პოლიციელები თუ ბანდიტები?
„საქართველოში პოლიცია ქრთამს არ იღებს, მაგრამ ქართველი პოლიციელი ითვისებს სხვის ქონებას. ფაქტით კი შესაბამისი სტრუქტურები არ ინტერესდებიან“, _ ამბობს ვაჟა მჟავანაძე, რომელმაც დახმარებისთვის ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიმართა.
ვაჟა მჟავანაძის თქმით, სამართალდამცველი ორგანოები მისი ოჯახის უფლებებს არღვევენ. ამ თემით დაინტერესების შემდეგ, მეორე მხარე _ აჭარის პოლიციის II განყოფილების უფროსი, ემზარ სურმანიძე ადამიანის უფლებათა ცენტრის ჟურნალისტს დაპატიმრებით დაემუქრა.
მოქალაქე ვაჟა მჟავანაძე აჭარის მთავარი სამმართველოს დეტექტივების სამმართველოს ყოფილ დეტექტივ-გამომძიებელს, ემზარ სურმანიძეს მისი ოჯახისა და თავისი ნივთების მითვისებაში დებს ბრალს. ამჟამად სურმანიძე აჭარის პოლიციის II განყოფილების უფროსია.
კერძოდ, მჟავანაძის თქმით, საუბარია 4 კბ/მ. ხის მასალაზე (ქობულეთში, რესტორან „კურზალის“ გვერდით მდებარე რესტორან-ბუნგალოს შესასვლელი კარების, ტიხარ-ჟალუზებისა და თაროების გასაკეთებლად, რომელიც მის ცოლისძმაზეა გაფორმებული), მზის სათვალე (160 დოლარის ღირებულების). მისივე მტკიცებით, სურმანიძემ, ასევე 10 ლიტრი საწვავის ჩასხმა დაავალდებულა სამსახურეობრივ მანქანაში.
ვაჟა მჟავანაძე: „გამომძიებლებთან ურთიერთობისას ისეთი შთაბეჭდილება შემექმნა, რომ საქმე მაქვს მძარცველებთან და ბანდიტებთან. გამომძიებელ ემზარ სურმანიძესთან როცა შევედი კაბინეტში, პერანგის წინა ჯიბეში ჩადებული მზის სათვალე  უკითხავად ამომაცალა და მოირგო - ასეთს შენ კიდევ იყიდი, მეზღვაური ხარ და მაჩუქეო. შემდეგ, სხვა შეხვედრებისას, სადილობის დროს, გვეუბნებოდნენ, გვშიაო. ორჯერ რესტორანში დაგვაპატიჟებინა თავი. ქობულეთის სასამართლოში მისვლისთვის, თავის სამსახურეობრივ მანქანაშიც 10 ლიტრი საწვავი ჩვენ ჩაგვასხმევინა. ეს არის კორუფცია!“
ვაჟა და ზაზა მჟავანაძეებმა რამდენჯერმე მიმართეს სხვადასხვა სამართალდამცავ სტრუქტურას და ითხოვდნენ საქმის გამოძიებას, თუმცა - უშედეგოდ. უფრო მეტიც, 2011 წლის 1 ივნისს, აჭარის ა/რ პროკურატურის ანტიკორუფციული საგამოძიებო ნაწილის უფროს გამომძიებელის ალექსანდრე ფუტკარაძისგან მათ ასეთი პასუხი მიიღეს: „მოკვლეული მასალების მიხედვით, თქვენს განცხადებაში მოყვანილი ფაქტები არ შეიცავს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს. აქედან გამომდინარე აღნიშნულ ფაქტზე გამოძიების დაწყება არ არის მიზანშეწონილი“.
ეს გადაწყვეტილება ანტიკორუფციული საგამოძიებო ნაწილის უფროს გამომძიებელს ისე გამოუტანია, რომ განცხადების ერთ წევრს, ზაზა მჟავანაძესთან მხოლოდ ამ სახის სატელეფონო საუბარი ჰქონია: „როგორა ხარ, ჯიგარო. რა განცხადებებს მიწერ?!..“
მჟავანაძეებსა და გამოძიებას შორის ურთიერთობა 2010 წლის 19 აპრილს დაიწყო. ამ დღეს დააკავეს ზაზა მჟავანაძე და მის მიმართ აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენასა და შენახვისათვის (საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსი, 236 მუხლის I ნაწილი). ამჟამად, ზაზა მჟავანაძესთან საპროცესო შეთანხმებაა გაფორმებული. მანამდე კი, სასამართლო-ბალისტიკური ექსპერტიზის დასკვნამ, გერმანული წარმოშობის, ე.წ. პარადოქსის ტიპის გლუვლულიანი თოფი, ხრახნულულიან ტიპის იარაღს მიაკუთვნა.
