ადვოკატთა ასოციაცია 26 სექტემბერს საპროტესტო აქციას გამართავს
საქართველოს ადვოკატთა ასოციაცია ადვოკატთა კორპუსის ინსტიტუციონალური დევნის გამო, ფართომასშტაბიანი აქციების დაწყებას გეგმავს. განცხადება ამის შესახებ საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარე ზაზა ხატიაშვილმა დღევანდელ ბრიფინგზე გააკეთა.
ხატიაშვილის განცხადებით, 16 სექტემბერს გაიმართა ადვოკატთა უფლებების დაცვის კომისიის საგანგებო სხდომა, რომელზეც განიხილეს ადვოკატ ტარიელ მურმანაშვილის უკანონო დაპატიმრებასთან დაკავშირებული საკითხები. როგორც ხატიაშვილმა განაცხადა, ტარიელ მურმანაშვილს დევნიან თავისი პროფესიული მოვალეობის სრულყოფილად შესრულებისათვის, ანუ მოგებული საქმისთვის.
ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარის თქმით, ადვოკატთა კორპუსის დევნა უპრეცენდენტო მასშტაბებს იღებს, მიუხედავად საერთაშორისო ორგანიზაციების მხარდაჭერისა, გრძელდება ადვოკატთა ტერორი, ირღვევა როგორც ადვოკატების, ასევე მათი დაცვის ქვეშ მყოფი მოქალაქეების უფლება.
ზაზა ხატიაშვილის ინფორმაციით, ადვოკატები აქციას 26 სექტემბერს, 17:00 საათზე, საქალაქო სასამართლოსთან გამართავენ.

Bar Association To Hold Protest Rally on September 26
The Georgian Bar Association intends to launch large-scale demonstrations to protest institutional prosecution of Georgian lawyers. Chair of the Association Zaza Khataishvili announced about it at the today’s briefing.
Khatiashvili said, the special session of the commission for lawyers’ rights took place on September 16 where they discussed issues related with arbitrary detention of lawyer Tariel Murmanashvili. Khatiashvili added the lawyer is prosecuted because of his high-quality professionalism and won trials.
The Chair of the Bar Association said the prosecution of the lawyers has acquired unprecedented scales in Georgia. Despite huge support from international organizations, Georgian lawyers are still terrorized; their and their clients’ rights are permanently breached.
According to Khtaishvili, the lawyers will hold protest demonstration near the Tbilisi City Court at 5:00 pm on September 26.