ცხოვრება განათლებისა და პირადობის მოწმობის გარეშე
ბოშები საქართველოში მცხოვრებ ეროვნულ უმცირესობათა შორის ერთ-ერთ ყველაზე მარგინალიზებულ ჯგუფს წარმოადგენენ. ბევრი სხვა არაქართველი მოსახლეობისგან განსხვავებით, ისინი ცხოვრებას ჯგუფურად ამჯობინებენ და დანარჩენ ადგილობრივ მოსახლეობაში არ ასიმილირდებიან. მნიშვნელოვანი მიზეზი, რომლის გამოც ბოშების ქვეყნის საზოგადოებრივ ცხოვრებაში ჩართულობა იშვიათად და თითქმის არ ხდება, მათი გაუნათლებლობაა. ეს სიტყვა, რომელიც სხვა შემთხვევაში შეიძლება დამაკნინებლად და დისკრიმინაციულად ჟღერდეს, ამ ადამიანების რეალური ცხოვრების გამოძახილია.
რას შეიძლება ნიშნავდეს ცხოვრობდე ქვეყანაში, რომლის ოფიციალურ ენას არ ან ძალიან ცუდად ფლობ და ხარ წერა-კითხვის უცოდინარი? პირველ რიგში ეს ნიშნავს საკუთარი უფლებების არცოდნას, დისკრიმინაციის საფრთხეს, გარიყვასა და ეკონომიკურ სიდუხჭირეს. ქართველი ბოშები სწორედ ასე ცხოვრობენ. მოსახლეობა მათ სერიოზულად არ აღიქვამს და შეიძლება ითქვას, არც ქვეყნის მთავრობა, რომელმაც ბოშებს პირადობის მოწმობები მასობრივად შარშან დაურიგა და ამ აქტით საქართველოს მოქალაქეობის პატივი დასდო. 2011 წლამდე ბოშების უმრავლესობა საქართველოს მოქალაქეებად არ ირიცხებოდა. შესაბამისად, მათ არ ჰქონდათ ელემენტარული პირობები, რომ თავი ქვეყნის სრულფასოვან და თანაბარუფლებიან მცხოვრებად ეგრძნოთ. პირადობის მოწმობის გარეშე საქართველოში ხომ მატარებლით მგზავრობაც კი შეუძლებელია.
ჟურნალისტიკაში არსებობს ცრურწმენა, რომ ბოშებთან მუშაობა რთული და ხშირად შეუძლებელია, რომ მათ არ უყვართ ფოტოების გადაღება და მედიასთან საუბარი. ხშირად, მართლაც ასე ხდება, მაგრამ არა ყოველთვის. ქალაქ ქობულეთის დასახლება გელაურში მცხოვრები ბოშების ოჯახი ამის კარგი მაგალითია.
რომა ასლანოვი აჭარაში დაიბადა. ის დღემდე აქ ცხოვრობს. ჰყავს მეუღლე, შვილები და შვილიშვილები, რომლებიც თბილისში სახლობენ და გელაურის მშობლიურ სახლს უკანასკნელი წლების განმავლობაში ზაფხულობით სტუმრობენ. ბოლო ხუთი წელია გელაურიდან ბევრი ბოშა უფრო დიდ ქალაქებში გადასახლდა.  როგორც რომა ასლანოვი ამბობს, ასე იმიტომ მოხდა, რომ ქობულეთში უმუშევრობაა და ოჯახების რჩენა შეუძლებელი გახდა. ბოშების დარჩენილი ნაწილი წვრილ ვაჭრობას ეწევა. მათ გასაყიდი საქონელი თბილისის აღმოსავლეთით მდებარე დაბა ლილოდან ჩამოაქვთ და ქობულეთში, ქუჩა-ქუჩა ყიდიან.
2011 წლამდე პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ბოშების ძალიან მცირე, შედარებით ასაკოვან ნაწილს ჰქონდა. დოკუმენტი მათ 90-იან წლებში აიღეს. შარშან პირადობის მოწმობები გელაურში მცხოვრებ დანარჩენ ბოშებსაც დაურიგდათ. საქართველოს მოქალაქეებად დარეგისტრირების შემდეგ ბევრმა სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფი ადამიანებისთვის გათვალისწინებული შემწეობაც მიიღო. თუმცა, მაგალითად, რომა ასლანოვს, რომელსაც ავადმყოფი მეუღლე ჰყავს და შემოსავლის ერთადერთ წყაროს მეუღლის პენსია _ 70 ლარი წარმოადგენს, შემწეობა მხოლოდ ორჯერ ერგო და უკვე თითქმის წელიწადია სახელმწიფოსგან ამ დახმარებას არ იღებს. ასლანოვის აზრით, დახმარება მის ოჯახს მას შემდეგ შეუწყვიტეს, რაც გამგეობიდან შემოწმებაზე მოსულმა სოცმუშაკმა სახლის აივანზე დამაგრებული სატელიტური თეფში დაინახა. „თანამედროვე სამყაროში ტელევიზორის გარეშე ცხოვრება განა შეიძლება?“, _ კითხულობს რომა ასლანოვი, რომელიც მეუღლის კუთვნილი პენსიიდან 20 ლარს ყოველ თვეში ბუნებრივი გაზის დაქსელვისთვის კრედიტის დასაფარავად იხდის.