„გამოძიების პერიოდში გვითხრეს, თუ ვითანამშრომლებდით, საპროცესო შეთანხმების შემდეგ, ამ თოფს აუქციოზე შეგვასყიდინებდნენ. მოგვიანებით კი ამბობენ, რომ გამოიკვეთა ვიღაც მაღალი თანამდებობის პირის დაინტერესება ამ თოფისადმი. ამიტომაც მოხდა ექსპერტების დასკვნების გაყალბება: თითქოს თოფი არ მიეკუთვნება გლუვლულიანთა კატეგორიას. ალტერნატიული ექსპერტიზის, ლ. სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს დასკვნის თანახმად, თოფი L.SCHIWY BERLIN S. W. 68 მიეკუთვნება “პარადოქსის” ტიპის სანადირო კატეგორიას. სხვადასხვა ლიტერატურული და სპეციალური წყაროებით, მტკიცდება რომ პარადოქსის ტიპი მიეკუთვნევა გლუვლულიანთა კატეგორიას. ამ თოფზე მითითებული ქარხნული მარკირებაც S. W. 68 ნიშნავს ტყვიისა და საფანტის კომბინაციას, ანუ პარადოქსს. რაც ყველაზე ცუდია, თოფში სანადირო ვაზნის ნაცვლად საბრძოლო ვაზნა ჩადეს და ისე ისროლეს, რითაც დააზიანეს თოფის ექსტრატორი _ გასროლილი ვაზნის ამომგდები მექანიზმი. გამოძიება და სასამართლო არ დაეყრდნო იმ ლიტერატურულ მასალებს,  რაც ადასტურებდა აღნიშნული თოფის გლუვლულიანობას. ეს მაშინ, როცა გამოძიების ექსპერტიზებმა მათი პოზიციის გასამყარებლად ვერც ერთი ლიტერატურული მტკიცებულება ვერ წარმოადგინეს“, - ამბობს ვაჟა მჟავანაძე.
ძმები მჟავანაძეების ოჯახი მონადირეთა ფორუმში არიან გაწევრიანებული. მათი თქმით, აღნიშნული თოფი საკმაოდ ღირებულია: „ეს თოფი ლონდონის საერთაშორისო აუქციონზე რომ გაიტანო, შეიძლება 100 000 დოლარადაც გაიყიდოს. ამიტომ არსებობს მის მიმართ რომელიღაც მაღალჩინოსნის დიდი ინტერესი. თოფი 1920-იან წლებშია დამზადებული გერმანელი ხელოსნის ლუდვიგ შივის მიერ და მსგავსი მხოლოდ 10-12 თოფი არსებობს მსოფლიოში“.
მჟავანაძეები აღნიშნული თოფის სახელმწიფო მუზეუმისთვის საჩუქრად გადაცემას აპირებდნენ. ამის თაობაზე მათ საქართველოს პრეზიდენტს რამდენჯერმე მისწერეს. თუმცა, წელიწადნახევრის განმავლობაში პრეზიდენტის ადმინისტრაციისა და კუდ-ში შესულ საჩივრებს რეაგირება არ მოჰყოლია.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საკითხის გასარკვევად ემზარ სურმანიძეს მიმართა. ამ უკანასკნელმა კი, ცენტრის ჟურნალისტს პროვოკატორი უწოდა და დაპატიმრებით დაემუქრა. არსებობს აღნიშნული ფაქტის აუდიომასალაც.
მაკა მალაყმაძე, ადამიანის უფლებათა ცენტრის აჭარის კოორდინატორი, ჟურნალისტი: „მას შემდეგ, რაც სურმანიძემ გაიგო, რა საქმეზე ვიყავი მისული, განაცხადა, რომ ჩემთან საუბარი არ სურდა და მოიმიზეზა მოხუცი მოქალაქე, რომელსაც ჩემს მიღებამდე ესაუბრებოდა. შემდეგ თავისი კაბინეტი დატოვა და მეც იძულებული ვიყავი, კაბინეტიდან გავსულიყავი. პოლიციის შენობის ჰოლში და შესასვლელში კი ხმამაღლა მეუბნებოდა: „შენ ხარ პროვოკატორი და ამისთვის დაგაპატიმრებ. შენ ჩადიხარ დანაშაულს. მე ძალიან ბევრი საქმე გამომიძიებია, და თუ თქვენ ახლა საქმეს იძიებთ, კარგად ბრძანდებოდეთ... ახალგაზრდა გოგო ხარ და ძალიან დიდ შეცდომაში შეყავხარ ვიღაცას!.. რა შეკითხვებზე უნდა გიპასუხოთ, ვინა ხართ?! სისხლის სამარტლის დანაშაულს ჩადიხარ, პროვოკატორი ხარ და მაგისთვის დაგაკავებ! შევხვდებით ჩვენ კიდევ სხვაგან!“
მუქარის შემდეგ ემზარ სურმანიძე თავის მანქანაში ჩაჯდა და წავიდა. მანამდე კი მაკა მალაყმაძის წარმომავლობითაც დაინტერესდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს სამართალდამცავ სტრუქტურებს, სათანადოდ გამოძიებულ იქნას აჭარის მთავარი სამმართველოს პოლიციის II განყოფილების უფროსის, ემზარ სურმანიძის მიერ ჩადენილი სისხლის სამართლის დანაშაული _ სხვისი ქონების მართლსაწინააღმდეგო მითვისება; ასევე - შეისწავლონ ჟურნალისტისადმი დამუქრების ფაქტი და მოახდინონ სათანადო რეაგირება.

