15:31, Sunday, 19.05.2013
სააკაშვილის დილემა: შეძლებს თუ არა საქართველოს ლიდერი ძალაუფლების და შეერთებული შტატების მხარდაჭერის შენარჩუნებას?
იაელ ლევინი, The Atlantic
საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი თავისი ძლევამოსილი მეტოქის წინააღმდეგ სასტიკ ზომებს მიმართავს და ამით ის რისკის ქვეშ აყენებს მის ორ ყველაზე დიდ სამიზნე ჯგუფს: ქართველ ამომრჩევლებს და ამერიკელ პოლიტიკოსებს.
უკვე ექვსი თვეა, რაც საქართველოს ერთადერთმა მილიარდერმა ბიძინა ივანიშვილმა ახალი პოლიტიკური პარტიის შექმნის შესახებ განაცხადა - პარტიის, რომელიც, მისი თქმით, 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებში ხმების უმრავლესობას მოიპოვებს, რასაც შემდეგ მოქმედი პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის იმპიჩმენტისთვის გამოიყენებს.
ივანიშვილის პერსონალური ქონება, რომელმაც ფული ლითონის და საბანკო ბიზნესში იშოვა, საქართველოს მთლიანი შიდა პროდუქტის თითქმის ნახევარს უტოლდება. ოქტომბრამდე მისი ცხოვრება განდეგილისას გავდა. თუმცა, ის აფინანსებდა წამყვან საჯარო პროექტებს და ათასობით ქართველის შემოსავალს. სააკაშვილმა, რომელმაც, როგორც ჩანს, ივანიშვილის ფაქტორის საფრთხე გააცნობიერა, ამას იმით უპასუხა, რომ მას პირდაპირ მოქალაქეობა ჩამოართვა. ივანიშვილმა, რომელმაც მოულოდნელად ლეგალურად პარტიის შექმნა ვერ შეძლო, განაცხადი ნატურალიზაციის გზით მოქალაქობის მიღებაზე შეიტანა, რამდენიმე ცნობილი ოპოზიციური ჯგუფი თავისი დაგეგმილი პარტიის „ბიძინა ივანიშვილი – ქართული ოცნება“ ირგვლივ შემოიკრიბა, თავის პოპ-მუსიკოს შვილს, ბერას კამპანიის ჰიმნის შექმნა დაავალა და ვაშინგტონში სააკაშვილის საწინააღმდეგო კამპანიის წარმოებისთვის ლობისტები დაიქირავა.
მაგრამ ამერიკის დედაქალაქი სააკაშვილის გავლენის სფეროა – მან ახლო ურთიერთობები დაამყარა მთელ რიგ პოლიტიკურ ლიდერებთან (განსაკუთრებით - რესპუბლიკური პარტიიდან), როგორც პროამერიკელმა დემოკრატმა კავკასიის არასტაბილურ რეგიონში და პუტინის რუსეთის წინააღმდეგ აღმართულმა ბასტიონმა - რუსეთისა, რომელთანაც 2008 წელს ხანმოკლე ომი ჰქონდა. ეს ომი შეერთებული შტატების საპრეზიდენტო კამპანიის საგარეოპოლიტიკურ თემად იქცა; გუბერნატორმა სარა პეილინმა მაშინ მოწოდება გააკეთა, რომ საქართველოს ნატოში გაწევრიანების შესაძლებლობა უნდა მიეცეს (რაც ფორმალურად შეერთებულ შტატებს რუსეთისთვის ომის გამოცხადებას აიძულებდა), ხოლო სენატორმა ჯონ მაკკეინმა განაცხადა: „ჩვენ ყველანი ქართველები ვართ!“  2008 წლის აგვისტოს ომამდე, ვაშინგტონის შებრუნება მისი ფავორიტი სახელმწიფოს მეთაურის წინააღმდეგ, ნებისმიერი ადამიანისთვის, მათ შორის - მილიარდერისთვისაც, ფაქტობრივად წარმოუდგენელი იყო. თუმცა იმან, თუ როგორ მოქმედებდა საქართველო ამ ომში,  სააკაშვილის მიმართ ენთუზიაზმი გაანელა. მისი მიმდინარე კამპანია, რომელიც ხელისუფლების შენარჩუნებისკენაა მიმართული, ქმნის საფრთხეს, რომ მან შეიძლება ვაშინგტონში თავისი მთავარი გადარჩენილი  რესურსი - დემოკრატის რეპუტაციაც  დაკარგოს. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, თუკი სააკაშვილს საქართველოში გამარჯვება სურს, ის შეიძლება ამით შეერთებულ შტატებში დამარცხდეს.
