აუდიტორებსა და ბუღალტრებს პოლიტიკურად აქტიური პირების გამოვლენა დაევალათ
ქართველ ბუღალტრებსა და აუდიტორებს მიმდინარე წლის თებერვლიდან, კომერციული ბანკების მსგავსად, დაეკისრათ ვალდებულება, გამოარკვიონ, მათი კლიენტი მიეკუთვნება თუ არა პოლიტიკურად აქტიური პირის კატეგორიას. დადებითი პასუხის შემთხვევაში კი, ისინი ვალდებულნი არიან, ინფორმაცია საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურს მიაწოდონ.
აღნიშნული ვალდებულება აუდიტორებსა და ბუღალტრებს საქართველოს ეროვნული ბანკის ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის უფროსის №12 ბრძანების საფუძველზე დაეკისრათ. მიხეილ როინიშვილმა ბრძანება „საბუღალტრო ან/და აუდიტორული საქმიანობის განმახორციელებელი პირების მიერ ინფორმაციის მიღების, სისტემატიზაციის,  დამუშავებისა და საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურისათვის გადაცემის წესის შესახებ“ დებულების დამტკიცების თაობაზე 2012 წლის 31 იანავრს გამოსცა.
მიხეილ როინიშვილის მიერ გამოცემულ ბრძანებაში პოლიტიკურად აქტიურ პირებთან დაკავშირებით ცალკე არის გამოყოფილი მეექვსე მუხლი.  ამ მუხლის შესაბამისად, ბუღალტერი ან/და აუდიტორი ვალდებულია გამოარკვიოს, მიეკუთვნება თუ არა კლიენტი ან მისი ბენეფიციარი მესაკუთრე პოლიტიკურად აქტიური პირის კატეგორიას.
თუ კლიენტი ან/და მისი ბენეფიციარი მესაკუთრე წარმოადგენს პოლიტიკურად აქტიურ პირს, აუდიტორი და ბუღალტერი ვალდებულნი არიან, ხელმძღვანელობისგან ასეთ პირთან საქმიანი ურთიერთობის დამყარების ნებართვა აიღონ, ასევე, მიიღონ გონივრული ზომები ასეთი პირის ფულადი სახსრების, ქონების წარმომავლობის დასადგენად და განახორციელონ ასეთ პირთან თავიანთი საქმიანი ურთიერთობების გაძლიერებული მონიტორინგი.
ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის უფროსის ბრძანების მიხედვით, თუ კლიენტი (მისი ბენეფიციარი მესაკუთრე) საბუღალტრო ან/და აუდიტორული საქმიანობის განმახორციელებელ პირთან საქმიანი ურთიერთობების დამყარების შემდეგ გახდა პოლიტიკურად აქტიური პირი, ბუღალტერი ან/და აუდიტორი ვალდებულია, ასეთი ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისთანავე, ქონების წარმომავლობის დასადგენად, განახორციელონ ასეთ პირთან თავიანთი საქმიანი ურთიერთობების გაძლიერებული მონიტორინგი.
ახალი რეგულაცია ასევე ადგენს, რომ ბუღალტერს ან/და აუდიტორს უნდა ჰქონდეს განსაზღვრული სათანადო პროცედურები, რომლის საფუძველზეც ის პოლიტიკურად აქტიური პირების დადგენისა და გადამოწმების მიზნით უზრუნველყოფს შესაბამისი ინფორმაციის მოძიებას კლიენტისგან, ასევე, საჯარო წყაროებიდან ან შესაბამის მონაცემთა ელექტრონული ბაზებიდან.
ბუღალტრებისა და აუდიტორების მსგავსად, ანალოგიური ვალდებულება დაეკისრათ საქართველოში მოქმედ კომერციულ ბანკებსაც. ბანკებთან დაკავშირებით მსგავსი რეგულაცია საქართველოს ფინანსური სამსახურის მონიტორინგის უფროსმა მიხეილ როინიშვილმა 2012 წლის 18 იანვრის ბრძანებით შემოიღო.
