ხელისუფლებამ ბიძინა ივანიშვილის ბანკს შეუტია
ბიძინა ივანიშვილის კუთვნილი „ბანკი ქართუ“ პოლიციის მიერ ჩატარებულ სპეცოპერაციასთან დაკავშირებით აცხადებს, რომ მისთვის გაუგებარია სალაროს გამაგრების საბანკო ოპერაციის მიმართ ფულის გათეთრების ბრალდების წაყენება.
18 ოქტომბერს „ქართუ ბანკის“ ინკასაციის მანქანა, რომელსაც „საქართველოს ბანკიდან“ ნაღდი ფული მიჰქონდა, პოლიციამ გააჩერა; პოლიციის მიერ 2 მილიონი აშშ დოლარი და 1 მლნ ევრო, ასევე  კუთვნილი VOLKSWAGEN-ის ტიპის საინკასაციო ბრონირებული მანქანა იქნა ჩამორთმეული, ხოლო „ქართუ ბანკის“ ექვსი თანამშრომელი და მათი თანმხლები დაცვის პოლიციის თანამშრომელი  დაკავებული.  მოგვიანებით, დაკითხვის შემდეგ დაკავებულები გაათავისუფლეს.
შსს-მ განაცხადა, რომ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა ფულის გათეთრებასთან დაკავშირებით – ეს არგუმენტი და „ბანკი ქართუ“–ს ხელმძღვანელობის შეცვლის ფაქტი დაასახელა ეროვნულმა ბანკმა 19 ოქტომბერს თავისი ზედამხედველობის ფუნქციის ფარგლებში ბანკის საქმიანობის შესწავლის დაწყების მოტივაციად.
„ქართუ ბანკი“ 19 ოქტომბერს გავრცელებულ განცხადებაში განმარტავს, რომ მან 18 ოქტომბერს „სალაროს გამაგრების მიზნით“,  „საქართველოს ბანკთან“ გააფორმა ორი სტანდარტული ბანკნოტური გარიგება 2 მილიონ აშშ დოლარზე და 1 მლნ ევროზე ამ ორ ბანკს შორის „სახაზინო ოპერაციების წარმოების პირობების შესახებ“ არსებული გენერალური ხელშეკრულების  ფარგლებში.
„საქმე აღძრულია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 194–ე მუხლის  მესამე ნაწილით (უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაცია (ფულის გათეთრება) განსაკუთრებით დიდი ოდენობით). სს „ბანკი ქართუს“ ადმინისტრაციისათვის  გაუგებარია, თუ რა საფუძვლით შეიძლება ჩაითვალოს საბანკო პრაქტიკაში ასე ფართოდ გავრცელებული სალაროს გამაგრების ოპერაცია ფულის გათეთრებად“, – ნათქვამია „ბანკი ქართუს“ მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
ამავე დროს, განცხადება გაავრცელა ბიძინა ივანიშვილის პრესსამსახურმაც, რომელშიც ნათქვამია, რომ 18 ოქტომბერს დღის 17 საათზე „საქართველოს ბანკის“ სათაო ოფისიდან გამოსული „ბანკი ქართუს“ ინკასაციის მანქანა პოლიციამ გააჩერა, როდესაც მას „დიდი ოდენობით“ თანხა გადაჰქონდა. მათ დააკავეს „ბანკი ქართუს“  6 თანამშრომელი, მათ შორის ოთხი მოლარე ქალბატონი და წაიყვანეს ბანკის კუთვნილი ინკასაციის მანქანა.
ივანიშვილის პრესსამსახურმა ასევე განაცხადა, რომ ეს „ძალადობრივი აქტი“ იყო პირდაპირი თავდასხმა „ბანკ ქართუზე“, რომელიც ბიზნესმენ ივანიშვილს ეკუთვნის.
„საქართველოს ხელისუფლებამ დაიწყო ღია, აგრესიული და კრიმინალური შეტევა ბიძინა ივანიშვილის წინააღმდეგ. ჩვენ მოვითხოვთ, უკანონოდ დაკავებული  ადამიანების სასწრაფოდ გათავისუფლებას და "ბანკი ქართუს" მიტაცებული ქონების დაბრუნებას“, - ნათქვამია განცხადებაში.
საქართველოს ეროვნული ბანკი 19 ოქტომბერს გავრცელებულ განცხადებაში აღნიშნავს, რომ იგი ბიძინა ივანიშვილის კუთვნილი „ქართუ ბანკის“ გარშემო ბოლო პერიოდში მომხდარ რამდენიმე „მნიშვნელოვან“ ფაქტს შეისწავლის.
ეროვნული ბანკის წერილობითი განცხადება ბევრ დეტალს არ შეიცავს. თუმცა, იმ ორ ფაქტს ასახელებს, რითაც ბანკის გადაწყვეტილებაა მოტივირებული – ფულის გათეთრებასთან დაკავშირებით წამოყენებული ბრალდება და „ქართუ ბანკის“ ხელმძღვანელობის შეცვლა.
„საქართველოს ეროვნული ბანკის ერთ–ერთი ამოცანაა ქვეყანაში ჯანსაღი ფინანსური გარემოს უზრუნველყოფა. ამ ამოცანის შესასრულებლად ეროვნული ბანკი კომერციული ბანკების ეფექტურ ზედამხედველობას ახორციელებს. კანონმდებლობის თანახმად, საბანკო ზედამხედველობა კომერციული ბანკების დისტანციური და ადგილზე შემოწმების მეთოდით მიმდინარეობს. შემოწმებების ინტენსივობა განისაზღვრება როგორც ბანკის რისკის პროფილის, ასევე წარმოქმნილი განსაკუთრებული ვითარებების გათვალისწინებით“, – ნათქვამია ეროვნული ბანკის განცხადებაში.
