გელა მთივლიშვილთან დაკავშირებულ ინციდენტზე მტკიცების ტვირთი სახელმწიფოს ეკისრება
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია და მასთან არსებული ქართული მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრი ეხმაურება ჟურნალისტ გელა მთივლიშვილის თიანეთის პოლიციაში დაკავების ფაქტს და მომხდარზე მტკიცების ტვირთს საქართველო შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკისრებს.
საიას იურისტი ამირან ზენაიშვილი ადგილზე არკვევდა ინცინდენტის დეტალებს. ჩვენ მიერ მოპოვებული ინფორმაციით, 2012 წლის 20 მაისს, დაახლოებით 13:00 საათზე, ჟურნალისტი გელა მთივლიშვილი თიანეთის რაიონულ ცენტრში ახორციელებდა სამსახურებრივ საქმიანობას, რა დროსაც მასთან მივიდნენ შსს-ს თიანეთის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლები და მოთხოვეს საბუთები პიროვნების დადგენის მიზნით.
გელა მთივლიშვილის განმარტებით, მან გადასცა პირადობის მოწმობა პოლიციის თანამშრომლებს და განუცხადა მისი ვინაობა, რის შემდეგაც იგი ძალით შეიყვანეს პოლიციის განყოფილებაში. პოლიციელების მიზანი იყო ვიდეო-კამერის ჩამორთმევა და მის მიერ გადაღებული კადრების შემოწმება. პოლიციაში მას მიაყენეს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა, ცემეს თავის არეში, შემდეგ კი გამოუძახეს სასწრაფო სამედიცინო დახმარებას.
პოლიციის უფროსის მოადგილემ მამუკა შალამბერიძემ საიას იურისტთან გასაუბრებისას განმარტა, რომ ვინაიდან უცხო პიროვნება აწარმოებდა ვიდეოგადაღებას პოლიციის შენობის წინ, პოლიციის თანამშრომლები მივიდნენ პიროვნების ვინაობის დასადგენად. გელა მთივლიშვილი, პიროვნების იდენტიფიცირების მიზნით შეიყვანეს პოლიციის განყოფილებაში. მ. შალამბერიძემ დაადასტურა, რომ ნამდვილად ჩამოართვეს გელა მთივლიშვილს კამერა. ვინაიდან გ. მთივლიშვილი ჩავარდა სტრესულ მდგომარეობაში, გამოუძახეს სასწრაფო სამედიცინო დახმარებას.
საიას იურისტი ასევე ესაუბრა ქართული ოცნების წარმომადგენელს რუსუდან სისაურს. ქალბატონის განმარტებით, პოლიციის შენობის წინ იგი თავად ესწრებოდა იმ ფაქტს, როცა პოლიციის თანამშრომლებმა, პიროვნების დადგენის მიუხედავად, იგი იძულებით წაიყვანეს პოლიციაში კამერითურთ. 1 საათის შემდეგ იგი მძიმე მდგომარეობაში გამოვიდა პოლიციიდან და საჭირო გახდა მისი საავადმყოფოში წაყვანა.
თიანეთის საავადმყოფოს მორიგე ექიმის მალხაზ იარაჯულის განმარტებით, პაციენტი საავადმყოფოში სასწრაფო სამედიცინო დახმარების მანქანამ მიიყვანა. ექიმმა განმარტა, რომ პაციენტს აღენიშნებოდა თხემის მიდამოს დაჟეჟილობა, თავის რბილ ქსოვილს იტკიებდა, იყო ძლიერი აფექტის მდგომარეობაში.
სახელმწიფო ვალდებულია სრულად უზრუნველყოს პიროვნების ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ხელშეუხებლობა, როდესაც პირი იმყოფება სახელმწიფო წარმომადგენლობის კონტროლის ქვეშ. მიგვაჩნია, რომ მომხდარ ინციდენტთან დაკავშირებით სახელმწიფოს, კერძოდ კი საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ეკისრება მტკიცების ტვირთი, რათა გააქარწყლოს საზოგადოებაში გაჩენილი ეჭვები ჟურნალისტის ხელშუხებლობის დარღვევის ფაქტთან დაკავშირებით. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნულ შემთხვევაში უნდა დაიწყოს გამოძიება. განსაკუთრებული ყურადღება უნდა დაეთმოს ცემისა და ჟურნალისტისათვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელშეშლის ნიშნებს.

In the Incident Involving Gela Mtvlivishvili Burden of Proof Rests with the State
Georgian Young Lawyers’ Association and its Georgian Media Legal Defense Center respond to the detention of journalist Gela Mtvlivishvili at Tianeti Police Station and argue that burden of proof rests with the Ministry of Interior Affairs of Georgia.
GYLA’s lawyer Amiran Zenaishvili reported about the details from the site of the incident. According to our information, on May 20, 2012, at around 13:00, journalist Gela Mtvlivishvili was carrying out his work-related activities in the regional center of Tianeti when he was approached by officers of MIA’s regional division in Tianeti and demanded a document for identification.
Gela Mtvlivishvili clarifies that he showed his ID card to the police and identified himself. Afterwards, he was forced into the police station for seizing his video camera and examining the footage. At the police department he was abused verbally and physically, beaten in his head and then they called an ambulance.
In an interview with GYLA’s lawyer, deputy chief of the police Mamuka Shalamberidze explained that since an unknown individual was recording on his video-camera outside the police station, officers approached him with an intention to establish the his identity. Gela Mtvlivishvili was taken to the police station for identification. M. Shalamberidze confirmed the fact of seizing the journalist’s camera. They had to call the ambulance as G. Mtvlivishvili had an anxiety attack.
GYLA’s lawyer also interviewed Rusudan Sisauri, a representative of the Georgian Dream. According to Ms Sisauri, she witnessed how officers took Gela Mtvlivishvili together with his camera to the police station by force, despite the fact that he had already been identified. He was released in an hour but since he was feeling extremely bad he had to be transported to the hospital.
According to Malkhaz Iarajuli, a doctor at Tianeti Hospital who was working the shift that day, the patient was brought by an ambulance. He had bruises on top of his head; he was feeling pain in the soft tissue on his head and was suffering from a temporary insanity.
The state has an obligation to fully ensure physical and psychological integrity of an individual when s/he is under the control of authorities. We believe that in this incident burden of proof rests with the state and more specifically, with the Ministry of Interior Affairs of Georgia, in order to dispel public’s suspicions about violation of integrity of the individual concerned. We believe that a probe must be launched into the incident with a particular focus on signs of interference with professional activities and beating of a journalist.