06:11, Saturday, 25.05.2013
შსს-ს მცხეთის რაიონულმა სამმართველომ გამოძიება დაიწყო გაზეთ „რეზონანსის“ და მცხეთა - მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის კორესპონდენტზე მარი ოთარაშვილზე ზეწოლის ფაქტზე. ჟურნალისტის დაკითხვას ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურიდიული სამსახურის უფროსი, ნინო ანდრიაშვილი დაესწრო. საქმე სსკ-ის 151-ე მუხლით არის აღძრული (მუქარა).
როგორც ცნობილია, მარი ოთარაშვილმა შპს „ინტერპლასტის“ საამქროს უფროსის მიშა ბერიანიძის წინააღმდეგ გამოძიების დაწყების მოთხოვნით, საქართველოს მთავარ პროკურორს მურთაზ ზოდელავას 2012 წლის 23 მარტს მიმართა. შპს „ინტერპლასტის“ მფლობელები მცხეთა-მთიანეთის გუბერნატორი ცეზარ ჩოჩელი და მისი ძმა იაგო ჩოჩელი არიან. აღნიშნული საწარმოს საამქროს უფროსმა მიშა ბერიანიძემ, 20 მარტს, მარი ოთარაშვილს ტელეფონზე დაურეკა და დაემუქრა. მისი მხრიდან ჟურნალისტის მიმართ მუქარას მანამდეც ჰქონდა ადგილი.
„2012 წლის 16 მარტს გამოქვეყნებულ სტატიაში „წინასაარჩევნო ციებ - ცხელება ახალგორში“, სტატიის ე.წ. ბეგ-რაუნდში აღინიშნა: - „შარშან დე ფაქტო პრეზიდენტის არჩევნები ახალგორში ცხინვალის დე ფაქტო ვიცე მერმა - ალან კოტაევმა მოიგო, რომელსაც აგიტაციას, როგორც ადგილობრივები და ასევე დე ფაქტო ჩინოვნიკები ამბობდნენ, წეროვანის დევნილთა ჩასახლებაში მცხეთა - მთიანეთის გუბერნატორთან ცეზარ ჩოჩელთან დაახლოებული პირი მიშა ბერიანიძე უწევდა. თავად ბერიანიძე კი ამას კატეგორიულად უარყოფდა. 20 მარტს მიშა ბერიანიძემ დამირეკა და კვლავ ყვირილით მითხრა: - „რაზე წერ ჩემზე, გამაგებინე! ვინ გაძლევს ინფორმაციას, მითხარი! მიცნობ, გიცნობ, რა გინდა? ან ვინ რას გეუბნება, მე იმის დედის ... გამაგებინე, რა გინდა, გამაგებინე! მაინც და მაინც უნდა გნახო სადმე და გხიო?! მე ... შენი ...“ რა თქმა უნდა შეშინებულმა ტელეფონი გავუთიშე. მის ზარებს აღარ ვუპასუხე. შემდეგ მიშა ბერიანიძემ სხვა ტელეფონის ნომრიდან დამირეკა და კვლავ გააგრძელა: - „რაზე გამითიშე ტელეფონი?! ცეზარამ ..... მე ვარ ცეზარას მარჯვენა ხელი? მელაპარაკე ერთი რა გინდა?! ვინ გაძალებს მაგას, რასაც წერ?! როგორ არ უნდა გითხრა შე დედა.... მთელი „რეზონანსის“ დედაც ... დედა უნდა მოგ... ახალგორშიც და წეროვანშიც. შენ იცოდე, დედა გაქვს ... !“, - აღნიშნავს მარი ოთარაშვილი საჩივარში.
შპს „ინტერპლასტის“ საამქროს უფროსმა მიშა ბერიანიძემ ჟურნალისტის მიმართ მუქარა მცხეთა - მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარშიც განახორციელა: „არა, არა და არა. აი, ძმაო, კაცურად, ამის დედა ვატირე, მაგ.... ჯერ რაღაცა დაწერა ადრე, ახლა კიდე, რატომ მიქმნით პრობლემებს, რა გინდათ? დევნილი ვარ, არ მაინტერესებს პოლიტიკა, თქვენმა პოლიტიკამ მაქცია დევნილად... მე მაგათი დედა მოვ... იქიდან გამომაქციეთ, წეროვანში ვარ, აქაც არ მასვენებთ. შემეშვით რა საერთოდ, ამის დედა ვატირე. ვინმეს რამე უნდა დავუშავო, რომ შემეშვათ? რა უფლება გაქვთ ჩემზე რომ წერთ? მეკითხებით რამეს? უნდა ჩამომიყვანოთ და ცხოვრება გაგიმწაროთ? ცხვირ - პირი უნდა დავუნგრიო თავი რომ დამანებოს?“, - განაცხადა ბერიანიძემ.
