06:38, Thursday, 20.06.2013
საქართველო სექსუალური ექსპლოატაციის და იძულებითი შრომის თვალსაზრისით ადამიანთა ტრეფიკინგის წყაროს, ტრანზიტის და დანიშნულების ქვეყანას წარმოადგენს მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ გააუმჯობესა ტრეფიკინგთან ბრძოლისკენ მიმართული ძალისხმევა, ნათქვამია აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოველწლიურ ანგარიშში, რომელიც 19 ივნისს გამოქვეყნდა და რომელიც 2011 წლის პერიოდს მოიცავს.
უკვე ექვსი წელია ტრეფიკინგის შესახებ ანგარიშში საქართველო „პირველ ჯგუფში“ ხვდება – უმაღლეს კატეგორიაში, რომელიც მართალია არ ნიშნავს იმას, რომ ქვეყანაში ადამიანთა ტრეფიკინგის პრობლემა არ დგას, მაგრამ მიუთითებს, რომ მისი მთავრობა გარკვეულ ძალისხმევას მიმართავს, რათა ეს პრობლემა მოაგვაროს და ტრეფიკინგის აღმოფხვრის მინიმალური სტანდარტები დააკმაყოფილოს.
2012 წლის ანგარიშში მოხვედრილი 185 ქვეყნიდან, 33–მა სრულად დააკმაყოფილა თავიანთი კანონმდებლობით გათვალისწინებული ტრეფიკინგის საწინააღმდეგო ღონისძიებები და ოთხსაფეხურიანი სარეიტინგო სისტემის თავში მოექცა.
თუ ბოლო ათწლეულის მანძილზე საქართველო ადამიანთა ტრეფიკინგის შესახებ ანგარიშებში მოხსენიებული იყო, როგორც ადამიანთა ტრეფიკინგის „წყარო და სატრანზიტო ქვეყანა“, გასული წლის ანგარიშში, რომელიც 2010 წელს მოიცავს, ნათქვამია, რომ საქართველო დანიშნულების ქვეყანაც იყო „უფრო ნაკლები ხარისხით“. ახალ ანგარიშში კი საქართველო მოხსენიებულია, როგორც „წყარო, ტრანზიტის და დანიშნულების ქვეყანა“.
„ქალები და გოგონები საქართველოდან სექსუალური ტრეფიკინგის მსხვერპლი ხდებიან ქვეყნის შიგნით და ასევე თურქეთსა და არაბეთის გაერთიანებულ საამიროებში“, – ნათქვამია 2012 წლის ანგარიშში, „ქალებს უზბეკეთიდან და შესაძლოა სხვა ქვეყნებიდანაც საქართველოში კომერციული სექსის ინდუსტრიაში იძულებით პროსტიტუციაში აბამენ“.
ანგარიშის თანახმად, იყო შემთხვევები, როდესაც მამაკაცები და ქალები საქართველოს ფარგლებში იძულებითი შრომის მსხვერპლნი გახდნენ, ხოლო ქართველები იძულებით შრომაში ჩააბეს რუსეთში, თურქეთსა და რამდენიმე სხვა ქვეყანაში. ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ ბოლო წლებში საქართველოში დაფიქსირდა უცხოელების ექსპლოატაციის შემთხვევები სოფლის მეურნეობის, მშენებლობის და საშინაო მომსახურების სფეროებში, ხოლო თურქი მამაკაცები იძულებითი შრომის მსხვერპლნი გახდნენ „აფხაზეთის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე“.
ანგარიშის თანახმად, საქართველოს ხელისუფლებამ გარკვეულ გაუმჯობესებას მიაღწია ტრეფიკინგის წინააღმდეგ სამართალწარმოების საქმეში და ტრეფიკინგთან დაკავშირებით გამოძიებული საქმეების რაოდენობაც გაზარდა. 2011 წელს 16 საქმე აღიძრა 18 პირის მონაწილეობით, საიდანაც ხუთი გასამართლდა და დამნაშავედ იქნა ცნობილი სექსუალური ექსპლოატაციის საქმეში, ნათქვამია ანგარიშში, რომლის თანახმადაც, 2010 წელს 11 ანალოგიური საქმე იყო აღძრული ასევე 18 პირის მონაწილეობით და მხოლოდ ერთი ადამიანი დაისაჯა.