4 აპრილს, საქართველოს მთავრობას ივანიშვილის მიერ მოქალაქეობის მიღებასთან დაკავშირებულ განაცხადზე საბოლოო გადაწყვეტილება უნდა მიეღო. ამავდროულად, ამ დღიდან საპარლამენტო არჩევნებამდე ზუსტად ექვსი თვე რჩებოდა. სამოქალაქო რეესტრმა მისი მოქალაქეობის აღდგენასთან დაკავშირებით უარყოფითი რეკომენდაცია გასცა  და განმარტა, რომ განაცხადი ორმაგ მოქალაქეობაზე უნდა გაკეთებულიყო, რადგან ივანიშვილი საფრანგეთის მოქალაქეცაა (ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირებს პოლიტიკური პარტიების შექმნის უფლება არა აქვთ). თუმცა, ივანიშვილი ვერ შეძლებდა საფრანგეთის მოქალაქეობის დატოვებას ხელახალ ნატურალიზაციამდე, რადგან ასეთ შემთხვევაში, ის მოქალაქეობის არქმონე უკანონო პირად რჩებოდა. ასე რომ, სააგენტოს განმარტება საეჭვოა. მოქალაქეობა ოფიციალურად გაიცემა პრეზიდენტის   განკარგულებით, მაგრამ სააკაშვილი არ მიანიშნებს, დაადასტურებს თუ უარყოფს  სააგენტოს რეკომენდაციას.
თებერვალში ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტის მიერ ჩატარებული გამოკითხვის თანახმად, ქართველების 70%-მა განაცხადა, რომ მათი აზრით ივანიშვილს მოქალაქეობა უნდა დაუბრუნდეს. სააკაშვილმა თავი კუთხეში მოიმწყვდია. თუკი ის სააგენტოს რეკომენდაციის საწინააღმდეგოდ ივანიშვილს მოქალაქეობას მიანიჭებს, გამოვა, რომ სააგენტოს თავდაპირველი გადაწყვეტილება მხოლოდ პიარ ფანდი იყო, რომელიც სააკაშვილს აძლევდა შესაძლებლობას, რომ მტკიცედ და გულმოწყალედ ებოძა მისი მეტოქისთვის მოქალაქეობა. სააგენტოს გადაწყვეტილების მხარდაჭერით კი გამოჩნდებოდა, რომ იგი  შეშინებულია და მზადაა  ძალაუფლების შენარჩუნების მიზნით,  ძალაუფლებით ბოროტად ისარგებლოს.
სააკაშვილი ივანიშვილის მოქალაქეობის დაბლოკვით, ალბათ,  პოლიტიკურად დაზარალდება და გაზრდის ივანიშვილის ისედაც სერიოზულ პოპულარობას. სახელმწიფოს მიერ ინიცირებულ უსამართლობას შეუძლია, ოლიგარქის იმიჯი გამოასწოროს ისეთ ქვეყანაშიც კი, სადაც ისინი არ უყვართ, ხოლო ივანიშვილს მისი ქველმოქმედის რეპუტაცია განსაკუთრებით პოზიტიურად წარმოაჩენს. უცხოეთში სააკაშვილის არადემოკრატიული საქციელი შეუმჩნეველი არ დარჩება, განსაკუთრებით -  რუდუნებით შეგროვილ მის დასავლელ მოკავშირეებში. სააკაშვილისთვის საშიშია ის, რომ ამ შიდა და საერთაშორისო რეაქციებმა შეიძლება, ერთმანეთი განამტკიცოს.
ეს პირველი დაბრკოლება არ არის, რომელიც სააკაშვილის სახელმწიფომ ივანიშვილს შექუმნა. საქართველოს პარლამენტმა უმალ შეცვალა პოლიტიკური კამპანიის დაფინანსების შესახებ კანონი, როგორც კი სუპერ მდიდარმა ივანიშვილმა პოლიტიკაში ჩართვის შესახებ განაცხადა. მას შემდეგ კონტროლის პალატა (აუდიტორული სააგენტო) თავის გაზრდილ ძალაუფლებას იყენებს, ივანიშვილი რომ დააჯარიმოს, მისი მხარდამჭერები კი დაკითხოს.
