ევროკავშირი არჩევნების წინა პერიოდს „ყურადღებით დააკვირდება“
27 თებერვალს ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრების მიერ მიღებულ განცხადებაში ნათქვამია, რომ ევროკავშირი „აღიარებს“ საქართველოს ევროპულ მისწრაფებებს, მიესალმება რეფორმებისკენ მიმართულ ძალისხმევას, „ხაზს უსვამს“ საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნების სამართლიანად ჩატარების „უაღრესად დიდ მნიშვნელობას“ და აცხადებს, რომ ქვეყანაში არჩევნების წინ მიმდინარე მოვლენებს „ყურადღებით დააკვირდება“.
ბრიუსელში ევროკავშირის წევრი ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრის დღის წესრიგში, სადაც მთავარი ადგილი სირიაში მიმდინარე მოვლენებს ეთმობოდა, ერთ-ერთი საკითხი სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში არსებული ვითარებაც იყო.
სამხრეთ კავკასიაზე მიღებულ განცხადებაში, საგარეო საქმეთა მინისტრები აზერბაიჯანთან, საქართველოსთან და სომხეთთან ევროკავშირის ურთიერთობებში არსებულ „მნიშვნელოვან პროგრესს“ მიესალმებიან.
„[ევროკავშირთან] თანამშრომლობის ინტენსივობის განმსაზღვრელი იქნება რეფორმათა ტემპი და ის პარტნიორი ქვეყნები, რომლებიც უფრო მეტად ჩაებმებიან რეფორმათა პროცესში, უფრო მეტ სარგებელსაც მიიღებენ ევროკავშირთან უერთიერთობებით“, – განაცხადეს ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა.
საქართველოსთან დაკავშირებით განცხადებაში ევროკავშირი მიესალმება ასოცირებულ ხელშეკრულებასთან დაკავშირებით მოლაპარაკებებში არსებულ „პროგრესს“, ასევე ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის (DCFTA) შესახებ ხელშეკრულებაზე მოლაპარაკებების დაწყებას.
„ევროკავშირი ხაზს უსვამს, რომ საქართველომ უნდა განაგრძოს დარგობრივი რეფორმები და ვაჭრობასთან დაკავშირებულ მარეგულირებელ სფეროში [ევროკავშირთან] დაახლოების პროცესი, ასევე იმ მიღწევების საფუძველზე წინსვლა, რომელსაც DCFTA-სთვის მზადების პროცესში ქონდა ადგილი“, – ნათქვამია ევროკავშირის საგარეო უწყებათა ხელმძღვანელების განცხადებაში.
ევროკავშირმა დაადასტურა მზადყოფნა „გადადგას თანდათანობითი ნაბიჯები, მათ შორის ორ-ფაზიანი სავიზო სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებით, რომელიც უვიზო რეჟიმის შექმნისკენ იქნება მიმართული კარგად მართულ და უსაფრთხო გარემოში, შესაბამის დროს“.
„ამ პირობების გათვალისწინებით, ევროკავშირი ერთგული რჩება უვიზო მიმოსვლის დამყარების თაობაზე არსებული ჩვენი საერთო მიზნის მიმართ“, – ნათქვამია განცხადებაში.
საგარეო საქმეთა მინისტრები ასევე აღნიშნავენ, რომ ევროკავშირი „აღიარებს საქართველოს ევროპულ მისწრაფებებსა და არჩევანს, ასევე მის ერთგულებას ააშენოს მდგრადი და სიღრმისეული დემოკრატია“.
„ევროკავშირი მიესალმება საქართველოს ძალისხმევას მოახდინოს საზოგადოების რეფორმირება და მოდერნიზაცია, ასევე ებრძოლოს კორუფციას“, – ნათქვამია განცხადებაში.
„ევროკავშირი ხაზს უსვამს 2012 წლის საპარლამენტო და 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების საერთაშორისოდ აღიარებული, დემოკრატიული სტანდარტების შესაბამისად ჩატარების უაღრესად დიდ მნიშვნელობას და ყურადღებით დააკვირდება საქართველოში არჩევნების წინ განვითარებულ მოვლენებს“, – აღნიშნავენ მინისტრები.
„ევროკავშირი ხაზს უსვამს საქართველოში დემოკრატიის კონსოლიდაციის აუცილებლობას, მათ შორის დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერებას, რაც საშუალებას მისცემს ჭეშმარიტად პლურალისტური პოლიტიკური გარემოს შექმნას, შეკრების თავისუფლებას და მედიისადმი თანაბარ ხელმისაწვდომობას, ასევე სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობის შემდგომ გაძლიერებას“, – აცხადებენ ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრები.

EU to 'Closely Monitor' Developments in Georgia Ahead of Elections
The EU "acknowledges" Georgia's European choice, "welcomes" its reform efforts and "stresses utmost importance" of parliamentary and presidential elections and will "closely monitor" developments in lead up to those elections, EU foreign ministers said on February 27.
South Caucasus was one of the topics on the agenda of a meeting of foreign ministers of the 27 EU countries in Brussels on Monday. In a statement on South Caucasus after the meeting the foreign ministers welcomed "the significant progress" made in frames of the Eastern Partnership to strengthen the EU's ties with the three countries of the region - Armenia, Azerbaijan and Georgia.
"The pace of reforms will determine the intensity of the cooperation, and partners most engaged in reforms will benefit more from their relationship with the European Union," the statement said.
On Georgia, the EU foreign ministers welcomed "the progress" made in the negotiations on the Association Agreement and the launch of talks on a Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA).
"The EU emphasises that Georgia should continue to advance sectoral reform and regulatory approximation in trade and trade-related areas, building on the achievements of the preparatory process for the DCFTA and that the EU stands ready to provide continued support in this regard based on jointly identified needs of Georgia," the EU foreign ministers said.
The EU reiterated its readiness "to take gradual steps, including establishing a two-phased Visa Action Plan, towards a visa-free regime in a secure and well managed environment in due course."
"Under these conditions, the EU is committed to the shared objective of visa free travel," the EU foreign ministers said in the statement.
It also said that EU "acknowledges the European aspirations and European choice of Georgia and its commitment to build deep and sustainable democracy. The EU welcomes Georgia's efforts in modernizing and reforming its society and fighting corruption."
"The EU stresses the utmost importance of ensuring that the Parliamentary elections in 2012 and the Presidential elections in 2013 meet internationally recognized democratic standards and will closely monitor developments in Georgia leading up to the elections."
"The EU stresses the need for consolidating democracy in Georgia, including strengthening democratic institutions, allowing for genuine political pluralism and freedom of assembly, freedom and equal access to media as well as further strengthening of the independence of judiciary," the statement reads.