04:26, Monday, 20.05.2013
Forbes Georgia-ს მთავარმა რედაქტორმა, რეზო საყევარიშვილმა Forbes-ის გამოცემის უფლების მქონე კომპანია Media Partners-ის დამფუძნებლის, გაგიკ ეღიზარიანის მხრიდან მის სარედაქიო დამოუკიდებლობაში ჩარევის და ცენზურის მცდელობის გამო თანამდებობა დატოვა.
27 მარტს გამართულ პრესკონფერენციაზე რეზო საყევარიშვილმა განაცხადა, რომ სარედაქციო დამოუკიდებლობაში ჩარევის მცდელობა ეღიზარიანს მუდმივად ჰქონდა. თუმცა, გადამწყვეტი აღმოჩნდა მისი ბოლო მცდელობა, როცა ეღიზარიანმა მოითხოვა შეემოკლებინათ პოლიტიკაში წასულ ბიზნესმენთან, ბიძინა ივანიშვილთან ინტერვიუ.
„როგორც მთავარი რედაქტორი მანამდეც ვთვლიდი, რომ Forbes-ის მილიარდერთა სიის ერთადერთი  ქართველი ფიგურანტი ნებისმიერ შემთხვევაში უნდა მოხვედრილიყო Forbes Georgia-ს ყურადღების ფოკუსში”, - განაცხადა საყევარიშვილმა. მილიარდერის შესახებ სტატიის მომზადება კი, მას შემდეგ გადაწყდა, რაც ივანიშვილი Forbes-ის ამერიკულმა გამოცემამ ყდაზე გამოიტანა.
„ეს უნდა ასახულიყო ქართულ გამოცემაშიც. მივიღე გადაწყვეტილება მომემზადებინა ორიგინალური მასალა, რისთვისაც ივანიშვილთან ხუთი საათის მანძილზე ვწერდით ინტერვიუს - იმდენად სერიოზულ პუბლიკაციად მიგვაჩნდა ეს მასალა“, - განმარტავს საყევარიშვილი.
მისი თქმით, პირველად დამფუძნებელმა ამ პუბლიკაციის მომზადების თაობაზე პრეტენზია გამოთქვა. შემდეგ - კითხვების ფორმულირებაში სურდა მონაწილეობის მიღება, ბოლოს კი, დასაბეჭდად გამზადებული ინტერვიუს შემოკლება მოითხოვა.
რეზო საყევარიშვილი გაგიკ აღიზარიანის Forbes Georgia-ს საქმიანობაში ჩარევის მიზეზის ვერსიად საგარეო დაზვერვის ხელმძღვანელთან, გელა ბეჟუაშვილთან ახლო ურთიერთობას ასახელებს.
„ამბობდა ხოლმე, რომ რაიმე ისეთი მასალა არ გამოვაქვეყნოთ, რითაც მთავრობის რისხვას დავიმსახურებთ“, - ამბობს საყევარიშვილი.
Forbes Georgia-ს ყოფილი მთავარი რედაქტორის თქმით, ვინაიდან მისთვის უცნობია, რა მანიპულაციას შეიძლება დაექვემდებაროს ინტერვიუ, რომელიც რედაქციაში დარჩა, მან მისი განთავსება „კვირის პალიტრის“ ვებ-გვერდზე, სააგენტო IPN-ზე, ambebi.ge-ზე და palitra.tv-ზე გადაწყვიტა. „ყველას შეეძლება მას გაეცნოს და გადაწყვიტოს, რა იყო აქ დასაცენზურებელი“, - ამბობს საყევარიშვილი.
თანამდებობის დატოვების მიზეზის შესახებ საყევარიშვილმა უკვე აცნობა Forbes- ის სათაო ოფისს. „მიპასუხეს, რომ იქნებ საკითხი განგვეხილა რედაქციის შიგნით. მაგრამ, რადგან ჟურნალი გამზადებულია დასაბეჭდად და არ ვიცი, რა დაიბეჭდება, მინდა, ახლა გავხადო საჯარო, რადგან  შემდეგ შეიძლება ისეთი კითხვები გაჩნდეს, რაზეც პასუხები არ მექნება“, - აცხადებს საყევარიშვილი და განმარტავს: „აქამდე ეს ყველაფერი არ გამომქონდა სააშკარაოზე, რადგან განხორციელებულ ცენზურის მცდელობებში საკითხის ფასი არ იყო ასეთი მაღალი და ვცდილობდი, რომ არც პუბლიკაცია დაზარალებულიყო და არც ჩემი პრინციპები შელახულიყო. ცენზურის უკუგდება შესაძლებელი იყო. ახლა სხვა ვითარებაა“.