Police Officers or Bandits?
“In Georgia, police officers do not accept bribes but Georgian police officers misappropriate strange properties. And corresponding institutions do not investigate similar facts,” said Vazha Mzhavanadze, who applied to the Human Rights Center for help.
Vazha Mzhavanadze alleged that law enforcement officers breach the rights of his family. After the Center got interested in the fact, their opponent – head of Adjara police department Emzar Surmanidze threatened the Center’s journalist with imprisonment.
Vazha Mzhavanadze blames former detective-investigator of the detective division of the Adjara main police department Emzar Surmanidze in misappropriation of his family property. Currently, Surmanidze occupies position of the head of Ajdara police department II.
More precisely, Mzhavanadze said the police officer misappropriated his 4 cube meters of wooden materials (door, bulkhead and shelves from the bungalow next to Kobuleti based restaurant Kurzali, which was registered on his brother-in-law’s name). Additional, he alleges that Surmanidze compelled him to buy 10 liters of fuel for his service car.
Vazha Mzhavanadze: “When talking with investigators I have impression that I speak with robbers and bandits. When I entered Surmanidze’s office, he took my sun-glasses out of my shirt pocket without asking permission saying – you are a sailor and you can buy another one, so give it to me as a present. Later, during other meetings he compelled me to invite him to a restaurant twice. I bought 10 liter of fuel for his office car to go to Kobuleti Court. It is corruption!”
Vazha and Zaza Mzhavanadze appealed to law enforcement agencies several times and requested investigation of the facts but in vain. Moreover, on June 1, 2011 Aleksandre Putkaradze - chief investigator of the anti-corruption investigative division of the Adjara prosecutor’s office – replied to them: “According to obtained materials, the facts you mention in your application do not contain criminal character. So, we think investigation of this fact is unreasonable.”
Chief investigator of the anti-corruption investigative division made the decision after he talked with applicant Zaza Mzhavanadze on the phone: “How do you do, guy? What kind of applications are you filing to my office?”
Relationship between Mzhavanadzes and investigation started on April 19, 2010 when Zaza Mzhavanadze was arrested under Article 236 Part I of the Criminal Code of Georgia – unlawful purchase and possession of firearms. Later, Zaza Mzhavanadze signed plea-agreement. Before that, conclusion of the forensic-ballistic expertise stated that the German gun with smooth barrel of the so-called paradox type belonged to the weapon with screw barrels.
“During the investigation process they offered us to cooperate with them and after plea-agreement we would have been able to purchase the gun at the auction. Later, they said certain governmental official got interested in the gun so the expertise conclusion was fabricated: as if the gun did not belong to the category of the firearms with smooth barrels. According to the alternative expertise of the Samkharauli National Bureau of Forensic Expertise gun L.SCHIWY BERLIN S. W. 68 belongs to the category of Paradox Type Hunting Guns. Various literature and special sources prove that paradox type guns belong to the category with smooth barrels. The manufacture sign on the gun S.W. 68 also proves it. The worst point is that they shot military bullet from the gun instead hunting one so it was damaged. Investigation and court did not rely on the corresponding literature and investigation experts could not find any source to present valid counter-arguments,” said Vazha Mzhavanadze.
The Mzhavanadzes, brothers, are members of the hunters’ forum. They said the firearm is very expensive. “At the London International Auction it can be sold even for 100 000 USD. So, certain governmental official is keen to get hold of the gun. It was produced in 1920s by German craftsman Ludwig Schiff and there are only 10-12 examples of this gun in the world.”
The Mzhavanadzes intended to assign the gun to the State Museum. They sent several letters to the President of Georgia but their petitions to the president’s administration and Constitutional Security Department remained without responds.
The Human Rights Center met Emzar Surmanidze to clear up the situation but the latter called the Center’s journalist provocateur and threatened her with imprisonment. Corresponding audio-recording can prove the fact.
Maka Malakmadze, coordinator of the Human Rights Center’s Adjara office, journalist: “When Surmanidze found out the purpose of my visit, he refused to talk with us as if he had meeting with an elderly citizen. Then he left office and ordered me to leave his room. In the corridor he told me loudly: “You are provocateur and I will put you in prison because you are committing crime. I have investigated many facts and if you start investigation now, I wish you good luck… You are a young girl and somebody has misled you! What kind of questions shall I answer?! Who are you? You are breaching law; you are a provocateur and I will arrest you for it! We will meet each other somewhere in future!”
After the threatening conversation Emzar Surmanidze got into his car and left area but before leaving inquired about journalist’s background information.
The Human Rights Center calls upon the law enforcement bodies to properly investigate the criminal action of Emzar Surmanidze – unlawful appropriation of strange property; additionally, they should investigate the fact of journalist’s intimidation and respond to them properly.