ივანიშვილის პრესსამდივნოს ცნობით, ბათუმის პორტში „ატუს“ ტვირთი დააკავეს
„ქართუ ჯგუფში“ შემავალი ერთ-ერთი საქველმოქმედო-სამშენებლო ორგანიზაცია „ატუს“ კუთვნილი ტვირთი ბათუმის პორტში დააკავეს. ამის შესახებ ინფორმაცია 2 ნოემბერს ბიძინა ივანიშვილის პრესსამდივნომ გაავრცელა.
მათივე ინფორმაციით, ტვირთში შედიოდა ორი ტრანსფორმატორი, მაღალი ძაბვის ორი გამანაწილებელი და სავენტილაციო მოწყობილებები.
როგორც პრესსამდივნო იუწყება, ტრანსფორმატორები და მაღალი ძაბვის გამანაწილებლები განკუთვნილია საჩხერის სამედიცინო ცენტრისთვის, რომლის მშენებლობასაც კომპანია „ატუ“ რამდენიმე თვეში დაასრულებს; სავენტილაციო მოწყობილობები კი, რუსთავში, მარტყოფსა და დიდ დიღომში მშენებარე რაგბის სტადიონებისთვის არის განკუთვნილი.
„აღნიშნული ტვირთი თბილისში უნდა განბაჟებულიყო. შესაბამის სახელმწიფო სტრუქტურებს ამ დრომდე არ უცნობებიათ „ქართუ ჯგუფისთვის“ მიზეზი, რის გამო გააჩერეს ტვირთი ბათუმის პორტის საბაჟოზე“, - ნათქვმია ივანიშვილის პრესსმადივნოს ინფრომაციაში.
„ეს მხოლოდ ჩვეულებრივი საბაჟო პროცედურები იყო. ტვირთი დაკავებულიც კი არ ყოფილა, მხოლოდ პროცედურები გაიარა და ახლა თავისუფალია“, - შემოსავლების სამსახურის საზოგადოებასთან ურთიერთობის პრესსამსახურში.
3 ნოემბერს ინფორმაცია ტვირთის გათავისუფლების შესახებ ბიძინა ივანიშვილის პრესსამდივნოშიც დაადასტურეს. „ტვირთი გუშინ საღამოსვე გათავისუფლდა“, - განუცხადეს „ინტერპრესნიუსს“ პრესსამდივნოში.

Bidzina Ivanishvili Press-Center Reports that Cargo of the Company “ATU” Was Arrested in Batumi Port
The cargo of the Company “ATU”, one of the charity-construction organizations of the Cartu Group, was arrested in Batumi Port – Bidzina Ivanishvili’s press-center reported about it on November 2.
According to the press-center, the cargo included two transformers, two distributors and ventilation equipments.
The press-center reports that the transformers and distributors of high-voltage electricity was delivered for the Sachkhere district medical center; the Company ATU will finish the construction of the center within several months; ventilation equipments were brought for the under-construction rugby stadiums in Rurstavi, Martkopi and Didi Digomi district of Tbilisi.
“The cargo was to be excised in Tbilisi. Corresponding state agencies have not notified to the Cartu Group about the reason for the detention of the cargo in Batumi port yet,” Ivanishvili’s press-center reported.
“It was ordinary custom procedures. The cargo was not detained at all; they just conducted several procedures and now it is already free,” reported press-center of the Revenue Department.
On November 3, the press-center of Bidzina Ivanishvili also confirmed information about released cargo. “The cargo was released last evening,” the press-center told the Interpresnews.