ამ ეტაპზე რეზო საყევარიშვილისთვის უცნობია, სად გააგრძელებს  საქმიანობას.
„ასეთ დროს ხშირად ამბობენ ხოლმე – „უბრალოდ მინდა, დავისვენო“. ახლა ვხვდები, რა  ზუსტად განმარტავენ ხოლმე საკუთარ მდგომარეობას. მეც უბრალოდ მინდა დავისვენო“, - ამბობს საყევარიშვილი.
ქართული „ფორბსის“ პირველი ნომერი 2011 წლის დეკემბერში გამოვიდა. ყოველთვიური ჟურნალი 140 გვერდიანია და 3 ათასიანი ტირაჟით ვრცელდება. მასში იწერება, როგორც ქართული, ისე საერთაშორისო ბიზნესამბები. ჟურნალის ღირებულება 10 ლარია. დღემდე ჟურნალის 4 ნომერი გამოიცა. ქართული „ფორბსის“ გარეკანზე მოხვდნენ ფეისბუკის ერთ–ერთი დამფუძნებელი შონ პარკერი, მაიკროსოფტის დამფუძნებელი ბილ გეითსი, საქართველოს ბანკის გენერალური დირექტორი ირაკლი გილაური, „ჯეოსელის“ გენერალური დირექტორი ოსმან თურანი.
ჟურნალი „ფორბსი“ მსოფლიოში 1917 წლიდან გამოდის და საკმაოდ ავტორიტეტული ბიზნეს–გამოცემაა. მას სულ 20 საერთაშორისო გამოცემა აქვს მსოფლიოში, მათ შორისაა ქართულენოვანი „ფორბსიც“.

The Founder Requested Editor-in-Chief of the Forbes Georgia to Change the Content of Bidzina Ivanishvili’s Interview
March 27, 2012
Editor-in-Chief of the Forbes Georgia Rezo Sakevarishvili blamed Gagik Egizaryan, founder of the Media Partner, the company publishing the Forbes Georgia, in censorship and interference in editorial independence of the magazine and resigned.
On March 27, Rezo Sakevarishvili stated at the press-conference that Egizaryan permanently tried to interfere in the editorial activities of the magazine but his attempt to reduce the interview with Businessman Bidzina Ivanishvili was the last.
“As the editor-in-chief of the newspaper I always believed that the only Georgian person among World Billionaires really deserves to be under particular attention of the Forbes Georgia,” Sakevarishvili said. The magazine decided to prepare an article about the billionaire after American Forbes decided to publish Ivanishvili’s photo on its cover.
“It was to be reflected in the Georgian edition of the magazine too. I decided to prepare an original material and our interview with Ivanishvili lasted five hours – we believed it was extremely serious publication,” Sakevarishvili said.
He added that initially the founder complained about our work on this publication. Later, he wanted to take part in the formulation of questions and finally he demanded to make the interview shorter.
Rezo Sakevarishvili connected Gagik Agizaryan’s interference in the editorial independence of the Forbes Georgia with its close relation with Gela Bezhuashvili, Head of Foreign Intelligence of Georgia.
“He used to suggest us not to publish anything that could irritate the government,” Sakevarashvili said.
The former editor-in-chief of the Forbes Georgia said he cannot predict how his interview will be changed, so he decided to publish it on the websites of the Kviris Palitra, news agencies IPN, ambebi.ge and palitra.tv. “Everybody will have chance to read and decide what was there to be censored,” Sakevarishvili said.
Sakevarishvili has already notified the Forbes head office about his decision to quit the position. “They suggested me to discuss the issue inside the editorial board. But, since the magazine is already ready to be published and I do not know what will be published there, I want to make the situation public in order to avoid awkward questions in future,” Sakevarishvili said and added: “I have never made the problem public so far because the attempted censorship was not worthy to be publicly discussed and tried not to damage the publication and simultaneously I could protect my principles. I managed to reject the censorship. Now, the situation is completely different.”
At this stage, Rezo Sakevarishvili does not know where he will continue his activities.
“In similar situation, people often say that they just want to have a rest. Now I am fully aware what they mean by that. I also want to have a rest,” Sakevarishvili said.
The first issue of the Georgian Forbes was published in December of 2011. It is monthly magazine of 140 pages and with 3 000 circulation. It reports about Georgian and international business. The price of the issue is 10 GEL. By now, 4 editions have been published in Georgia. Photos of Shon Parker, a founder of the Facebook, Bill Gates of the Microsoft, Director General of the Bank of Georgia Irakli Gilauri, and Director General of the GeoCELL Osman Turan were published on the covers of the magazines.
Magazine “Forbes” has been publishing worldwide since 1917 and it is very influential business-edition. It has 20 international editions in the world including Georgian Forbes.