტის უფროსმა, თენგიზ ზოიძემ მოკლედ გვითხრა: „5 აგვისტოს სასამართლო გადაწყვეტილება იქნება ამ საქმეზე. ყველაფერი ამ გადაწყვეტილებით გადაწყდება. სხვა კომენტარს არ ვაკეთებთ“.
შენობა, სადაც „წმინდა ანასა და წმინდა ფრანჩესკას საქველმოქმედო ფონდი“ იყო განთავსებული, დღეს უკვე დანგრეულია.
სახელი: ანნა55
2011-08-08 22:27
მათი განჩინებანი არაადამიანურ--კოდექსებითაა​ გაჯერებული!!!---&მსოფლიო სამართალს ანადგურებს დემოკრატიულობის აკვანი&...GEORGIA ბუნებაში არსებობს დაუწერელი კანონები<-(რომლებიც თვით თვითმყოფადობის სიმბოლოა (საქართველოს სახელმწიფოებრივი $ რეფორმა-განვითარება% როგორი მატერიალური ხარკებითაა გაზომილი- შედეგობრიობა და მწარე ყოფირება- მილიონზე მეტი მოქალაქე სოც. სააგენტოებში რეგისტრირდებიან და არსებული რეფორმა დატანჯული ხალხის ბუნებრივი გადარჩევის სელექციას ხელოვნურად აჩქარებს!!!&

Adjara Government not Fulfilling Promise to Charity Foundation
The government did not transfer the promised building to the charity foundation of “Saint Ana and Saint Francesca.” The foundation addressed the court. However, on August 5th the judge of Batumi City Court Jumber Bezhanidze made a decision against the foundation.
Charity foundation, the so-called charity home, is situated at #42 St of Zviad Gamsakhurdia in Batumi. At the end of February of this year, the state made the charity foundation leave the building. The charity organization was given 822 square meter two-storey house in 1995 by Adjara Supreme Council decision. In 2006 the head of Adjara government levan Varshalomidze abolished the legislative act issued by the council and registered the property as a state ownership. Since then the charity foundation has lost cases in all instances. Currently, they are going to address Strasbourg Court of Human Rights.
Until then, on August 5th, the charity foundation was expecting one more court decision. The foundation gave daily bread and shelter to people who had to sleep on the streets.
Sveta Kudba, the head of “Saint Ana and Saint Francesca” charity foundation: “Adjara government demanded to leave the building. We held several protest actions. Adjara Ministry of Finance and Economics stated that we would receive another building. We were called to the Ministry to make an agreement. The Minister Vazha Bolkvadze commissioned his deputy Abesalom Gurgenidze with this task. Gurgenidze gave us a letter of guarantee and requested to submit a statement to why he needed this building.
We submitted the letter stating that we needed the building for opening up free dining-place and a shelter for mothers and children, also for the continuation of Abkhazian School. We also requested means to open up some factory to employ these people.”
Kudba had not received any answer from the Adjara Ministry of Finance and Economics since then. Thus he addressed Adjara head of the government with a request to oblige the Ministry to fulfill the promise. However, Adjara government refused to conduct administrative proceeding:
“This is not just an ambition of mine. The city really needs this shelter. I have received numerous letters from the Ministry of Health, police, Supreme Council and City Hall regarding the problems of the homeless people placed in different hospitals. Our charity foundation took care of them,” – states the head of the charity foundation.
As Kudba states the Ministry representative stated at the court that the reason of not fulfilling the promise is that the letter did not indicate which building they were requesting: “I could have named Tbilisi “Sheraton,” would they have given it? How can we know which building belongs to state ownership?!”
Gia Kartsivadze, a lwyer of Georgian Young Lawyers Association Batumi branch defends the interests of charity foundation: “Adjara Ministry of Finance and Economics gave us written promise that it would allot certain building for the charity foundation. They did not fulfill the promise though. We have right to request fulfillment of promise. Adjara Ministry of Finance and Economics is the defendant who promised to allot the building and the Adjara government who did not hear our administrative complaint.”
Human Rights Center contacted Adjara Ministry of Finance and Economics before the court proceedings. Considering that the Ministry does not have a Public Relations Service, the head of administrative department Tengiz Zoidze shared the Ministry’s position. He made a short comment: “The court will decide on this issue on August 5th. Everything will be decided by court verdict. I cannot make any other comment.”
The building where “Saint Ana and Saint Francesca” charity foundation is located has been broken down.