ეს და სხვა დარღვევები ჩამოთვლილია კანონპროექტში „საქართველოს რესპუბლიკის დემოკრატიის აქტი 2012“, რომელიც 26 მარტს აშშ-ს კონგრესში იქნა წარდგენილი. კანონპროექტის თანახმად, შეერთებული შტატების საქართველოსადმი დახმარება 2013 წელს დამოკიდებული უნდა გახდეს იმაზე, ჩატარდება თუ არა საპარალამენტო არჩევნები „თავისუფლად და სამართლიანად“. დოკუმენტი ასევე მოითხოვს ანგარიშს იმის შესახებ, „შეძლებს თუ არა ბიძინა ივანიშვილი და მისი პარტია -  „ქართული ოცნება“ არჩევნებში მონაწილეობას, და  თუ არა, რატომ ვერ შეძლებს. ახალი კანონპროექტი, მიუხედავად იმისა, რომ საეჭვოა ის კონგრესის საგარეო საქმეთა კომიტეტის განხილვის საგანი გახდეს (კანონპროექტების უმრავლესობასთან დაკავშირებით ასეც ხდება), მოახლოებულ საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით დასავლეთში მზარდი შეშფოთების  ტენდენციის ნაწილია. ამის შესახებ საუბრობენ როგორც ამერიკის მოქმედი ელჩი საქართველოში და მისი მემკვიდრე, ასევე ნატოს გენერალური მდივანი ანდერს რასმუსენი.
შეერთებული შტატების უკმაყოფილება უფრო მეტს ნიშნავს, ვიდრე მხოლოდ დახმარებას – მას ქართული საზოგადოებრივი აზრის ფორმირება შეუძლია. ნდობა, რომელიც სააკაშვილს შინ გააჩნია, დიდწილად ეფუძნება მისი, როგორც ისეთი ლიდერის იმიჯს, რომელიც ხელს შეუწყობს საქართველოს დასავლეთში ინტეგრაციას თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმებებით და ნატოში გაწევრიანებით. მისი დიდი ამბიცია რუსეთის ორბიტიდან საქართველოს მაქსიმალური დაშორებაა. ეს გაცილებით გართულდება, თუკი იგი დაიწყებს გაუცხოებას იგივე დასავლელი ლიდერებისგან, რომლებთან დაახლოებაზეც მან ამდენი დრო დახარჯა, და ქართველებმა ეს იციან.
შეერთებული შტატების ურთიერთობა საქართველოსთან საკმაოდ მტკიცე იყო 2008 წლამდე და  სააკაშვილს გაუჩნდა იმედი, თუმცა - ცრუ იმედი, რომ შეერთებული შტატები მხარს დაუჭერდა მას რუსეთის წინააღმდეგ. იმ  დამღუპველი ომის შემდეგ ურთიერთობები ძველებურად უღრუბლო აღარ გამხდარა. ნაწილობრივ სააკაშვილით აშაკარა იმედგაცრუების, ნაწილობრივ კი თითქოს იმ განცდის გამო, რომ რუსეთთან გადატვირთვა უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე დემოკრატიის ხელშეწყობა რუსეთის განაპირა ქვეყანაში, შეერთებული შტატების თანამშრომლობა მაღალ დონეზე საქართველოსთან შეიზღუდა. სააკაშვილი ობამასთან ოვალურ კაბინეტში, მხოლოდ წელს, იანვარში მისი საპრეზიდენტო ვადის მესამე წელს მიიწვეს. შეხვედრა, რომლის შემდეგაც, სააკაშვილის თქმით, ურთიერთობა „ახალ საფეხურზე“ ავიდა, შედგა რამდენიმე კვირაში მას შემდეგ, რაც ობამამ არასავალდებულო გახადა თავდაცვის შესახებ 2012 წლის იმ კანონპროექტის მიღება, რომელიც საქართველოსთვის შეიარაღების მიყიდვის პროცესის ნორმალიზებისკენ მოუწოდებდა. მართალია, კონგრესი სტაბილურად განაგრძობს ბუტბუტს საქართველოს  მხარდაჭერაზე, თუმცა, პერიდოულად ეს თითქოს რუსოფობიით უფროა გამოწვეული, ვიდრე ქართველოფილიით.