თუმცა, 2012 წლის ანგარიში ასევე აღნიშნავს ტრეფიკინგის მსხვერპლთა გამოვლენის დინამიკის შემცირებას, ვინაიდან ხელისუფლების მიერ ამ კუთხით გაწეული ძალისხმევა „არ იყო ეფექტური“ 2011 წლის პირველ ნახევარში. სულ 18 მსხვერპლი იქნა გამოვლენილი და უმეტესობა მათგანი 2011 წლის ბოლოს, 2010 წელს იდენტიფიცირებული 19 და 2009 წელს – 48 მსხვერპლის ნაცვლად.
„ქვეყნის ექსპერტებმა შეშფოთება გამოხატეს მსხვერპლთა იდენტიფიცირების დაბალი დონის გამო და ზოგადად იმ წარუმატებლობის გამო, რომ ვერ ხდება ტრეფიკინგის მსხვერპლთა ადგილის დადგენა“, – ნათქვამია ანგარიშში.
იგი ასევე აღნიშნავს, რომ გასულ წელს ხელისუფლებამ გაზარდა ტრეფიკინგის მსხვერპლთა დაფინანსება თითქმის 50%–ით, მათ შორის 302 000 აშშ დოლარი გამოყო ტრეფიკინკის მსხვერპლთა ორი სახელმწიფო თავშესაფრის დასაფინანსებლად.

Georgia is a source, transit and destination country for sex trafficking and forced labor with the Georgian government demonstrating improvements in anti-trafficking prevention efforts, according to U.S. Department of State’s annual report released on June 19.
For six straight years Trafficking in Persons (TIP) Report puts Georgia in “tier one” – the highest ranking, which although does not mean that a country has no human trafficking problem, but indicates that its government undertakes efforts to address this problem and meets minimum standards for the elimination of trafficking.
Out of the 185 countries reviewed in the 2012 report, which covers developments in 2011, 33 complied fully with laws in place to end human trafficking, putting them at the top of a four-tier ranking system.
While over the past decade Georgia was mainly described in annual TIP reports as “a source and transit country” of human trafficking, last year’s report, which was covering developments of 2010, said that Georgia was also “to a lesser extent” a destination country too. The new report describes Georgia as “a source, transit, and destination country.”
“Women and girls from Georgia are subjected to sex trafficking within the country and also in Turkey and the United Arab Emirates,” TIP Report 2012 reads. “Women from Uzbekistan and possibly other countries are found in forced prostitution in the commercial sex industry in Georgia.”
According to the report there were cases of men and women being subjected to forced labor within Georgia, and Georgians being subjected to forced labor in Russia, Turkey and some other countries. The report also says that there have been cases in recent years of foreign nationals exploited in agriculture, construction and domestic service within Georgia and Turkish men subjected to forced labor “in the occupied territory of Abkhazia.”
According to the report the Georgian authorities demonstrated “improvements in anti-trafficking law enforcement efforts”, as well as increased the number of investigated trafficking cases. 16 trafficking investigations involving 18 individuals were initiated in 2011, compared with 11 investigations of 18 individuals a year earlier, according to the report, which also says that five sex trafficking offenders were prosecuted and convicted in 2011, an increase from one offender convicted in 2010.
TIP Report 2012, however, also notes decline in identification of victims of trafficking as government’s efforts in this respect “were not effective” during the first half of 2011. 18 victims were identified, most of them in late 2011, compared to 19 a year earlier and 48 in 2009.
“Country experts reported concerns with the low level of victim identification and overall lack of success in locating trafficking victims, including children in exploitative situations on the street, children in the sex trade, foreign women in the commercial sex sector, and Georgian and foreign workers in vulnerable labor sectors,” the report reads.
It also notes that last year, the government increased funding for state-provided victim services by nearly 50%, including by allocating USD 302,000 to two government-run shelters for trafficking victims.