სისხლის სამართლის საქმის გამოძიებას შს მცხეთის რაიონული სამმართველოს დეტექტივ - გამომძიებელი გიორგი შახულიშვილი აწარმოებს. გამოძიებამ უკვე დაკითხა მიშა ბერიანიძე, რომელიც ჟურნალისტის მიმართ მუქარას უარყოფს. მარი ოთარაშვილს სამართლებრივ დახმარებას საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია უწევს. ჟურნალისტს ასევე იცავს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურიდიული ჯგუფის ხელმძღვანელი ნინო ანდრიაშვილი კიდევ ერთ მსგავს საქმეზე.
ჟურნალისტზე ზეწოლისა და მუქარის ფაქტი პირველი არ ყოფილა. გასულ წელს მარი ოთარაშვილს ახალგორის რაიონის ლეგიტიმური გამგებელი ზურაბ ფიცხელაური „მაკომპრომატირებელი ფოტოების გამოქვეყნებით დაემუქრა“, თუკი მასზე წერას არ შეწყვეტდა. გამგებლის უკმაყოფილება ჟურნალისტის მოღვაწეობამ გამოიწვია. ზურაბ ფიცხელაურს აღიზიანებდა ის ფაქტი, რომ მარიამ ოთარაშვილი ახალგორში არსებულ სიტუაციას მისთვის არასასურველ კონტექსტში აშუქებდა. გამგებელი, ფაქტობრივად, შანტაჟის მეშვეობით შეეცადა ჯურნალისტის საქმიანობაში უხეშად ჩარეულიყო.
2011 წლის 1 აგვისტოს ადამიანის უფლებათა ცენტრში ამ საქმის გარშემო პრესკონფერენცია გაიმართა. საქმე აღძრულია სსკ 154-ე მუხლის მიხედვით. თუმცა, ნინო ანდრიაშვილის თქმით, თითქმის ერთი წელია, გამოძიება მიმდინარეობს და არანაირი წინსვლა არ არის. ჟურნალისტის ადვოკატს გადაწყვეტილი აქვს სარჩელის ევროსასამართლოში შეტანა, რადგან მისი განცხადებით, ახალგორის გამგებელს პასუხს არ აგებინებენ, მიუხედავად მის მიერ ჩადენილი დანაშაულებრივი ქმედებისა.
რამდენიმე დღის წინ მარი ოთარაშვილს მცხეთის რაიონის სამმართველოდან დაურეკეს და საგამოძიებო მოქმედებაში მონაწილეობის მიღება თხოვეს. ნინო ანდრიაშვილის თქმით, იმავე დღეებში ისიც რეკავდა პროკურატურაში, რათა გაეგო, რა ხდებოდა ზურაბ ფიცხელაურის პასუხისგებაში მიცემასთან დაკავშირებით. ვინაიდან, ახალგორის რაიონის გამგებლის საქმეს მცხეთის პროკურატურა იძიებს და სატელეფონო ზარშიც „მცხეთა“ იყო ნახსენები, მარი ოთარაშვილმა ივარაუდა, რომ სწორედ გამგებლის წინააღმდეგ აღძრულ  საქმეზე იბარებდნენ და გახარებულმა, მის ადვოკატს, ნინო ანდრიაშვილს დაურეკა და დაკითხვაზე დასწრება სთხოვა. მცხეთაში ჩასვლის შემდეგ კი გაირკვა, რომ სამმართველოში გამოძახების მიზეზი „ინტერპლასტის“ საამქროს უფროსის მიშა ბერიანიძის წინააღმდეგ აღძრული საქმე ყოფილა, რაზეც მარი ოთარაშვილის ინტერესებს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი იცავს. ჟურნალისტმა განაცხადა, რომ მისთვის ამ საქმის დაწყებას სასიცოცხლო მნიშვნელობა ჰქონდა და ადვოკატის გარეშე მისცემდა ჩვენებას. თავის მხრივ, ნინო ანდრიაშვილმა გადაწყვიტა, არ დაეტოვებინა იგი ადვოკატის მეთვალყურეობის გარეშე და დაკითხვას ისიც დაესწრო.
სამომავლოდ ამ კონკრეტულ საქმეზე მარი ოთარაშვილის ინტერესების დაცვას საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია გააგრძელებს. ადამიანის უფლებათა ცენტრი კი იმედოვნებს, რომ გამოძიება მალე დასრულდება და მცხეთის მუნიციპალიტეტის შს სამმართველო მიხეილ ბერიანიძეს ჟურნალისტზე მუქარისათვის კანონის მოთხოვნის შესაბამისად დასჯის.