ქართული სახელმწიფო ტელევიზიების მიზანი, ერთი შეხედვით, ქართველებში სააკაშვილისადმი რწმენის შენარჩუნებაა. ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-მა „საქართველოს დემოკრატიის აქტი 2012“ წარმოაჩინა ივანიშვილის მოღალატეობრივი კამპანიის შედეგად, რომლის ამოცანაც საქართველოსთვის ამერიკული დახმარების დასრულებაა. თუმცა, ივანიშვილს აქვს რესურსი, რომ სააკაშვილის არადემოკრატიული ქმედებები საყოველთაო ყურადღების საგნად აქციოს – როგორც საქართველოს შიგნით, ასევე მის გარეთ. რაც უფრო დაეცემა სააკაშვილის რეპუტაცია საერთაშორისო საზოგადოების თვალში, მით უფრო დაეცემა ის ადგილობრივი საზოგადოების თვალში. თუკი ის არაპოპულარული გახდება შინ, შესაძლოა, პროტესტის პირისპირ აღმოჩნდეს. თუკი ის ამ პროტესტს ძალადობრივად ჩაახშობს, როგორც ეს მომხდარა უახლოეს წარსულში, ამას დასავლეთიდან ამჯერად კიდევ უფრო მეტი კრიტიკა მოჰყვება.
სააკაშვილი საქართველოს კვლავ დემოკრატიის ბასტიონად წარმოუდგენს დასავლეთის ლიდერებს და შინ ქართველთა მისდამი რწმენით ტრაბახობს. მაგრამ არადემოკრატიული ნაბიჯების გადადგმის მისეული მზაობა ასეთ ვარაუდს აჩენს – მან იცის, რომ დასავლეთში მისი პოზიცია შესუსტებულია. მართალია, საერთაშორისო პრესაში ის რეკლამას უკეთებს „საოცრად კარგ“ მიღებას ოვალურ კაბინეტში, თუმცა როგორც ჩანს, სააკაშვილმა დახურულ კარს მიღმა უფრო გრილი მოპყრობა იგრძნო.  რადგან სააკაშვილი ვეღარ ხედავს დემოკრატიული საქართველოს იმიჯის პროეცირების საჭიროებას,  ეს იმის ვარაუდს აჩენს, რომ მან იცის, თუ რა ცოტა აქვს დასაკარგი.

Saakashvili's Dilemma: Can Georgia's Leader Keep Power and U.S. Support?
It's been six months since Bidzina Ivanishvili, the Republic of Georgia's sole billionaire, announced his new political party, which he said would win a parliamentary majority in October 2012 elections that he would then use to impeach current President Mikhail Saakashvili. Ivanishvili, who made his money in metals and banking, has personal wealth equal to nearly half Georgia's gross domestic product. Until October, he lived a life of monastic quiet while funding major publics works projects and subsidizing the incomes of thousands of Georgians. Saakashvili, apparently recognizing the threat Ivanishvili poses, responded by revoking his challenger's Georgian citizenship outright. Suddenly unable to legally form his party, Ivanishvili applied for re-naturalization, gathered several prominent opposition groups around his planned "Bidzina Ivanishvili-Georgian Dream" party, dispatched his pop-singer son Beria to compose a campaign anthem, and hired lobbyists to spread the anti-Saakashvili gospel in Washington.
But the American capital is Saakashvili's turf -- he has cultivated close ties with a number of political leaders, particularly in the Republican party, as a pro-American democrat in the volatile Caucasus region, and as a bulwark against Vladimir Putin's Russia, with which he waged a brief war in 2008. That war became a foreign policy issue during the U.S. presidential campaign; Governor Sarah Palin suggested Georgia should be allowed into NATO (which, technically, would have compelled the U.S. to declare war on Russia) and Senator John McCain declared, "We are all Georgians." Prior to the August 2008 War, it would have been near impossible for anyone, billionaires included, to turn Washington against its favorite post-Soviet head of state. But Georgia's handling of that war took some bloom off of Saakashvili. His current campaign to hold power could risk his greatest remaining asset in D.C. -- his democratic credentials. If Saakashvili wants to win in Georgia, in other words, he might have to lose in the U.S.
April 4, the day the Georgian government was due to make a decision on Ivanishvili's appeal on his citizenship application, also happened to be exactly six months before the parliamentary elections. The Civil Registry Agency recommended his appeal be rejected, explaining that the application ought to have been for dual citizenship, as he also carries French citizenship (dual citizens cannot form political parties). But Ivanishvili couldn't have relinquished his French citizenship prior to re-naturalization without becoming illegally stateless, so the agency's explanation seems suspicious. Citizenship is formally bequeathed via executive order, but Saakashvili has given no indication about whether he will accept or reject the agency's recommendation.