პირადობის მოწმობების მიღებით ბოშების ცხოვრებაში კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ცვლილება მოხდა: ისინი ამომრჩევლები გახდნენ. როგორც ქალაქ ქობულეთის ტერიტორიული ორგანოს წამყვანი სპეციალისტი, გამგეობის თანამშრომელი დათო ქარცივაძე გაზეთ „ბათუმელებთან“ საუბარში ამბობს, თუკი აქამდე ბოშათა მხოლოდ ნაწილი იღებდა არჩევნებში მონაწილეობას, 2011 წლიდან ამ უფლებით სარგებლობა ყველას შეეძლება. მისივე ინფორმაციით, ბოშები აქამდე განსაკუთრებული მონდომებით გამოირჩეოდნენ და ხმის მისაცემად  საარჩევნო უბანში დილის რვა საათზე ცხადდებოდნენ. გაზეთ „ბათუმელების“ კითხვაზე, როგორ ახერხებდნენ წერა-კითხვის უცოდინარი ადამიანები არჩევანის გაკეთებას, დათო ქარცივაძე პასუხობს: „საარჩევნო უბანში რომ შემოდიოდნენ, გეკითხებოდნენ, მინდა მივცე ხმა ამას და რომელი ნომრით არის. ჩვენ არა, მაგრამ მოქალაქე, ამომრჩეველი მიუთითებდა და უხსნიდა ვინ ვინაა. ჩვენ კი ამის უფლება არ გვქონდა.“
ბოშები ყოფით პრობლემებს გელაურის მცხოვრებ ქართველ მოსახლეობასთან ინაწილებენ. დასახლებაში გაუმართავია წლის სისტემა, არ არსებობს კანალიზაციის ცენტრალური ხაზი. გამგეობაში აცხადებენ, რომ საკანალიზაციო სისტემა ქალაქის ცენტრალურ ნაწილში უკვე გაყვანილ-გამოცვლილია და რომ ამავე სამუშაოს ჩატარება წლევანდელ ბიუჯეტით პერიფერიებზეც არის გათვალისწინებული. მოვა თუ არა სისრულეში გამგეობის თანამშრომლების ვალდებულება, ამას გაზეთი „ბათუმელები“ წლის ბოლოს შეამოწმებს. ცნობისათვის, ქობულეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე, სულხან ტაკიძე ქალაქის წყლისა და კანალიზაციის რეაბილიტაციის პროგრამის ფარგლებში ამ და სხვა ყოფითი პრობლემების მოგვარებას  გელაურის მოსახლეობას ჯერ კიდევ 2010 წლის აპრილში დაჰპირდა.
ქალაქ ქობულეთის გამგეობის თანამშრომლები ამბობენ, რომ ბოშა მოსახლეებთან კეთილმეგობრული ურთიერთობები აქვთ და საჭიროების შემთხვევაში დახმარებაზე უარს არ ეუბნებიან.
