ავღანეთში მეთორმეტე ქართველი ჯარისკაცი დაიღუპა
ავღანეთში, ჰელმანდის პროვინციაში, მე-3 ქვეითი ბრიგადის 31–ე მსუბუქი ქვეითი ბატალიონის კაპრალი შალვა ფაილოძე დაიღუპა. ამის შესახებ საქართველოს თავდაცვის სამინისტრომ 6 იანვარს განაცხადა.
„კაპრალი ფაილოძე თალიბების თავდასხმის დროს მიღებული ჭრილობის შედეგად გარდაიცვალა“, - ნათქვამია სამინისტროს მიერ გავრცელებულ მოკლე განცხადებაში.
ეს ავღანეთში ქართველ ჯარისკაცებს შორის მეორე მსხვერპლია ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში და მეთორმეტე მას შემდეგ, რაც საქართველო ნატოს ISAF-ის მისიას შეუერთდა 2009 წლის ნოემბერში.
ფაილოძეს, რომელიც საქართველოს შეიარაღებულ ძალებში 2008 წლიდან ირიცხებოდა, სამხედრო სამსახურის პერიოდში მიღებული აქვს მედალი „სამშვიდობო ოპერაციებში მონაწილეობისათვის“.
მე-3 ქვეითი ბრიგადის 31–ე მსუბუქი ქვეითი ბატალიონი ჰელმანდის პროვინციაში უკვე მეორედ იმყოფება.
ბატალიონმა, 2010 წელს მისი ავღანეთში პირველი ექვსთვიანი ყოფნის დროს ხუთი ჯარისკაცი დაკარგა. ბოლო ორი ფატალური შემთხვევით კი ბატალიონის საერთო მსხვერპლი ავღანეთში შვიდამდე გაიზარდა.
დეკემბერში პარლამენტმა მხარი დაუჭირა პრეზიდენტ სააკაშვილის თხოვნას ავღანეთში ქვეითთა კიდევ ერთი ბატალიონის გაგზავნის თაობაზე, რომლებიც დაემატებიან იმ 936 ქართველ ჯარისკაცს, ვინც უკვე მსახურობს ნატოს ეგიდით მიმდინარე ISAF-ის ოპერაციაში. კიდევ ერთი ბატალიონის გაგზავნის შემდეგ – რაც 749 სამხედროს შეადგენს – საქართველო გახდება ნატოს ის არაწევრი სახელმწიფო, რომელსაც ყველაზე მეტი, 1 685 სამხედრო ეყოლება ავღანეთში.
საქართველომ პირველად თავისი სამხედროები ავღანეთის ოპერაციაში მონაწილეობისთვის 2004 წელს გაგზავნა. მაშინ 50 ჯარისკაცი ხანმოკლე ვადით გაიგზავნა გერმანული სარდლობის ფარგლებში, ავღანეთის საპრეზიდენტო არჩევნების დროს უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით.
2009 წლის ნოემბერში საქართველომ 173 სამხედრო განათავსა ქაბულში ფრანგული სარდლობის ქვეშ, ხოლო მომდევნო წელს ავღანეთში სამხედროების რაოდენობა გაზარდა და ჰელმანდის პროვინციაში ქვეითთა ბატალიონი გაგზავნა, რომლებიც იქ ამერიკელ საზღვაო ქვეითებთან ერთად მსახურობენ.
2011 წლის დასაწყისში საქართველომ 11 სამხედრო ინსტრუქტორი გაგზავნა ყანდაარში ფრანგული სარდლობის ქვეშ.
მიესალმა რა საქართველოს ISAF-ის ოპერაციაში შეტანილი მნიშვნელოვანი წვლილის გამო, ნატოს გენერალურმა მდივანმა ანდერს ფოგ რასმუსენმა განაცხადა ნოემბერში თბილისში ვიზიტის დროს, რომ ავღანეთის ოპერაციაში მონაწილეობასა და ნატოს წევრობას შორის პირდაპირი კავშირი არ არსებობს.