In a poll  conducted by the National Democratic Institute in February, 70% of Georgians said they thought Ivanishvili ought to have his citizenship returned. Saakashvili has painted himself into a corner. If he awards Ivanishvili citizenship against the agency's recommendation, it will make that the agency's initial ruling look like a PR stunt to allow Saakashvili to graciously and confidently bestow citizenship upon his rival. By upholding the decision, he would appear scared out of his wits, and willing to abuse his power in order to keep it.
Saakashvili will likely suffer politically for blocking Ivanishvili's citizenship and boost Ivanishvili's already substantial popularity in the process. State-sponsored injustice can improve an oligarch's image even in a country that loathes them, and Ivanishvili's reputation as a philanthropist positions him especially well. Abroad, Saakashvili's undemocratic behavior will not go unnoticed, especially among his carefully cultivated allies in the West. Dangerous for Saakashvili, these domestic and international reactions could be mutually reinforcing.
This is not the first hurdle that Saakashvili's state has thrown in front of Ivanishvili. The Georgian parliament revised its campaign finance laws immediately after the super-rich Ivanishvili announced he was entering politics. Since then, the Chamber of Control (an audit agency) has used its broadened powers to fine him and to interrogate his supporters. These and other offenses are listed in the Republic of Georgia Democracy Act of 2012,"  a bill introduced to the U.S. House of Representatives on March 26. The bill would make U.S. aid to Georgia in 2013 contingent on the parliamentary elections being conducted in a "free, fair and competitive manner" and would require a report on "whether Bidzina Ivanishvili and the Georgian Dream Party participated in the election, and, if not, the reason for their absence." The new bill, while unlikely to make it out of the review in the House Committee on Foreign Affairs (most bills don't), is part of a trend of growing Western concern for the upcoming parliamentary elections. Both the active U.S. ambassador to Georgia and his successor, as well as NATO General Secretary Anders Rasmussen, have spoken out.
U.S. disapproval matters for more than just foreign aid -- it could help steer Georgian public opinion. Much of Saakashvili's credibility at home is predicated on his image as the leader who will advance Georgia's integration with the West via free trade agreements and acceptance into NATO. His overarching ambition is to move Georgia as far out of Russia's orbit as possible. That will become more difficult if he starts alienating those same Western leaders he's spent so much time cultivating, and Georgians know it.
The U.S. relationship with Georgia, which was strong enough in 2008 give Saakashvili hope -- albeit false hope -- that the U.S. would back him against Russia, has not returned to the same lovefest level since that disastrous war. Partially out of apparent disillusionment with Saakashvili, partially out of what seems to be a sense that a reset with Russia is more important than democracy promotion on Russia's rim, high-level U.S. engagement with Georgia has dropped off. Saakashvili was not invited to visit Obama in the Oval Office until this January, three years into his term. The meeting, which Saakashvili said elevated relations to a "new level," came only weeks after Obama used a signing statement to make a passage of the 2012 defense authorization bill calling for a normalization of arms sales with Georgia non-binding. While Congress continues its steady murmur of support for Georgia, that can at times seem driven more by Russophobia than Georgiaphilia.
Georgian state-owned television channels seem aimed at keeping Georgians believing in Saakashvili. Rustavi-2 portrayed the "Republic of Georgia Democracy Act of 2012" as the result of Ivanishvili's traitorous campaign to end U.S. assistance to Georgia. But Ivanishvili has the resources to bring Saakashvili's undemocratic actions to everyone's attention -- both in and out of Georgia. However far Saakashvili falls in international public opinion, he will fall that much farther domestically. If he becomes unpopular at home, he could well face protests that, if violently suppressed as such protests have been in the recent past, would likely draw more criticism from the West this time around.
Saakashvili still proclaims Georgia as a bastion of democracy to Western leaders and boast of Georgians' trust in him at home. But his willingness to act undemocratically suggests that he knows his position in the West is weakened. Although he touts to the international press the "amazingly good" reception he receives in the Oval Office, Saakashvili is likely getting cooler treatment behind closed doors. That Saakashvili no longer sees the need to project an image of a democratic Georgia suggests he knows how little he has to lose.