როინიშვილის ორივე ბრძანებაში განმარტებულია პოლიტიკურად აქტიური პირის მნიშვნელობა.
პოლიტიკურად აქტიურ პირს წარმოადგენს უცხო ქვეყნის მოქალაქე, რომელსაც შესაბამისი ქვეყნის კანონმდებლობის მიხედვით უკავია სახელმწიფო (საჯარო) პოლიტიკური თანამდებობა ან/და ეწევა მნიშვნელოვან სახელმწიფოებრივ და პოლიტიკურ საქმიანობას.
დებულებაში ნათქვამია, რომ პოლიტიკურად აქტიური პირები ასევე არიან: სახელმწიფოს მეთაური, მთავრობის ხელმძღვანელი და მთავრობის წევრი, აგრეთვე, მათი მოადგილეები, სამთავრობო დაწესებულების ხელმძღვანელი, პარლამენტის წევრი, უზენაესი სასამართლოს წევრი, საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრი, სამხედრო ძალების ხელმძღვანელი პირი, ცენტრალური (ეროვნული) ბანკის საბჭოს წევრი, ელჩი, სახელმწიფოს წილობრივი მონაწილეობით მოქმედი საწარმოს ხელმძღვანელი პირი, პოლიტიკური პარტიის (გაერთიანების) ხელმძღვანელი, პოლიტიკური პარტიის (გაერთიანების) აღმასრულებელი ორგანოს წევრი, სხვა მნიშვნელოვანი პოლიტიკური მოღვაწე, ასევე, მათი ოჯახის წევრები, აგრეთვე, მასთან უშუალო საქმიან ურთიერთობაში მყოფი პირი; პირი პოლიტიკურად აქტიურ პირად ითვლება ზემოაღნიშნული თანამდებობის დატოვებიდან ერთი წლის განმავლობაში.

Auditors and Accountants Assigned to Reveal Politically Active Individuals
Georgian accountants and auditors starting from February of 2012 are going to become obliged to ascertain whether or not their client belongs to the category of politically active individual. In case of a positive response, they will be obliged to provide information to the Financial Monitoring Service of Georgia.
This obligation is envisaged by the #12 order of the head of Financial Monitoring Service of national bank of Georgia. Mikheil Roinishvili issued the order on adoption of Regulation on Receiving, Systematization, Processing and Transferring Information to the Financial Monitoring Service of Georgia by the Individuals Carrying out Accountant/Audit Activities on January 31st of 2012.
The article six of the order regards the theme of politically active individuals. According to this article, accountant/auditors are obliged to ascertain whether their client or beneficiary belongs to the category of politically active individual. If so, accountants/auditors are obliged to receive permission from the heads of their department to establish business relations with such individuals and also take measures to establish the origins of their property and financial assets and conduct intensive monitoring of business relations with these people.
According to the order of the head of Financial Monitoring Service, if the client (his/her beneficiary owner) becomes politically active individual after establishing business relations with the person carrying out accountant or audit activity, the accountant/auditor becomes obliged right when obtaining this information to conduct intensive monitoring of business relations with this individual in order to ascertain the origins of the financial assets/property.
New regulation also establishes that the accountant/auditor must have determined certain procedures according to which he/she will ensure to find information from the client and also from the public sources and the relevant databases in order to ascertain the politically active individuals and double-check the information.
The commercial banks operating in Georgia will also be imposed with the same obligation. The similar regulation regarding the commercial banks was issued by the head of Financial Monitoring Service of Georgia Mikheil Roinishvili on January 18th of 2012.
Roinishvili’s both orders define the term politically active individual.
Politically active individual is a citizen of a foreign country who according to the legislation of the relevant country holds the state (public) political post/performs significant state or political activity.
The regulation also states that the politically active individuals are: head of the state, the head of the government and government member, their deputies, the head of the government department, Member of Parliament, member of Supreme Court, member of Constitutional Court, the head of military, member of Council of national Bank, the head of the enterprise where government holds a share, member of executive body of a political party (union), a significant political figure, his/her family members and people in direct business relations with him/her. An individual is considered to be politically active for a year after leaving the job.