„საქართველოს წვლილი ჩვენს ოპერაციაში ავღანეთში ასევე ეხმარება საქართველოს შეიარაღებულ ძალებს და ნატოს შეიარაღებულ ძალებს შორის თავსებადობას... მაგრამ გარდა ამისა, მინდა ასევე ხაზი გავუსვა, რომ ჩვენ ოპერაციაში წვლილსა და ნატოს მომავალ წევრობას შორის არანაირი კავშირი არ არსებობს; ეს ერთი ფაქტორია, თუმცა ბევრი ელემენტი არსებობს, რომელთა შესრულებაცაა საჭირო გაწევრიანებამდე“, – განაცხადა რასმუსენმა 9 ნოემბერს.
Civil.ge-ს ფოტო: 2011 წლის ივლისის ნატოს სატელევიზიო არხის სიუჟეტიდან, სადაც ნაჩვენებია საქართველოს 32–ე ქვეითთა ბატალიონის ჯარისკაცები, რომლებიც ჰელმანდის პროვინციის ჩრდილოეთით მდებარე მუსა ქალეჰში პატრულირებენ. ერთ–ერთი ქართული ბანაკი მუსა ქალეჰში იმ ადგილასაა განთავსებული, სადაც 80–იან წლებში საბჭოთა ქვეითთა ბატალიონი იყო დისლოცირებული. მაშინ ქართველებიც იმყოფებოდნენ საბჭოთა ჯარში. ავღანეთში მიმდინარე ათწლიან ომში სულ 5 000 ქართველი იბრძოდა, რომლის დროსაც სულ ცოტა, 125 ქართველი დაიღუპა, ხოლო ათასზე მეტი დაიჭრა.

Twelfth Georgia Soldier Killed in Afghanistan
Corporal Shalva Pailodze from the 31st infantry battalion of the third brigade, deployed in the Helmand province of Afghanistan, was "killed as a result of a fatal injury during the attack by Taliban insurgents," the Georgia Ministry of Defense said late on January 6.
This is the second fatality among the Georgian soldiers in a week  and the twelfth one since Georgia joined the NATO-led operation in November, 2009. The Georgian troops in Afghanistan operate without caveats.
Corporal Pailodze, who joined the Georgian armed force in 2008, had the Medal for Participation in International Operations, according to MoD.
The 31st infantry battalion is now in the Helmand province for its second, six-month deployment.
The battalion was the first Georgian military unit, which was deployed in Helmand to serve alongside with the U.S. marines, in April, 2010; during its first six-month deployment, the battalion lost five of its soldiers.
On December 20 the Parliament approved President Saakashvili’s request to send one additional infantry battalion to Afghanistan on top of 936 Georgian soldiers who already serve as part of the NATO-led International Security Assistance Force (ISAF).
As a result, after sending one more battalion – that is 749 soldiers – Georgia will become the largest non-NATO contributor to ASAF with total of 1,685 troops.
In November, 2009 Georgia deployed 173 soldiers in Kabul under the French command and in following year Georgia increased presence in Afghanistan by sending an infantry battalion in the Helmand province serving along with the U.S. marines.
Earlier this year Georgia also sent 11 military instructors to Kandahar under the French command.
Praising Georgia for its significant contribution to the ISAF mission, NATO Secretary General, Anders Fogh Rasmussen, said when he visited Tbilisi in November that there was no direct link between participation in the Afghan operation and the NATO membership.
“The Georgian contribution to our operation in Afghanistan also helps to improve interoperability between Georgian armed forces and NATO armed forces… But having said that I would also like to stress that there is no direct link between contributions to our operations and future membership of NATO; it is one factor, but there are many elements that have to be fulfilled before the membership can materialize,” Rasmussen said on November 9.
Photo: A screengrab from July, 2011 report of NATO's web TV channel showing Georgian soldiers from the 32nd infantry battalion patrolling in Musa Qaleh (or Musa Qala) in north of the Helmand province of Afghanistan. One of the Georgian camps in Musa Qaleh sits on land that used to be occupied by the Soviet infantry battalion in 1980s; at the time as part of the Soviet Union, Georgians also were among the Soviet troops. Total of 5,000 Georgians fought as part of the Soviet troops in the ten-year war in Afghanistan; at least 125 Georgians were killed and over thousand wounded.