გირგვლიანის საქმე ევროსაბჭოს მინისტრთა კომიტეტში
სანდრო გირგვლიანის ხმაურიანი საქმე აქტუალურობას არ კარგავს და ამჯერად მან უკვე ევროსაბჭოს მინისტრთა კომიტეტის კომპეტენციის ფარგლებში გადაინაცვლა. ეს სწორედ ის ორგანოა, რომელიც სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულებას უწევს ზედამხედველობას.
რამდენად დიდია ალბათობა, რომ, სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე დაყრდნობით, საქართველოს სახელმწიფოს გირგვლიანის საქმის ხელახალი გამოძიება მოუწევს?
საქმეს, სახელწოდებით ”ენუქიძე და გირგვლიანი საქართველოს წინააღმდეგ”, იოლად მოძებნით აღსასრულებელ საქმეთა ნუსხაში, რომელიც ევროსაბჭოს მინისტრთა კომიტეტის ოფიციალურ ვებგვერდზე ქვეყნდება. დაახლოებით ერთი თვის ვადაში მინისტრთა კომიტეტი საქმეს დაარეგისტრირებს და, ამავე დროს, შეარჩევს, თუ რომელი პროცედურით შეუდგება სტრასბურგის სასამართლოს 26 აპრილის გადაწყვეტილების აღსრულებაზე ზრუნვას. გზა ორია - მარტივი ან არასტანდარტული პროცედურა.
როგორც გირგვლიანის ოჯახის ადვოკატი დავით ჯანდიერი განმარტავს ჩვენთან საუბრისას, მინისტრთა კომიტეტის თავდაპირველ არჩევანს პრინციპული მნიშვნელობა არა აქვს, რადგანაც მარტივი პროცედურა გამოიყენება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუკი სახელმწიფო არის მზად უპრობლემოდ აღასრულოს სასამართლოს გადაწყვეტილება. მაგრამ თუკი სახელმწიფო უარს იტყვის ამაზე, მაშინ გადაწყვეტილების აღსრულების გეგმა, უკვე არასტანდარტული პროცედურის ფარგლებში, მინისტრთა კომიტეტის სამდივნოს ექსპერტების მონაწილეობით შემუშავდება.
ადვოკატი ჯანდიერი შეგვახსენებს, რომ სანდრო გირგვლიანის საქმესთან დაკავშირებით სტრასბურგის სასამართლოს მიერ 26 აპრილს გამოტანილი განაჩენის აღსრულების ვადა 26 ოქტომბერს იწურება, თუმცა ამ ეტაპისთვის სახელმწიფომ მხოლოდ ერთადერთი ნაბიჯი გადადგა და, ევროპული სასამართლოს პირდაპირი მითითების საფუძველზე, სანდრო გირგვლიანის მამის, გურამ გირგვლიანის, საბანკო ანგარიშზე 50 ათასი ევრო ჩარიცხა.
მეტის გაკეთება  არსებითად მოსალოდნელი არც იყო იმ განცხადებების ფონზე, რომლებიც 26 აპრილის შემდეგ არაერთხელ გააკეთა, მაგალითად, თინათინ ბურჯალიანმა, იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ და ევროპულ სასამართლოში საქართველოს სახელმწიფოს ინტერესების დამცველმა. პასუხად გირგვლიანის ოჯახის ადვოკატთა და უფლებადამცველთა კატეგორიული მოთხოვნისა, სტრასბურგის სასამართლოს მიერ აღმოჩენილი მსხვილმასშტაბიანი დარღვევების საფუძველზე, დაწყებულიყო საქმის ხელახალი გამოძიება, თინათინ ბურჯალიანი ამბობდა, რომ სტრასბურგის სასამართლოს საქართველოს სახელმწიფოსთვის მსგავსი რამ არ დაუვალებია.
რადიო თავისუფლება 25 ოქტომბერს უშედეგოდ ცდილობდა ბურჯალიანთან დაკავშირებას. თუმცა იუსტიციის მინისტრის მოადგილეს ამ მხრივ აზრი რომ არ შეუცვლია, ეს ტელეეთერით გაკეთებულ ბოლოდროინდელ კომენტარშიც კარგად ჩანს: „ჩვენი მხრიდან გამორიცხულია გამოძიების ხელახლა დაწყება. სასამართლოს ჩვენთვის ეს არ დაუვალებია და ჯერჯერობით არავის არ დაუვალებია ეს. ჩვენ დაგვავალეს თანხის გადახდა და თანხა გადავიხადეთ - მხოლოდ ის გავაკეთეთ, რისი გაკეთების ვალდებულებაც გვქონდა“.
„სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებებში პირდაპირ არასოდეს  წერია, რომ საქმე ხელახლაა გამოსაძიებელი, თუმცა იმ რანგის დარღვევების აღმოჩენის შემთხვევაში, რაც 26 აპრილის გადაწყვეტილებაში აისახა, ნებისმიერი დემოკრატიული სახელმწიფო სწორედ ამას გააკეთებდა“, - განმარტავს „თავისუფალი დემოკრატების“ ერთ-ერთი ლიდერი, თეა წულუკიანი, რომელიც 10 წლის მანძილზე მუშაობდა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში.
ის დარწმუნებულია, რომ საქართველოს აუცილებლად მოუწევს 47 წევრი სახელმწიფოს საგარეო საქმეთა მინისტრებით დაკომპლექტებული პოლიტიკური ორგანოს, ევროსაბჭოს მინისტრთა კომიტეტის ნებას დაჰყვეს და გირგვლიანის საქმესთან დაკავშირებით ხელახალი გამოძიება დაიწყოს.
„მინისტრთა კომიტეტი საქმეს ვერ ჩათვლის აღსრულებულად, თუ არ აღმოიფხვრა ყველა ის ნაკლი, რაც დაადგინა სტრასბურგის სასამართლომ. ეს არის გამორიცხული. მთავრობის მცდელობა, რომ ფულის გადახდის შემდეგ მინისტრთა კომიტეტს ეს საქმე დაახურინოს და ამით შემდეგ იტრაბახონ, ეს უბრალოდ მათი ოცნებებია და სამართლებრივად ეს ასე ვერ მოხდება, რადგანაც ეს გამოიწვევდა სერიოზულ ინსტიტუციურ კონფლიქტს სტრასბურგის სასამართლოსა და მის აღმასრულებელი ორგანოს - მინისტრთა კომიტეტს შორის, რაც წარმოუდგენელია“, - უთხრა რადიო „თავისუფლებას“ თეა წულუკიანმა.
გავიხსენოთ, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს 26 აპრილის გადაწყვეტილების მიხედვით,  სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის საქმის გამოძიებას „აშკარად აკლდა საჭირო დამოუკიდებლობა, მიუკერძოებლობა, ობიექტურობა და საფუძვლიანობა“. გადაწყვეტილებაში ასევე ვკითხულობთ, რომ „სასამართლო გაოგნებულია იმ შეთანხმებული ქმედებით, რომელსაც ხელისუფლების სხვადასხვა შტოები მიმართავდნენ“, რათა „ამ საზარელი მკვლელობის საქმეზე მართლმსაჯულება არ აღსრულებულიყო“.
ხელისუფლების ოპონენტები ასევე საყურადღებოდ მიიჩნევენ იმ გარემოებას, რომ 26 აპრილის გადაწყვეტილებაში სტრასბურგის სასამართლო „გმობს იმ გარემოებას, რომ ხელისუფლებამ თვალი დახუჭა მოსარჩელეების მიერ წამოყენებულ სარწმუნო ბრალდებაზე, რომ დანაშაულის უშუალო ჩამდენები და ზოგიერთი იმ ჯგუფიდან, რომელიც კაფეში შს მინისტრის მეუღლესთან ერთად იმყოფებოდა, [დანაშაულის] თანამონაწილენი იყვნენ“.
სტრასბურგის სასამართლოს ამ და სხვა მწვავე შეფასებებიდან გამომდინარე და მინისტრთა კომიტეტის ძალისხმევის იმედით, თეა წულუკიანი დარწმუნებულია, რომ გირგვლიანის საქმესთან დაკავშირებით საზოგადოება ადრე თუ გვიან აუცილებლად შეიტყობს სიმართლეს და ნამდვილი დამნაშავეებიც აუცილებლად დაისჯებიან. მომავალს იმედით უყურებს ადვოკატი დავით ჯანდიერიც და მაგალითად მოჰყავს ჟურნალისტ გიორგი ღონღაძის საქმე, რომელთან დაკავშირებითაც ხელახალი გამოძიება და სიმართლის დადგენა სწორედ ევროსაბჭოს მინისტრთა კომიტეტის ზედამხედველობის ფარგლებში მოხერხდა.

