09:35, Thursday, 20.06.2013
იურისტი ზაქარია ქუცნაშვილი პირველი ექსპერიმენტული სკოლის დირექტორს თავისი დედის, თალიკო ლაგაზაურის პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლებაში ადანაშაულებს.
როგორც ზაქარია ქუცნაშვილმა განაცხადა, თალიკო ლაგაზაური, რომელსაც პედაგოგად მუშაობის 22 წლის სტაჟი გააჩნია, სამსახურიდან მხოლოდ იმის გამო გაათვისუფლეს, რომ მისი დედაა.
ქუცნაშვილის განმარტებით, გათავისუფლების საფუძვლად სასამართლო პროცესზე მოპასუხე მხარის, სკოლის ხელმძღვანელობის წარმომადგენელმა საათების ოპტიმიზაცია დაასახელა. თუმცა, როგორც გაარკვიეს, საათების შემცირება და გაუქმება რეალურად არ მომხდარა. ის 18 საათი კი, რომელიც თალიკო ლაგაზაურს ჰქონდა, სხვა პედაგოგებზე გადანაწილდა.
ქუცნაშვილის განცხადებით, გათავისუფლების საფუძველი - საათების ოპტიმიზაცია მხოლოდ სასამართლო პროცესზე შეიტყვეს, მანამდე კი გადაწყვეტილების მიღებისას სკოლის ადმინისტრაციას არანაირი საფუძველი არ დაუსახელებია. იურისტის განმარტებით, შრომის კოდექსის 37-ე მუხლის „დ“ პუნქტი დამსაქმებელს არ სთხოვს გათავისუფლების საფუძვლის დასაბუთებას.
ქუცნაშვილის თქმით, დასახელებული საფუძვლით თალიკო ლაგაზაურის გათავისუფლება უკანონოა. როგორც იურისტი განმარტავს, ზოგადი განათლების შესახებ კანონი დირექტორს პედაგოგის გათავისუფლების უფლებას მხოლოდ სამი საფუძვლის შემთხვევაში აძლევს. თუკი პედაგოგი შეუფერებელ საქციელს ჩაიდენს, დისციპლინური გადაცდომა ექნება და მისი კვალიფიკაცია თუ არ შეესაბამება თანამდებობას.
ქუცნაშვილის თქმით, ყველა ამ კრიტერიუმს დედა აკმაყოფილებს, უმაღლესი დონის პედაგოგია.
თალიკო ლაგაზაურს ხელშეკრულების გასვლამდე 2 წელი ჰქონდა დარჩენილი. ხელშეკრულება 2011 წლის 1 თებერვალს 2013 წლის 1 სექტემბრამდეა დადებული. სკოლის ადმინისტრაციის გადაწყვეტილება თბილისის საქალაქო სასამართლოში იყო გასაჩივრებული. სარჩელი არ დაკმაყოფილდა.

Teacher of First Experimental School Supposedly Sacked on Political Grounds
Lawyer, Zakaria Kutsnashvili, blames the director of the Tbilisi First Experimental School for sacking his mother, Taliko Lagazauri, on political grounds.
Zakaria Kutsnashvili said Taliko Lagazauri, who had worked as a teacher for 22 years, was fired only because she is his mother.
According to Kutsnashvili, representative of the defendant said the motive of her dismissal was optimization of working hours. However, as they found out the working hours were neither reduced nor annulled. Those 18 working hours, which Taliko Lagazauri worked at school, were shared by various teachers at school.
Kutsnashvili said they used optimization of working hours as a motive of his mother’s dismissal only at the Trial. Before that, the school administration did not mention any other grounds in their decision. The lawyer said Article 37 – “d” of the Labor Code of Georgia does not require an employer to give a reason for his/her decision to fire an employee.
Kutsnashvili said it is illegal to fire Taliko Lagazauri based on the mentioned motive. He said the Law on General Education allows a school director to fire a teacher only in three cases – if a teacher behaves improperly, if a teacher makes disciplinary mistake, or if his/her qualification does not meet the occupied position.
Kutsnashvili said his mother satisfied all abovementioned criteria; she is perfect teacher.
The labor contract with Taliko Lagazauri was due to expire in two years. The contract was signed on February 1, 2011 and was valid until September 1, 2013. The decision by the school administration was appealed at the Tbilisi City Court but it was not overturned.