გაზეთ „ბათუმელებთან“ საუბარში რომა ასლანოვი ამბობს, „ისე, აქ ბოშებს დიდ ყურადღებას არ აქცევენ. არც ექიმები, არც სასწრაფო“ და იხსენებს ორი წლის წინ მომხდარ ფაქტს, როცა მისი ხუთი წლის აივნიდან გადმოვარდნილ და მძიმე მდგომარეობაში მყოფ შვილიშვილს ქობულეთის საავადმყოფოში დახმარების გაწევაზე უარი უთხრეს: „ექიმებმა ბოშები რომ დაგვინახეს, ყურადღება არ მოგვაქციეს. გვითხრეს, ბავშვი ბათუმში წაგვეყვანა. მათთვის სულ ერთი იყო. საბოლოოდ ფული ვიშოვე და ბათუმში წავიყვანე. ვთქვათ, შესაბამისი კომპეტენცია არ ჰქონდათ, პირველადი დახმარება მაინც ხომ უნდა გაეწიათ ან ხომ უნდა აეხსნათ რატომ ამბობენ უარს? ქედმაღლები არიან. თბილისში, ბოშებს იღებენ საავადმყოფოებში, აქ კი ყურადღებას არ აქცევენ.“
ასლანოვების ოჯახი სასწრაფო დახმარების ბრიგადების მხრიდან გულგრილობაზეც ჩივის. „როცა სასწრაფო იგებს, რომ ბოშები ურეკავენ, არ მოდიან. ჩვენ გვქონდა ასეთი შემთხვევა. ამაზე საუბარი არ მინდა, მაგრამ რამდენჯერმე გამოვიძახეთ, როცა მეუღლე ცუდად იყო და არ მოგვაკითხეს. ასეთებიც გვხვდება, თავხედები, რომ ბოშები არიან და ხომ იცი, რაფერც ხდება... ნაცისტია ზოგიერთი“, _ ამბობს რომა ასლანოვი. რაც შეეხება ქართველ მეზობლებთან თანაცხოვრებას, ბოშები აცხადებენ, რომ მათთან კარგი ურთიერთობა აქვთ.
რომა ასლანოვის აზრით, ბოშებთან დაკავშირებული ერთ-ერთი უმთავრესი პრობლემა მოსახლეობის გაუნათლებლობაა და სახელმწიფო ამასთან დაკავშირებით მეტ ძალისხმევას უნდა იჩენდეს. ასლანოვი არ მალავს, რომ პრობლემა თავად ბოშებშიცაა და მშობლები ბავშვებს სკოლაში არ უშვებენ. ასე ძირითადად ზამთარში, სიცივეში ხდება. მიუხედავად იმისა, რომ ბავშვებს ზამთრის ტანსაცმელი ხშირად არ აქვთ, ასლანოვის აზრით, მშობლებმა შვილები სკოლაში უნდა გაუშვან. მეტიც, ის ამბობს, რომ მშობლებს გამგეობის წარმომადგენელი უნდა აკითხავდეს და უხსნიდეს, რამდენად მნიშვნელოვანია ბავშვებმა სკოლაში იარონ, _  „ცოტა მკაცრად უნდა დაელაპარაკონ. ცოტა დააშინოს ხალხი. რომ რიდი ჰქონდეთ და სკოლებში წავიდნენ. ასე რჩებიან ადამიანები უსწავლელები, წერა-კითხვის უცოდინარი ბევრი ზრდასრულია აქ. მათთან ურთიერთობაც რთულია. ბიბლიას ვუკითხავ, პირს გააღებენ და ზოგი სიტყვა არც ესმით. ამიტომ უნდა ვუთარგმნო, ყველა სიტყვა დავუღეჭო. განათლებულებს უკეთესი ცხოვრება ექნებათ. მაგალითად, პოლონეთი, უნგრეთი, გერმანია აიღეთ, სადაც ბოშები ცხოვრობენ. მათ იქ განსხვავებული ინტელექტი აქვთ. მდივნებად, ექიმებად, დირექტორებად მსახურობენ ბოშები. აქ რატომ არ ხდება იგივე? იმიტომ, რომ წერა-კითხვის უცოდინრები არიან. ამაში სახელმწიფო უნდა დაეხმაროს მათ, როგორც ეს უცხოეთში ხდება“.
გამგეობაში ამბობენ, რომ ამ მხრივ ბოშების დაინტერესება რთულია. დღეს ქობულეთის საჯარო სკოლაში დაახლოებით ოცი ბავშვი იღებს საშუალო განათლებას.
განათლების მიღების ერთ-ერთი ხელშემშლელი ფაქტორი ბოშათა შორის ნაადრევი ქორწინების ტრადიციაა. ბოშები 13-14 წლის ასაკში ქორწინდებიან და ბავშვებს აჩენენ.

15:31, Sunday, 19.05.2013
Roma people are one of the most marginalized ethnic minorities in Georgia. Unlike many ethnic groups, they prefer living in groups and are not assimilated with the local population. The key reason of their marginalization from the social life of the country is lack of education. While generally people feel discriminated if they lack education, it is reality for Roma people.
How is life without knowing or badly knowing the state language of the country of residence and particularly when you are completely illiterate? First of all it means you do not know your rights and can be subjected to discrimination, marginalization and hard life. Georgian Romas live in similar conditions. Neither general population nor the government threats them seriously, though the authority distributed IDs among Roma people last year and honored them with granting Georgian Citizenship to them. Before 2011, majority of Roma people were not citizens of Georgia. Consequently, they did not have minimal chance to feel themselves plenipotentiary members of the society. A person cannot travel even by train in Georgia without ID.
