ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მომავალი ბრაიტონის კონფერენციაზე გადაწყდება
„ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტი“ ეხმაურება „ამნესტი ინტერნეშენალ“-ის მიმართვას ევროსასამართლოს რეფორმასთან დაკავშირებით
ამჟამად სტრასბურგში აქტიურად მიმდინარეობს მოლაპარაკებები ბრაიტონის დეკლარაციის სამუშაო ვერსიაზე, რომელიც ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მომავალს განსაზღვრავს. საკითხი შეეხება ევროსასამართლოს რეფორმას, რათა დაჩქარდეს კონკრეტულ საქმეთა გადაწყვეტა და ჯეროვნად მოხდეს მიღებული გადაწყვეტილებების აღსრულება. დეკლარაციის მიღება მოხდება 18-20 აპრილს დაგეგმილ კოფერენციაზე.
ადამიანის უფლებათა დაცვის სისტემის ქმედუნარიანობისათვის აუცილებელია სასამართლო გადაწყვეტილებების შესაბამისი აღსრულება და კონვენციის ადგილობრივ, ეროვნულ დონეზე ეფექტური დანერგვა. ბრაიტონის მოლაპარაკებების დროს ამ კუთხით გაკეთებული მთელი რიგი შემოთავაზებები მოსაწონი და მხარდასაჭერია.
თუმცა, რამდენიმე შემოთავაზება სერიოზულ ზიანს მიაყენებს სასამართლოს უფლებამოსილებას და მის უნარს, უზრუნველყოს ადამიანის უფლებათა ქმედითი დაცვა.
ესენია:
• დამატებითი დასაშვებობის მოთხოვნების შემოღება ისეთი ტიპის საქმეებზე, რომელთა შემთხვევაშიც ეროვნული სასამართლოები ითვალისწინებენ ადამიანის უფლებათა დაცვის კონვენციით გაცხადებულ უფლებებს. დამატებითი დასაშვებობის კრიტერიუმები ცალსახად ზღუდავს სასამართლოს იურისდიქციას.
• გარკვეული სამართლებრივი განმარტების პრინციპების კოდიფიცირების საკითხი, როგორიცაა სასამართლოს მიხედულების თავისუფლების ზღვარი და სუბსიდიარობის პრინციპი. ეს ცვლილებები რისკის ქვეშ აყენებს სასამართლოს როლს, როგორც ადამიანის ძირითად უფლებათა და თავისუფლებათა ეფექტური დამცველისა. კერძოდ შეხედულების თავისუფლების დოქტრინა სხვა სამართლებრივი განმარტების მნიშვნელოვან პრინციპებთან ერთად განავითარა სასამართლომ და მათი არსებობა აუცილებელია, რათა სასამართლოს შეეძლოს ცვალებად გარემოებებთან და სოციალურ ცვლილებებთან ადაპტირება.
არასამთავრობო უფლებადამცველი ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტი“ სხვა საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად უერთდება “ამნესტი ინტერნეშენალ“-ის მიმართვას და მოუწოდებს სამოქალაქო საზოგადოებას, არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და სხვა დაინტერესებულ მხარეებს, დაიცვან ევროპული სასამართლოს უფლებამოსილება და მთლიანობა, და შეუერთდნენ საპროტესტო განაცხადს, რათა სასამართლო დარჩეს ხელმისაწვდომი უფლებადარღვეული ყველა ადამიანისათვის. საპროტესტო მიმართვა უნდა გაეგზავნოს მთავრობებს, მათ შორის - საქართველოს მთავრობას, რომ ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაზე მიღებული გადაწყვეტილება, რომელიც ევროსასამართლოს რეფორმას შეეხება, არ იქცეს დამატებით ბარიერად სასამართლოს მისაწვდომობის თვალსაზრისით და სასამართლო კვლავინდებურად დარჩეს დარღვეულ უფლებათა დაცვის ქმედით საშუალებად.
დამატებითი ინფორმაცია იხილეთ
ორგანიზაციის “ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტი“ Facebook გვერდზე - https://www.facebook.com/HumanRightsPriority
P.S. ადამიანის უფლებათა ცენტრი უერთდება „ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტის“ მიმართვას და იზიარებს წინამდებარე დოკუმენტში გამოთქმულ მოსაზრებებს.

Future of ECHR To Be Settled at Upcoming Brighton Conference
Currently, active negotiations are held in Strasburg over the working version of the Brighton Declaration which will determine the future of the European Court of Human Rights. At stake is the reform of the European Court in order to speed up the decision making process on concrete cases and properly execute judgments. The declaration will be passed at a conference scheduled for April 18-20.
To make the system of defending human rights more effective, proper execution of court judgments and effective introduction of the Convention on the local and national level is of utmost importance. A set of proposals on this issue must be considered and included during the Brighton Negotiations.
However, some proposals will seriously limit the power of the Court and its ability to ensure the effective defense of human rights.
They are:
• introducing the requirement of additional permissiveness in cases where national courts have protect the rights ensured by the Human Rights Convention. This criterion of additional permissiveness restricts the jurisdiction of the Court;
• codification of principles of certain legal interpretations like principles of  subsidiarity and margin of appreciation. These amendments can seriously undermine the effectiveness of the European Court of Human Rights in protecting the Convention rights. The Court developed the doctrine of margin of appreciation together with other significant principles of interpretation and their existence is necessary to allow the Court to adapt to diverse circumstances and social changes.
Nongovernmental organization Human Rights Priority together with other international nongovernmental organizations joins the appeal of Amnesty International and calls upon  civil society, NGOs and other stakeholders to protect the authority and unity of the European Court and urge them to join the Protest Appeal in order to keep the Court open for any person whose rights have been violated. The Protest Appeal will be forwarded to government officials, including the Government of Georgia, in order to prevent the Parliamentary Assembly of the Council of Europe from making a decision that would render the Court ineffective and introduce additional barriers at the European Court for victims of rights abuses.
Please see additional information on the Facebook page of Human Rights Priority
https://www.facebook.com/HumanRightsPriority
P.S. Human Rights Center has joined the Appeal of Human Rights Priority and supports the proposals listed above.