Lawyer of the Human Rights Center Attended Interrogation of the Resonansi’s Journalist
Mtskheta district MIA department started investigation on the oppression fact against Mari Otarashvili, journalist of the newspaper Resonansi and Information Center of Mtskheta-Mtianeti. Head of Legal Aid Center at the Human Rights Center Nino Andriashvili attended the interrogation process. The case was launched under Article 151 of the Criminal Code of Georgia (intimidation).
Reportedly, on March 23, 2012 Mari Otarashvili applied to the Chief Prosecutor of Georgia Murtaz Zodelava and requested to start investigation against Misha Berianidze, head of Ltd Interplast workshop. The owners of the Ltd Interplast are Mtskheta-Mtianeti regional governor Tsezar Chocheli and his brother Iago Chocheli. On March 20, head of the workshop Misha Berianidze called Mari Otarashvili on the phone and threatened her. He had already intimidated the journalists before.
“On March 16, 2012 [my] article “Pre-Election Turmoil in Akhalgori” was published in the newspaper Resonansi. The so-called background of the article reads: “Last year, Tskhinvali de-facto vice-mayor of Tskhinvali Alan Kotaev won de-facto presidential elections in Akhalgori district. Local inhabitants and de-facto officials allege Misha Berianidze, an ally of Mtskheta-Mtianeti Regional Governor Tsezar Chocheli, agitated in favor of Kotaev in the district. Berianidze categorically denied the information. On March 20, Msha Berianidze called me and shouted: “Explain to me, why you are writing about me! Tell me who gives you information! Do you know me? What do you want? Who tells you those things … him. Explain me what you want. Shall I see you somewhere and beat?! … you,” of course I got scared and cut off the line. Then I did not reply his phone calls. Later, Misha Berianidze called me from other phone number and continued the same…”Why did you cut off the line?! Tsezara… Am I his ally? Tell me what you want! Who orders you to write about me?! How can I refrain from cursing you?! … Resonansi, I will …. you in Akhalgori and in Tserovani. You must remember, I will finish you,” Mari Otarashvili wrote in her complaint.
Misha Berianidze continued intimidation of the journalist during his conversation with the Information Center of Mtskheta-Mtianeti. “No, no and no. Man, please get me properly. First she wrote something bad about me in the past and now she did the same. Why are you creating problems for me? What do you want? I am internally displaced person and I do not care about politics at all. Your policy made me displaced… I will …. them. They made me fled from there [Akhalgori], now I live in Tserovani [IDP settlement] and you bother me here too. Leave me alone. Shall I do anything wrong to anybody to make you leave me alone? How can you dare to write about me? Did you ask me anything? Shall I arrive there and make your life terrible? Shall I beat her to make her stop bothering me?” Berianidze said.
Detective-investigator at the Mtskheta district MIA department Giorgi Shakhulishvili is investigating the criminal case. They have already interrogated Misha Berianidze who has denied accusation. Georgian Young Lawyers’ Association [GYLA] provides Mari Otarashvili with legal aid. Head of Legal Aid Center at the Human Rights Center Nino Andriashvili represents the journalist in other similar case.
It was not first fact of intimidation and oppression on the journalist. Last year, Akhalgori district legitimate governor Zurab Pitskhelauri threatened journalist Mari Otarashvili with publishing discreditable photos about her unless she stopped writing about him. The district governor was discontent about journalist’s activities. Zurab Pitskhelauri was annoyed with Mari Otarashvili’s reporting about current unpleasant situation in Akhalgori. In fact, the district governor interfered in the professional activities of the journalist by blackmail.
On August 1, 2011 the Human Rights Center gave press-conference on the fact. The criminal case was launched under Article 154 of the Criminal Code of Georgia. Nevertheless, as Nino Andriashvili stated, the investigation has been underway for almost a year but without any progress. The lawyer has decided to appeal to the European Court because the national court does not punish the district governor regardless gross crime which he had committed.
Several days ago, Mari Otarashvili was called from the Mtskheta District MIA Department and requested to take part in the investigation activities. Nino Andriashvili said she had called the prosecutor’s office to find out the situation about Zurab Pitskhelauri’s criminal liability. Since, Mtskheta district prosecutor’s office is investigation Pitskhelauri’s case [where Nino Andriashvili acts as a lawyer], Mari Otarashvili supposed she was summoned regarding this particular case and called her lawyer Nino Andriashvili to notify her that she was summoned to the prosecutor’s office and asked her to attend interrogation. Having arrived in Mtskheta, they found out that the journalist was to be interrogated about Misha Berianidze’s case where the GYLA’s lawyer represents the journalist. Otarashvili said this case had particular significance for her and could not make testimony without lawyer. Nino Andriashvili also decided that she should not have left the client without attention and attended the interrogation.
In future, Mari Otarashvili will be represented by the GYLA in this particular case. The Human Rights Center hopes the investigation will soon finish and Mtskheta-Mtianeti regional MIA department will punish Berianidze for intimidation of the journalist in accordance to the law.