Girgvliani’s Case at the Committee of Ministers of the CoE
Noisy case of Sandro Girgvliani’s murder has not lost its importance and now it is now put within the competence of the Committee of Ministers at the CoE. This office supervises the execution of the Strasbourg Court’s judgments.
How big is the possibility that in accordance to the Strasbourg Court judgment Georgian state will launch repeated investigation on Sandro Girgvliani’s murder?
The Case “Enukidze and Girgvliani v Georgia can be easily found on the list of pending cases on the official website of the Committee of Ministers at the CoE. Within about one month of period the Committee of Ministers will register the case and select relevant classification of procedures for the execution of April 26 judgment of the Strasbourg Court: there are two classifications – standard or enhanced procedures.
Lawyer of the Girgvlianis’ family Davit Jandieri clarified to us that initial decision of the Committee of Ministers does not have principle importance because standard procedures are applied only when the state is ready to execute the court judgment without any obstacles. However, if the state refuses to execute the judgment, the execution schedule of the enhanced procedures will be worked out with the participation of the experts from the secretariat of the Committee of Ministers.
Lawyer Jandieri noted that fixed deadline for the execution of the judgment passed by the Strasbourg Court on April 26 in regard with Sandro Girgvliani’s case expires on October 26; nevertheless the Georgian state carried out only one procedures in this direction and transferred 50 000 Euro to the bank account of the killed Sandro Girgvliani’s father – Guram Girgvliani as it was instructed by the European Court of Human Rights.
Nobody expected more from the government considering the statements of the governmental officials, including Deputy Minister of Justice and Georgian state’s representative at the Strasbourg Court Tinatin Burjaliani, since the judgment was passed on April 26. In respond to categorical requests of the family lawyers and human rights defenders to launch repeated investigation due to serious shortcomings detected by the Strasbourg Court, Tinatin Burjaliani claimed that the European Court had not ordered the Georgian state to conduct repeated investigation.
On October 25, the Radio Liberty unsuccessfully tried to get in touch with Burjaliani. However, her recent comments show that the deputy minister has not changed her position in regard with the repeated investigation. “We will not start repeated investigation. The Court has not ordered us to repeatedly investigate the case; neither other institutions ordered us anything. We were instructed to award compensation and we have done it – we executed our obligations.”
“Strasbourg Court never directly indicates in its judgments that any party should launch repeated investigation. However, when violations similar to those mentioned in the Court’s April 26 judgment are observed, any democratic state would have launched repeated investigation of the case,” clarified a leader of the Free Democrats Tea Tsulukiani who worked at the European Court of Human Rights during 10 years.
Tsulukiani is sure that the Georgian state will have to obey the decision of the Committee of Ministers at the CoE whose members are foreign ministers of 47 CoE member states and relatively repeated investigation will be launched on Girgvliani’s case.
“The Committee of Ministers will not declare the judgment executed unless all shortcomings observed by the Court are eliminated. It is incredible. The attempt of the Georgian government to compel the Committee of Ministers to close up the case after the awarded money was transferred to the victim side and then boast about it, cannot happen because it will cause serious institutional conflict between the Strasbourg Court and its executive office – the Committee of Ministers; it is impossible,” Tea Tsulukiani told the Radio Liberty.
According to the April 26 judgment of the European Court of Human Rights, investigation of Sandro Girgvliani’s murder “really lacked necessary independence, impartiality, objectivity and thoroughness.” The judgment also reads that “the Court is struck by how the different branches of State power acted in concert in preventing justice from being done in this gruesome homicide case.”
The opponents of the government also underline the circumstance that in its April 26 judgment “The Court deplores that, despite these very serious indications calling for particular caution in this regard, the authorities turned a blind eye to the applicants’ credible allegation of complicity between some of the persons from the Interior Minister’s wife’s group in the café and the direct perpetrators of the crime.”
Due to the aforementioned and other strict assessments of the investigation procedures by the Court and hoping the Committee of Ministers will make its utmost, Tea Tsulukiani is sure that society will earlier or later learn the truth in regard with Girgvliani’s case and real perpetrators will be necessarily punished. Lawyer Davit Jandieri also hopes for future procedures and he recalls the case of journalist Giorgi Gongadze’s murder whose repeated investigation started and the truth was estimated under the supervision of the Committee of Ministers at the CoE.