15:35, Thursday, 20.06.2013
პარტია „ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველოს“ თავმჯდომარის მანანა კობახიძის განცხადებით, „პატიმრები ციხეებში შედიან და იქიდან აღარ გამოდიან“.
პენიტენციურ სისტემაში არსებულ ვითარებაზე კობახიძემ სასტუმრო „ქორთიარდ მარიოტში“ „დამოუკიდებელ ექსპერტთა კლუბის“ ნაშრომის „საქართველოს დემოკრატიზაციის გზამკვლევის“ პრეზენტაციაზე ისაუბრა.
კობახიძე თანაავტორია წიგნის მეორე ნაწილისა, რომელიც ადამიანის უფლებათა დაცვას ეხება.
„პენიტენციურ სისტემაში საგანგაშო და ძალიან მძიმე სიტუაციაა. აბსოლუტურად დაუცველია პატიმრის სიცოცხლის უფლება. გასულ წელს საპატიმროებში 140 ადამიანი გარდაიცვალა. მიზეზი თითქოსდა, მათი დაავადებაა. არის შემთხვევები, როდესაც 18 წლის ახალგაზრდა შედის ციხეში და იქ ავადდება ტუბერკულოზით ან ჩ ჰეპატიტით, რის მკურნალობაც სათანადოდ არ ხდება. შედეგიანი მკურნალობა დგება მხოლოდ მაშინ, როდესაც საქმეში ევროპული სასამართლო ერთვება. ასევე არის ძალადობრივი სიკვდილის ფაქტები, როდესაც პატიმრებს რატომღაც ჩამოხრჩობილს პოულობენ“, - განაცხადა კობახიძემ.
ამასთან, მან პატიმართა რაოდენობის ზრდის ერთ-ერთ მიზეზად პოლიტიკური ნიშნით ადამიანების დევნა დაასახელა და აღნიშნა, რომ ხელისუფლების მხრიდან ადგილი აქვს ადამიანის სიცოცხლის მიმართ ინერტულ და დანაშაულებრივ დამოკიდებულებას.
„ადამიანები ციხეში შედიან და იქიდან ვეღარ გამოდიან. ამის მიზეზია ერთის მხრივ, დაავადებები და მეორეს მხრივ - სასჯელების შეკრებითობა, რის გამოც ძალიან დიდხანს უწევთ იქ ყოფნა“, - განაცხადა კობახიძემ.
მისივე თქმით, პატიმრებს პრობლემები აქვთ დაცვის უფლების გამოყენების თავლსაზრისით და იმის გამოც, რომ მათი რესოციალიზაცია არ ხდება.
კობახიძე არსებული სიტუაციიდან გამოსავლად ნულოვანი ტოლერანტობის პრინციპის შეცვლას, საკანონმდებლო ცვლილებებს, ნაკლებად საშიშ დანაშაულში ბრალდებულთათვის ფართომასშტაბიანი ამნისტიის გამოცხადებასა და საზოგადოებრივი მონიტორინგის საბჭოს შექმნას მიიჩნევს.

Manana Kobakhidze: “Prisoners Are Placed in Prisons but Cannot Leave Them”
Chairwoman of the political party Georgian Dream – Democratic Movement Manana Kobakhidze said, “Prisoners are placed in prisons but cannot leave them afterwards.”
Manana Kobakhidze spoke about problems in penitentiary system during the presentation of the Democratization Guidelines for Georgia prepared by Club of Independent Experts in the hotel Courtyard Marriot.
Kobakhidze was co-author of the second part of the book which is about human rights issues.
“Situation in penitentiary system is alarming and extremely difficult. The right to life of prisoners is completely unprotected. Last year, 140 inmates died in penitentiary settings. The alleged reason of their deaths was health problems. There are cases when 18-year-old people enter prison, get ill with tuberculosis or Hepatitis C, they are not properly treated and [then die]. The convicted receive proper medical service only after the European Court takes up their cases. There are cases of violent death facts, when prisoners are found hung-up in their cells [alleging it was suicide],” Kobakhidze said.
Additionally, one of the main reasons for increased number of prisoners [in the country] is politically motivated persecution of people and noted that government of Georgia has inert and criminal approach to personal life.
“People are placed in prison and cannot leave them afterwards. On the one hand it is caused by diseases and on the other hand by aggregated punishments that place them in custodies for a long time,” Kobakhidze said.
She added that prisoners encounter problems in implementation of their right to defense as well as in their re-socialization process.
Kobakhidze believes altered Zero Tolerance principle, legislative changes, large-scaled amnesty for the convicted for minor crimes and establishment of Public Monitoring Council will resolve current problems in the field.