„ბოლო პერიოდში სს „ბანკი ქართუს“-თან მიმართებაში რამდენიმე ასეთ მნიშვნელოვან ფაქტს ჰქონდა ადგილი, კერძოდ: საკუთარი განცხადების საფუძველზე თანამდებობები დატოვეს სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარემ, გენერალურმა დირექტორმა და დირექტორის მოადგილეებმა“, – ნათქვამია განცხადებაში.
„ქართუ ბანკის“ სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარეს გიგა ჩრდილელს, რომელიც ასევე „ქართუ ბანკის“ პრეზიდენტი იყო, გადადგომა მოუწია, როგორც კი ივანიშვილმა საჯაროდ დაადანაშაულა ის ხელისუფლების „აგენტობაში“.  ჩრდილელის შემდეგ თანამდებობები ასევე დატოვეს ბანკის კიდევ რამდენიმე ხელმძღვანელმა პირმა.
„გარდა ამისა, დეტალურ შესწავლას საჭიროებს 18 ოქტომბერს სს. „ბანკ ქართუში“ მომხდარი ფაქტი, რომელთან დაკავშირებითაც საქართველოს სსკ-ის [სისხლის სამართლის კოდექსის] 194-ე მუხლის მესამე ნაწილით (განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ფულის გათეთრება) აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე“, – ნათქვამია განცხადებაში, რომელიც დეტალებს არ შეიცავს.
„ეროვნულმა ბანკმა, როგორც საბანკო სექტორის რეგულატორმა და ქვეყანაში ფინანსური სტაბილურობის გარანტმა, მიიღო გადაწყვეტილება ადგილზე, დეტალური შესწავლის გზით შეაფასოს სს „ბანკ ქართუში“ შექმნილი ვითარება, პასუხი მიიღოს ყველა წარმოქმნილ შეკითხვაზე და მიღებული შედეგების საფუძველზე განსაზღვროს ბანკის სამომავლო ზედამხედველობის სტრატეგია“, – განაცხადა ეროვნულმა ბანკმა.

Government Attacked Bidzina Ivanishvili’s Bank
Bidzina Ivanishvili’s Cartu Bank stated that it is completely unclear for them why police charged them for money laundering while they conducted procedures of cash-reinforcement.
On October 18, Cartu Bank’s cash-in-transit vehicle was stopped by police while it was transporting cash from Bank of Georgia’s headquarters close to Freedom Square, seized the vehicle, 2 million USD and 1 million Euro, cash-in-transit vehicle VOLKSWAGEN  and arrested six employees of the Cartu Bank accompanying the vehicle. Later, after interrogation the detainees were released.
The MIA stated that criminal case was launched under the charge of money laundering – this argument and shifted management in Cartu Bank became motive for the National Bank of Georgia to probe the Cartu Bank’s activities in the framework of its supervision functions.
Cartu Bank clarified in its October 19 statement that on October 18 they signed two standard bank agreements on 2 million USD and 1 million Euro between two banks [Cartu Bank and Bank of Georgia] in the framework of the general agreement on Treasury Operation Procedures.
“Case was launched under Article 194 Part III of the Criminal Code of Georgia (legalization (money laundering) of particularly large amount of illegal revenues). Administration of the JSC Cartu Bank cannot understand how the ordinary bank operation was considered to be a money-laundering,” the statement of the Cartu Bank reads.
Simultaneously, Bidzina Ivanishvili’s press-center also spread a statement which stated that On October 18, 2011, at 5:00 pm a cash-in-transit van of the Cartu Bank, which had just left the head office of the Bank of Georgia, was stopped by police; six employees of the bank were detained including four female tellers as well as the van which was transporting particularly large amount of money of the Cartu Bank.
Ivanishvili’s press-center also stated that it was violent attack against Cartu Bank which belongs to businessman Ivanishvili.
“Georgian government started open, aggressive and criminal campaign against Bidzina Ivanishvili. We request immediate release of the detainees and return of the Cartu Bank’s property,” the statement reads.
The National Bank of Georgia (NBG) said in a statement on October 19, that it was launching a probe into some of the recent “important” developments that took place in connection to Tbilisi-based Cartu Bank, owned by billionaire-turned-politician Bidzina Ivanishvili.
NBG’s written statement does not provide many details, but lists two facts as reasons behind its decision – criminal charges initiated in connection to alleged money laundering and change of top management in the Cartu Bank.
“One of the aims of the Georgian National Bank is to secure healthy financial environment. In pursuing these goals, the National Bank carries out effective supervision of commercial banks. Based on the law, the banking supervision is carried out both in distance and on the ground. Intensity of inspection depends on a risk profile of a bank, also on extraordinary situations”, the statement of the GNB reads.
“Several such important facts have taken place in connection to the Cartu Bank; in particular: chairman of the supervisory board, general director and deputies of general director have filed for resignation,” NBG’s statement reads.
Chairman of Cartu Bank’s supervisory board, Giorgi Chrdileli, who also was president of Cartu Group, had to resign immediately after Ivanishvili publicly accused him of being the government’s “agent”. Several others from the bank’s top management also resigned in the wake of Chrdileli’s sacking.
“Apart of this fact, a detailed probe is required into the case that occurred on October 18 in Cartu Bank in connection of which criminal charges have been brought under the part three of article 194 of the criminal code (laundering of very large amount of money),” the statement reads without providing details of the case.
“The National Bank, as a regulator of the banking sector and a guarantor of the country’s financial stability, has decided to evaluate situation in Cartu Bank on the ground, to receive answers on all the questions and based on the results [of the probe] to define the bank’s future supervisory strategy,” the central bank said.