Journalists have stereotypes that it is difficult to communicate with Roma people; that they usually refuse to take photos and give interviews. It is really happens but not always. Roma families living in Gelauri settlement in Kobuleti are good example of good communication.
Roma Aslanov was born in Adjara and he still lives there. He has a wife, children and grandchildren who live in Tbilisi and last visited parents’ house last summer. Many Roma people moved to larger cities for the last five years. Roma Aslanov said it happened because of general unemployment in Kobuleti and people cannot save families. Part of Roma people, who remained in Adjara, earns their living from minor trading. They bring goods from Lilo bazroba close to Tbilisi and sell them in streets of Kobuleti.
Before 2011, only several elderly Roma people had IDs. They had obtained the document in the 1990s. Last year, Roma people in Gelauri received IDs. After being registered as citizens of Georgia, many of them received allowances for socially disabled families. However, Roma Aslanov, who has sick wife and their main income is her pension – 70 GEL, received only two financial allowances and has not received any aid from the state for about a year. Aslanov thinks the family lost allowance after a social agent saw a satellite antenna on his roof. “Can anybody live without TV nowadays?” asked Roma Aslanov who pays 20 GEL for the credit taken for the gas-supply from his wife’s pension every month.
Another significant change in the lives of Roma people after receiving the IDs is that they can also take part in the elections. Leading specialist of the Kobuleti territorial entity Dato Kartsivadze told the newspaper Batumelebi that only part of Roma people took part in the elections and now all of them can enjoy their right to election. Kartsivadze added, Roma people were always very active during elections and they always arrived at the precincts at 8:00 am on the Election Days. The Batumelebi asked how illiterate people could vote and Kartsivadze answered: “Entering the polling station they were asking about the number of the desired political party and another vote was answering them not we; we could not suggest them anything.”
Roma people and Georgian population of Gelauri have common problems. The water system is not working in the settlement. There is no central line of canalization. The local government states that the canalization system is already constructed in the central part of the city and the same works are planned in the distant parts of the city in the current budget. The newspaper Batumelebi will double-check at the end of the year whether the obligation of the employees of the local government will be implemented. The head of Kobuleti municipality City Council Sulkhan Takidze promised the Gelauri population to solve this and other problems in the frameworks of the rehabilitation program of water and canalization of the city.
The employees of local government of city of Kobuleti state that they have friendly relations with Roma people and do not refuse to help in case of necessity.
Roma Aslanov noted with newspaper Batumelebi: “Roma people are not well taken care of. There are no doctors, no ambulance” and he recalls a fact which occurred two years ago when his five-year-old grandchild who fell from the balcony and was in severe state was refused to be given medical help: “When the doctors saw Roma people they did not pay any attention. They told us to bring the child to Batumi. I managed to get money and did so. Let us say they did not have relevant competence. Could not they give us primary help and explain why they are neglecting us? They are arrogant. Roma people are received in the hospitals in Tbilisi but they are neglected here.”
Aslavoni family is complaining about the indifference of ambulance brigades as well. “When the ambulance hears that Roma people are calling, they do not go. We had the same occasion. I do not want to talk about this. We called them several times when my wife felt bad but they did not come. There are people like that, bastards… They know we are Roma and you know how it happens… Some people are Nazi like that,” – Roma Alsanovi states. As for living with Georgian neighbors, Roma people state that they have good relations.
Roma Aslanov thinks that the one of the main problems related with the Roma people is the lack of education and the state needs to take more effort in this direction. Aslanov does not exclude that the problem is in Roma people as well and parents do not let their children go to school. This mostly happens in winter. Though the children often do not have winter clothes, Aslanov thinks that the children still must be allowed to go to school. Moreover, he states that the representative of local government should visit the parents and explain how important it is for children to go to school, _ “They must be strict a little. They must intimidate people so they have respect and go to school. This is why people become illiterate here. It is hard to even communicate with them. I read bible to them, they will open their mouth and cannot even understand a word. So I have to translate, explain every word. Educated people will have better lives. For instance, take Poland, Hungary and Germany where the Roma people live. They have different intellect there. They work as secretaries, doctors and directors. How come the same thing does not happen here? Because they are illiterate. The state should help them with it like it happens in abroad.”
The local government states that it is hard to raise interest among Roma people on this issue. Today approximately twenty children are educated in the public school of Kobuleti.
One of the hindering factors to receive education is the tradition of early marriages. Roma people get married at the age of 13-14 and give birth.